Haberler

Doç. Dr. Bostancı: "Yangın kadar tehlikeli: Yalan bilgi"

Güncelleme:

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Bostancı, TRT Haber'in Satır Başı programına konuk oldu.

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Bostancı, TRT Haber'in Satır Başı programına konuk oldu.

TRT Haber'de Alı Noyan'ın sunduğu Satır Başı bugünkü programında, kriz zamanlarında sosyal medyada dolaşıma sokulan gerçekliği ispatlanmamış bilgilerin toplumda infial uyandırması konusu ele alındı. Programa Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Bostancı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hakan Türkçapar konuk oldu.

Dijitalleşmeyle birlikte haber alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Bostancı, "Sosyal medyada yanlış haberleri süzdürme görevi kullanıcının, bu nedenle maalesef sosyal medyada herkes uzman. Herkesin her konuda uzman olması ve biz kullanıcıların ülkemizde afetler yaşanırken bir takım haberleri duygusal olarak açık olmamız bu haberlerin yayılmasını hızlandırıyor" dedi. "Görev kullanıcıya düşüyor"

Sosyal medya okuryazarlığı ile yalan haberlerden etkilenmenin engellenebileceğini söyleyen Doç. Dr. Bostancı, "Doğru olduğuna inanmadığımız bir içeriği platforma şikayet edebiliriz. Burada Türkiye'nin sosyal medya düzenlemesi bu açıdan çok önemli. Geçmişte bu konuda da sonuç alamıyorduk ama kullanıcıya da görev düşüyor. Sosyal medya okuryazarlığı konusunda, bir hesabın sahte olduğunu nasıl anlarım, haber paylaşımlarının gerçek bir hesaptan olup olmadığını nasıl anlarım, karşılaştığımda nasıl davranmalıyım diye kendimize soru sormalıyız.

Vatandaşların provokasyona nasıl dikkat etmesi gerektiğine değinen Doç. Dr. Bostancı, "Resmi açıklamaları takip etmek gerekiyor, burada vatandaşlara kızmak doğru değil; ülkemizin bir takım yerlerinde yangınlar çıkmış, canımız ciğerimiz yanıyor ve bir şeyler yapmak istiyoruz. Doğal olarak tıklıyoruz ve paylaşıyoruz. Ama lütfen sorgulamadan paylaşmayalım birilerinin kötü emellerine katkı sağlıyor olabiliriz" ifadelerini kullandı. "Amaç insanları birbirine düşürmek"

Çeşitli çevrelerin çatışma ortamı oluşturmak için provokasyon yaptığına da değinen Bostancı, sosyal medyada başlatılan 'Help Turkey' kampanyasına değindi. Kampanyayı araştıran Mark Owen Jones'un raporu hakkında bilgi veren Bostancı, "Araştırmada paylaşımı yapanların yapay-bot hesaplar olduğu, kullanılan görsellerin profesyonel ellerden çıktığını ispatlıyor. Sonra bu hesapların paylaşımlarını sildiğini ama bu paylaşımları milyonlara ulaştığını görüyoruz" diyerek bu çalışmaları başlatanların iyi niyetli olmadığını söyledi.

Bu çalışmaların toplumsal çatışmayı amaçladığına dikkat çeken Doç. Dr. Bostancı, Bunları paylaşan kullanıcılara bir başka taraftan kızan kullanıcılar, hakaret edenler var. Amaç bu çatışma ortamı yaratmak. Lütfen paylaşanlara da kızmayalım, onlar da hassasiyetle bir şey yapmak istiyorlar. Yangına su dökemiyorlar ama birkaç paylaşımla oradaki yardım çalışmalarını desteklemek istiyorlar" ifadelerini kullandı. "Yalan haber yayma bir tatmin yöntemidir"

Aslı olmayan bilgilerin veya başka yerlere ait görüntülerin Türkiye'deymiş gibi sunulmasının psikolojik sebepleri hakkında konuşan Prof. Dr. Hakan Türkçapar, "Sosyal medyada hayali haberler hızlıca yayılıyor, böyle insanlar var ve olmaya devam edecek. Stres durumlarında insanlar doğal olarak daha hassas olur, olumsuz duygularımız yükseldiğinde insanlar olumsuz haberlere de yatkın olur. Bu haberleri yayanlar insanları etkileyince tatmin oluyorlar. İnsan için bu önemli bir şey yani diğer insanlar üzerine etki bırakmak. Eğer bu kişiler bunları olumlu yapıcı yollarla yapamıyorsa, yıkıcı yollarla da yapabiliyor. veya kendisindeki sıkıntıyı başka insanlarda da yaratarak gidermek gibi bir psikolojik mekanizma söz konusu" diye konuştu. 9 kez görüntülendi.

Kaynak: Habermetre / Toplum

Sakarya Üniversitesi Mustafa Bostancı Toplum Haberler

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title