Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması

Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması

Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

TÜBİTAK'ın düzenlediği "45. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması"na Erzurum bölgesinden katılacak projeler, Atatürk Üniversitesi'nde sergilenmeye başladı.

TÜBİTAK'ın düzenlediği "45. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması"na Erzurum bölgesinden katılacak projeler, Atatürk Üniversitesi'nde sergilenmeye başladı.

Erzurum Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen serginin açılış programında yaptığı konuşmada, ilim ve fen için bilgiye ulaşmak, toplumsal fayda sağlamak için hayal ve bilginin bir araya getirilip yoğurulması gerektiğini vurguladı.

Bu yolla sorarak ve sorunun cevabını arayarak insanların bir ürün, proje geliştirebileceğini belirten Beydemir, "TÜBİTAK 1968'den bu yana önemli bir görevi ifa ediyor. Düzenlediği proje yarışmalarıyla gençlerimizin fikirlerine değer vermek gerektiğini vurguluyor. Gençleri düşünmeye ve soru sormaya teşvik ediyor. Özellikle son yıllarda ülkemizde, bilgi üreten toplumlarla bir yarış halinde olduğumuzu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Proje tabanlı öğrenme metodunun, gençlerin öz güvenini artırdığını, projenin tüm aşamalarında öğrencileri aktif kıldığını ifade eden Beydemir, bu projelerin öğrencilerin stratejiler geliştirmelerine, bilgiyi organize etmelerine ve değerlendirme yapmalarına imkan tanıyarak, yeteneklerinin gelişiminde önemli rol oynadığını söyledi.

Yarışmanın daha etkili olabilmesi, gençlerin araştırmaya, keşfetmeye ve başarmaya yönlendirebilmesi için Türkiye'de belirli illeri kapsayan 12 bölge belirlendiğini anlatan Beydemir, bu bölgelerde eş zamanlı olarak proje sergileri yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Erzurum bölgemize bağlı 10 ilimiz; Ardahan, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars, Rize ve Trabzon'dan oluşuyor. Araştırma projeleri yarışması, bilgisayar, biyoloji, coğrafya, temel fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, psikoloji sosyoloji, tarih olmak üzere 10 ayrı dalda gerçekleştiriliyor. Bu yıl bölgemizde toplam 2 bin 78 proje başvurusu olmuştur. Ardahan 2, Artvin 190, Bayburt 31, Gümüşhane 39, Erzincan 147, Erzurum bin 95, Iğdır 26, Kars 273, Rize 51, Trabzon 224 proje başvurusunda bulunmuştur."

Yapılan çalışmalar sonucu projelerden 100'ünün bölge sergisine çağrıldığını ifade eden Beydemir, projelerden bir kısmının da Ankara'ya gönderileceğini söyledi.

Kurdele kesilmesinin ardından katılımcılar sergileri ziyaret ederek, öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı.

Trabzon Özel Alparslan Fen Lisesi öğrencisi Said Ekinci'nin geliştirdiği ebeveynlerin ev dışında da çocuklarını kontrol etmelerini sağlayan "Cep Telefonlarıyla Etkileşimli Evlere Elektronik Kapıcı ve Not Defteri" projesi, Erzincan Ulalar Çok Programlı Lisesi öğrencileri Servet Kınalı ve Sinan Gedik'in "Kolay Park",, Oltu Anadolu Lisesi öğrencisi Kadir Keleş'in özellikle Ramazan ayında yemeklerin tuzunu tahmin edebilenn "Tatmatik" projesi ilgi çeken projelerden bazıları oldu. - Erzurum

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title