Tüketiciler, Kepez Kaymakamlığı'na 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu' Hediye Edecek
Haberler » Güncel » Tüketiciler, Kepez Kaymakamlığı'na 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu' Hediye Edecek - Haber

Tüketiciler, Kepez Kaymakamlığı'na 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu' Hediye Edecek

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Antalya Kepez Kaymakamlığı'na, Tüketici Hakem Heyeti'nin gecikmeli bir şekilde 16 ayda karar vermesi nedeniyle, 'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosunun kopyasını hediye edeceklerini açıkladı.

Tüketiciler, Kepez Kaymakamlığı'na 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu' Hediye Edecek

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı , Kaymakamlığı'na, Tüketici Hakem Heyeti'nin gecikmeli bir şekilde 16 ayda karar vermesi nedeniyle, 'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosunun kopyasını hediye edeceklerini açıkladı.


Tüketiciler Birliği Şubeler Toplantısı, 'in Kozaklı ilçesindeki bir termal otelde yapıldı. Toplantıya, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Can, Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven ile birlikte Tüketiciler Birliği'ne bağlı şubelerin yöneticileri katıldı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin yaptığı konuşmada, ülkemizde başta bankacılık sektörü olmak üzere zincir mağazalar ve piyasaya hakim olan bütün satıcı ve sağlayıcıların orantısız bir güç uygulayarak, anayasal hakları ihlal ederek tüketiciyi ezmeye çalıştığını söyledi.


Piyasaya hakim güçlerin ' ben yaptım oldu' mantığıyla hareket ettiğini ve maalesef bunun da seyredildiğini belirten Şahin, böyle bir ortamda Tüketiciler Birliği olarak sergiledikleri azimli ve kararlı duruşlarına devam edeceklerini ifade etti. Hak arama konusunda en kolay başvuru yerinin Tüketici Hakem Heyetleri olduğunu hatırlatan Şahin, en geç 6 ay içinde karar vermesi gereken bir Hakem Heyeti'nin 16 ayda karar verdiğini gördüklerinde yavaş çalışan ve geç işleyen bir sistemin akıllarına geldiğini ifade etti. Şahin "Bundan dolayı da kaplumbağa terbiyecisi tablosu hediye edeceğiz. Osman Hamdi de bu tabloyu Osmanlı'nın son zamanlarında bürokrasinin hantallığını resmetmek için yapmış. Bizde tablonun yapılış amacına uygun olarak bugünkü hakem heyetlerinin tüketicinin haklarını aramalarında çok geç karar vermelerinden dolayı hediye olarak Antalya Kepez Kaymakamlığı'na 16 ayda vermiş oldukları bir karardan dolayı bunu göndermeyi karar verdik. Önümüzdeki hafta randevu talep edip ziyaretine gideceğiz. Odanızda tabloyu duvarda asılı görmek istediğimizi söyleyeceğiz. Gayet medeni bir eleştiride bulunduğumuzu düşünüyoruz" dedi.


Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Can ise konuşmasında "Tüketici hakları anayasal hakların, anayasanın devlete yüklediği bazı görevlerin somutlaştırılmış halidir" diye konuştu.


Toplantının sonunda Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin katkılarından dolayı Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven'e teşekkür plaketi verdi.


- Nevşehir

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler