Haberler

Yarımada'nın bilinmeyeni Laleli

Güncelleme:

İBB, 'İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı' kapsamında Tarihi Yarımada'nın trafiğe kapalı sokaklarında uygulamalı programlar yaptı. Ordu Caddesi ve çevresindeki yayaların hareketini sınırlayan unsurlar tespit edildi.

İstanbul'un tarihi ve turistik alanlarından Ordu Caddesi ile çevresindeki sokaklar, 16 Ağustos 2021 Pazartesi gününden itibaren yayalaştırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı kararla hayata geçen uygulama ile Tarihi Yarımada nefes aldı.İBB'nin uygulayacağı sürdürülebilir hareketlilik ve kentsel tasarım projelerinin temelini oluşturacak. İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Tarihi Yarımada'daki bu rahatlamayı geliştirmek ve ihtiyaçları tespit etmek için programlar düzenledi. 'Laleli Keşif ve Kentsel İnfografik Atölyesi'nde etkileyici ve yaratıcı infografikler hazırlandı. 'Ordu Caddesi Etkileşimli Alan Uygulaması'nda kaldırım genişletildi, mikromobilite yolu (bisiklet scooter vb araç yolu) yapıldı, banklar kuruldu, küçük parklar oluşturuldu.

YAYA GÖZÜNDEN LALELİ

İBB, hayata geçirdiği Türkiye'nin ilk "Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı"nı çerçevesinde Tarihi Yarımada'nın trafiğe kapalı sokaklarında yayalaştırma geliştirmeyi hedefleyen çalışmalar yaptı. İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Planlama Müdürlüğü ve Şehrine Ses Ver işbirliği ile gerçekleştirilen 'Laleli Keşif ve Kentsel İnfografik Atölyesi'nde birbirinden yaratıcı tasarımlar ortaya çıktı. Altı ekip halinde veri toplamak ve görselleştirmek için alanı gezen katılımcılar Tarihi Yarımada'yı kendi pencerelerine yansıyan şekilde tasvir etti. Her grup elde ettiği gözlem ve verilere, tasarımlarında yer verdi. "Alanı ve kullanıcıları tanımak" temalı olarak yapılan infografikleri hazırlayanlar arasında antropolog, stratejist, interaktif medya tasarımcısı, infografik tasarımcısı ve mimardan oluşan katılımcılar yer aldı.

Yarımada'nın bilinmeyeni Laleli

KONFORLU VE GÜVENLİ YAYALAŞMA

İkinci çalışmada da İBB Yeşil İstanbul Park ve Bahçeler Müdürlüğü işbirliği ile Ordu Caddesi'nde vatandaşların konforlu ve güvenli bir yayalaşma deneyimi yaşaması için geçici alanlar oluşturuldu. Superpool, Şehrine Ses Ver ve Oyun İstanbul ekipleri alanda pratikler yapıldı.Caddenin 150 metrelik kısmı,tek şerit halinde geçici bir süre trafiğe kapatıldı. Alana etkileşimli pano yerleştirilerek semt kullanıcılarının Tarihi Yarımada'yla ilgili düşünce ve istekleri alındı. Program kapsamında Ordu Caddesi'nde kapatılan şeritte ve kaldırımlarda işaretlendirmeler yapıldı. Oturma ve oyun alanları oluşturuldu. Caddeye yolu düşenlerin dahil olduğu ahşap oyunlardan jenga ve denge oyunu ile yayalaştırılan güzergahta daha çok vakit geçirilmesi amaçlandı.

Yarımada'nın bilinmeyeni Laleli

İBB, tüm bu uygulamalar ile insanların alanı daha etkin kullanması ve bölgede daha çok vakit geçirmesi için Ordu Caddesi'nde uygulanacak ulaşım, yayalaşma ve kentsel tasarım projelerinin ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlıyor.

Yarımada'nın bilinmeyeni Laleli

Kaynak: Bültenler / Şaziye Ceyhan - Turizm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ordu Caddesi İstanbul Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri?
Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title