Topbaş 3 Yıllık İcraatlarını Anlattı

Topbaş 3 Yıllık İcraatlarını Anlattı

Basın Turuyla 3 Yıllık İcraatlarını Anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, '3 Yıla Sığmayacak Kadar Büyük Yatırımlar Yaptık ve Onurlu Bir İz Bırakmayı Başardık.' Dedi.

Topbaş 3 Yıllık İcraatlarını Anlattı

İstanbul genelinde düzenlediği basın turuyla 3 yıllık icraatlarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık ve güzel, onurlu bir iz bırakmayı başardık. Gelecek yıllarda da bunu sürdüreceğiz. Geriye baktığımızda gerçekten 'Biraz daha çalışsaydım' demeyecek kadar çok çalıştık ve ulaşımdan altyapıya, sosyal çalışmalardan çevre düzenlemelerine kadar çok büyük yatırımlar ve hizmetler gerçekleştirdik" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 yıllık hizmet süresinde yaptığı çalışmaları yaklaşık 5 saat süren şehir turu ile basın mensuplarına anlattı. Taksim Füniküler İstasyonu'nda başlayan basın gezisi, Kabataş'ta deniz otobüsü ile Bakırköy İstasyonu'na kadar sürdü. Topbaş; Ataköy, Florya ve Küçükçekmece Menekşe sahilinde yapılan ulaşım ve çevre düzenleme çalışmaları hakkında basına bilgi verdi. Geziyi Kağıthane-Dolapdere arasında yapım çalışmaları süren karayolu tünelinde sürdüren Kadir Topbaş, ulaşımdan altyapıya ve sosyal projelerden çevre yatırımlarına kadar her alanda yapılan büyük yatırımları anlattı. Topbaş, görevde bulunduğu 3 yıllık hizmet süresi içinde 13.5 milyar YTL'lik dev yatırımlar yaptıklarını söyledi. Topbaş, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 3 yıllık ulaşım, doğalgaz, içme suyu, sağlık, kültür, eğitim, spor, deprem ve yeşil alan yatırımları Büyükşehir Belediyesi'nin İSKİ ve İETT dahil son 3 yıldaki toplam bütçesi 21 milyar 120 milyon 403 bin 527 YTL. Bütçeden yatırımlar için harcanan para ise 13.5 milyar YTL'dir" dedi.

Ulaşım yatırımları için 2012 yılına kadar 22.5 milyar YTL yatırım yapmayı öngördüklerini belirten Topbaş, "Raylı Sistemde Hedef 500 Kilometre" sloganıyla yola çıktıklarını ve geçmiş dönemde yılda 2.5 kilometre olan raylı sistem yatırımlarını 6 kat artırarak yılda 15 kilometreye çıkardıklarını söyledi. Topbaş, "Mevcut 53.6 kilometrelik raylı sisteme ek olarak, toplam 72.4 kilometre uzunluğunda olan Topkapı-Edirnekapı-Sultançiftliği, Taksim-Yenikapı, Aksaray-Yenikapı, 4. Levent-Ayazağa-Darüşşafaka, Otogar-Bağcılar (Kirazlı), Kadıköy-Kartal ve Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli-Olimpiyat Köyü metro hattının inşaatı devam ediyor. Şu anda metro yatırımlarının toplam bedeli 4 milyar YTL. Toplam 19 kilometre uzunluğundaki Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu hafif metro hattı ile 25 kilometre uzunluğundaki Bakırköy-Avcılar-Beylikdüzü hafif metro hattının temeli de bu yıl içinde atılacak. E-5 üzerinde Küçükçekmece-Topkapı arasında yapım çalışmaları süren metrobus sistemi ise Ağustos ayında hizmete girecek. Bu hat daha sonra Avcılar ile Mecidiyeköy'e kadar uzatılacak. Marmaray Projesi'nin 2009 yılı sonunda tamamlanması ile İstanbul'da 2010 yılına kadar yaklaşık 250 kilometre uzunluğundaki raylı sistem hizmete girmiş olacak" diye konuştu.

Kısa sürede büyük işler yapmak için gece-gündüz çalıştıklarını, bunu anlatmaya fırsat bile bulamadıklarını belirten Başkan Topbaş, "3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık. Geriye batkımızda, gerçekten ekibimizle birlikte 'Biraz daha çalışsaydım' demeyecek kadar çok çalıştık ve ulaşımdan, altyapıya, sosyal çalışmalardan çevre düzenlemelerine kadar çok büyük yatırımlar ve hizmetler gerçekleştirdik" dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ 2 YILDA ÇOK ŞEYLER DAHA ÇALIŞACAĞIZ"

Çok şey yaptıklarını ancak bunun yeterli olamadığını dile getiren Topbaş, "Çok şey yaptık, ama yaptıklarımız yeterli değil, ama çok mesafe aldık. Bana sürekli 'Başkan İstanbul'da geçmiş dönemden çok daha fazlası yapılıyor. Neden bunları anlatmıyorsunuz?' diye soruyorlar. Ancak biraz daha param, biraz daha imkanım ve yetkim olsaydı, çok daha farklı olurdu. İstanbul'un trafiği daha farklı noktada oldu" dedi. 3 yılda çok iyi bir performans ortaya koyduklarının altını çizen Topbaş, "Aldığımız kararlar, attığımız adımlarda ben kendimi ve ekibimi başarılı olarak görüyorum. Önceki dönemlerle kıyaslarsanız korkunç fark var. Cumhuriyet döneminin tamamından birkaç kat fazla kavşak yaptık ve halen devam ediyoruz. Ulaşımı erişebilir kılmayı hedef koyduk kendimize. Önümüzdeki 2 yıl içinde çok daha farklı şeyler göreceksiniz, çok daha farklı gelişmelere tanık olacaksınız. Kente yeni kazanımlar, simgesel kazanımları bu dönemde devreye sokacağız. Özellikle Kadıköy Kuşdili Çayırı'ndaki pazarı kaldırarak, orada çok farklı bir konsept ortaya koyacağız. Kadıköy için bir kazanım olacak. Çobançeşme'de yapacağımız çiçek mezat salonu İstanbul'a çok farklı bir güzellik getirecek. Bunları 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

KARAYOLLARI YATIRIMLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, kentte trafiğin tıkandığı noktalarda sorunu çözmek için kavşak ve yol genişletme çalışmalarına devam ettiğini anlatan Topbaş, "3 yılda 110 kavşağın yapımı tamamlanırken, 35 kavşak ile 19 yolun yapımı da devam ediyor. Şehir merkezinde trafikteki tıkanmaları aşmak için tünel yol projelerini uygulamaya koyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda toplam 78 kilometre uzunluğunda 33 noktada tünel yol planladı. Bunlardan Dolmabahçe-Dolapdere-Piyalepaşa-Kağıthane tünelinin yapım çalışması sürüyor. Tünel yol tamamlandığında yaklaşık 400 bin araç yerin altına inecek. İptal edilen 5 tünel ihalesi de yenilenecek" dedi.

Deniz ulaşımı yatırımlarına da değinen Topbaş, "Toplam 87 gemisi, 81 iskelesi ve her gün bin 300 sefer yapan İDO, 2004 yılında 81 milyon YTL olan cirosunu 320 milyon YTL'ye, yolcu taşıma kapasitesini de günde 130 binden 250 bine çıkardı. 2007 yılında yapılması planlanan yatırımlar çerçevesinde 18 vapur alan İDO, 300 milyon dolar harcayacak. İstanbul-Bursa arasını 75 dakikaya indirecek hattın açılışı da bu ay içinde gerçekleştirilecek" dedi.

DOĞALGAZ YATIRIMLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinden İGDAŞ'ın kent genelinde toplam 13 bin kilometre uzunluğundaki doğalgaz altyapı yatırımının 3 bin kilometresini 2.5 yılda tamamladıklarını söyleyen Topbaş, doğalgaz abone sayısını 3 yılda yüzde 54 arttığını, 1 milyon 950 bin olan doğalgaz abone sayısını 3 milyon 336 bine çıkarıldığını söyledi. Bu dönemde Silivri, Şile ve Adalar'a doğalgaz götürüldüğünü de kaydeden Topbaş, çalışmaların devam edeceğini söyledi.

İSKİ YATIRIMLARI

İSKİ yatırımlarına da değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İSKİ 3 yıl içinde bin 643 kilometre içme suyu, bin 653 kilometre atık su şebekesi, 281 kilometre de isale hattı yaptı. Toplam 2 milyar 109 milyon YTL yatırım yapan İSKİ, 24 belde ve 37 köyü içme suyuna kavuşturdu. İstanbul'da toplam uzunluğu 600 kilometreyi bulan 68 dereden kaynaklanan su baskınlarını önlemek için bugüne kadar 281 kilometre uzunluğunda 15 derenin ıslahı tamamlandı. Bunun 79 kilometresi son 3 yıl içinde yapıldı. 23 derenin ıslahı devam ediyor, 17 derenin de ıslah planları hazırlandı. Toplam uzunluğu 234 kilometre olan İstanbul sahillerinin 161 kilometresi denize girilebilir hale geldi. İSKİ içme suyu havzasında mutlak ve kısa mesafeli koruma alanında kalan toplam 590 binayı yıktı. İhalesi yapılan ve 400 bin metreküp atık suyun denize aktığı Ayamama Deresi'nin ileri biyolojik arıtmadan sonra elde edilecek su, yeniden park ve bahçelerin sulaması ile sanayiye ücretsiz olarak verilecek" diye konuştu.

Sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde vatandaşların her zaman yanında olduklarını dile getiren Topbaş, "Belediye öncülüğünde kadınlara yönelik sağlık hizmeti sunmak amacıyla açılan Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi sayısı 30'a çıkarıldı. Bu merkezlerde toplam 528 bin 340 kişiye hizmet verildi. 1 milyon 508 bin 905 evde hasta tespiti yapıldı, 1 milyon 671 bin 843 kişiye hastanede tedavi yapıldı. 12 adet özürlü merkezinde 200 bin özürlüye hizmet verildi. Kadın Koordinasyon Merkezi aracılığıyla toplam 13 bin 439 kişiye eğitim yardımı yapıldı. 17 spor tesisinde 7.5 milyon İstanbullu'ya spor yapma imkanı verildi. Yılda 600 bin ailenin gıda ihtiyacı karşılandı. Her yıl 100 bin ilköğretim öğrencisine eğitim seti verildi. 112 ilköğretim okuluna fen laboratuarı, 142 ilköğretim okuluna fizik ve kimya laboratuarı, 100 okula Atatürk köşesi, 770 okula uygulamalı etkinlik sınıfı, 100 okula ses düzeni kuruldu, 125 okula spor salonu yapıldı. Her eğitim-öğretim döneminde 32 bin 500 şehit çocuğu, yetim, öksüz, ve özürlü ilköğretim öğrencisine bir kereye mahsus olmak üzere 160'ar YTL eğitim yardımı yapılıyor. 44 bin üniversite öğrencisine 7 ay karşılıksız eğitim yardımı yapılıyor. 500 doktora öğrencisi aylık 200 YTL, 41 bin ön lisans öğrencisine 90 YTL, 2 bin 500 yüksek lisans öğrencisine de 130 bin YTL ödeniyor. 3 yılda 2 tiyatro sahnesi, 4 kültür merkezi yapıldı. 11 sosyal tesis ve 8 köşkte 4.5 milyon İstanbullu hizmet aldı. Hava Harp Okulu bünyesindeki Havacılık Müzesi, 50 milyon YTL harcanarak dünyanın en saygın müzesi haline getirilecek" dedi.

Toplu konut çalışmalarına da değinen Topbaş, çarpık yapılaşmayı önlemek, hem de depremde risk taşıyan alanların taşınmasında kullanılmak üzere bağlı iştiraklerinden KİPTAŞ, Mesken Müdürlüğü ve TOKİ ile birlikte 3 yılda 14 projeyi tamamlayarak 14 bin 822 aileyi ev sahibi yaptıklarını söyledi. Topbaş, "15 bin konut daha yapılacak ve böylece bu dönem yapılan toplam konut sayısı 50 bini bulacak. Ayrıca TOKİ ile birlikte Kayabaşı bölgesinde 90 bin konutluk yeni bir şehir kurulacak. Bu konutlardan 30 bini deprem dönüşümü amacıyla kullanılacak. Bu yıl deprem yatırımları için bütçeden 250 milyon YTL kaynak ayrıldı" dedi.

DİNLER BAHÇESİ AÇILACAK

Haliç kenarındaki Miniatürk'ün yanına dünyanın önemli eserlerinden örneklerin yer aldığı "Minia World" ile dünyadaki dinlerin sembol yapı örneklerinin yer alacağı "Dinler Bahçesi" yapılacağını söyleyen Topbaş, Florya sahilinde yapımı devam eden Akvaryum Park'ın ise yap-işlet modeli ile işletilmesi için yatırımcılarla görüşme yapıldığını belirti.

METROBÜS SEFERLERİ BAŞLAYACAK

Metrobüs çalışmalarına da değinen Topbaş, "E-5'e iki şeritli yan yol ilave edildi. 3 şerit transit yol olarak düzenlendi. Çift yönde birer şerit metrobüs yolu yapılıyor. Şu anda toplu taşıma araçları yan yollara alındı. E-5 çalışması 150 milyon YTL'ye malolacak. İlk etapta 2 metrobüs devreye girecek. Bu sayı 50'ye ulaşacak. Metrobüslerin 1 adedinin maliyeti 1 milyon 200 bin euro. Mayıs ayı sonunda deneme seferlerine başlanacak" diye konuştu.

(RC-TT-OK-Y)

Kaynak: İHA