Haberler

Bolu Dağı Tüneli uzatılıyor! İstanbul istikameti 50 gün boyunca trafiğe kapalı olacak

Güncelleme:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bolu Dağı Tüneli'nin heyelanlara karşı güçlendirilmesine yönelik çalışma başlatacaklarını ve Bolu Tüneli'nin 67 metre uzatılacağını açıkladı. Uraloğlu, " Tünelimizin İstanbul istikametinde yer alan 23 km'lik kesimini Temmuz ayında trafiğe kapatıyoruz." sözleriyle çalışmaların 50 gün süreceğini ifade etti.

Türkiye'nin en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Bolu Dağı Tüneli'nde heyelanlara karşı güçlendirilme çalışması başlatılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çalışmalarının 2'nci etabının temmuz ayında başlayacağını duyurdu. Tüneli kullanan milyonlarca sürücü ise 50 gün sürecek olan çalışmalar sırasında hangi güzergahları kullanacağını araştırmaya başladı.

TÜNELDE UZATMA ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklamayla, Anadolu Otoyolu Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul-Ankara istikametinde 2 Nisan 2022'de meydana gelen heyelanın ardından yaşanabilecek benzer durumların önlenmesi amacıyla tünel giriş yapısının betonarme temel üzerine çelik konstrüksiyon imalatıyla uzatılmasının projelendirildiğini belirtti. Bakan Uraloğlu, açıklamasında, "Bu doğrultuda yapılan çalışma kapsamında Bolu Dağı Tüneli'nin her iki tüpünde portal uzatma çalışması yapılması planlandı. Projede bir tüpün 90 metre, diğer tüpün ise 67 metre uzatılması ile viyadüklerde 9 adet çelik genleşme derzi değişimi yer almaktadır" dedi.

Bolu Dağı Tüneli uzatılıyor! İstanbul istikameti 50 gün boyunca trafiğe kapalı olacak

"2'NCİ ETAP ÇALIŞMALAR TEMMUZ'DA BAŞLIYOR"

Bakan Uraloğlu, çalışmaların 2'nci etabı kapsamında, Bolu Dağı geçişinin Kaynaşlı-Abant kavşakları arasında kalan ve Bolu Dağı Tüneli'ni de kapsayan 23 kilometrelik kesimin İstanbul istikametinin temmuz ayında trafiğe kapatılarak çalışmalara başlanacağını aktardı. D-100 üzerindeki heyelan çalışmalarına bağlı olarak tarihin değişkenlik gösterebileceğini ifade eden Bakan Uraloğlu, söz konusu istikamette trafiğin Abant kavşağından D-100 devlet yoluna aktarılacağını bildirdi.

Bakan Uraloğlu, sürücülerin otoyola Kaynaşlı kavşağından tekrar katılabileceklerini bildirerek, tünel portalının İstanbul yönü tünel çıkışının, çelik konstrüksiyon her biri 7 milimetre kalınlığında olan çift plakalı koruge çelik yapı olarak ve 300 ton çelik kullanılarak 67 metre uzatılacağının da bilgisini paylaştı.

"ÇALIŞMALARIN 50 GÜN SÜRMESİ PLANLANMAKTA"

Bakan Uraloğlu, ayrıca "Her iki tüp üzerine mühendislik dolgusu yapılarak çalışmalar tamamlanacaktır. Yapılacak bu çalışmayla söz konusu kesimde meydana gelebilecek bir heyelanın trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmamasını hedefledik. Viyadük-1 ve Viyadük-4'te depreme karşı özel tasarlanmış sigorta kutulu 4 adet çelik genleşme derzi değişimi yapacağız. Ayrıca, trafiğe kapatılan kesimde refüjdeki beton bariyerler yenilenecek. Ankara ve İstanbul arasında ulaşımı sağlayan bu önemli güzergahı bakanlık olarak ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda güçlendiriyor ve yeniliyoruz. Söz konusu çalışmaların yaklaşık 50 gün sürmesi planlanmakta olup otoyol trafiğe açıldıktan sonra mühendislik dolgusu ve gabion yapısının tamamlanması için şerit daraltmaları olabilecektir" açıklamasında bulundu.

Bolu Dağı Tüneli uzatılıyor! İstanbul istikameti 50 gün boyunca trafiğe kapalı olacak

"TÜNEL UZUNLUĞU 3 BİN 115 METREYE ÇIKTI"

Çalışmaların 1'nci etabı kapsamında, Ankara yönünde tünel girişinin çelik konstrüksiyon, her biri 7 milimetre kalınlığında olan çift plakalı koruge çelik yapı olarak ve 370 ton çelik kullanılarak 90 metre uzatıldığını aktaran Bakan Uraloğlu, "Böylelikle tünelin toplam uzunluğunu 3 bin 25 metreden 3 bin 115 metreye çıkardık. Yapılan bu çalışmayla söz konusu kesimde meydana gelebilecek bir heyelanın trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmamasını hedefledik" ifadelerini kullandı.

Uraloğlu, 3 viyadükte depreme karşı özel tasarlanmış sigorta kutulu 5 adet çelik genleşme derzi değişimi yapıldığını kaydederek, trafiğe kapatılan kesimde ağır yük şeridindeki tekerlek izi oturmalarının giderilmesi amacıyla 3,2 kilometre üstyapı onarım çalışması, 3 kilometrelik kesimde de refüjdeki beton bariyerlerin yenilenerek 7 Kasım 2023'te otoyolun trafiğe açıldığını anlattı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Teknoloji

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı İstanbul trafik Bolu Ulaşım Teknoloji Yaşam Haberler

Ünlü iş adamı ve korumalarından Kaya Sabancı'ya dayak! Dövdükten sonra restoranın önüne attılar

Ünlü iş adamı ve korumalarından Kaya Sabancı'ya dayak! Dövdükten sonra restoranın önüne attılar

Diyarbakır ve Mardin'de yangın faciası: 5 kişi can verdi, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

Diyarbakır ve Mardin'de yangın faciası: 5 kişi can verdi, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

Timur Cihantimur, cezaevinde intihara teşebbüs etmiş! Serbest kalması için hakime yalvardılar

Timur Cihantimur, cezaevinde intihara teşebbüs etmiş! Serbest kalması için hakime yalvardılar

Katliam gibi kaza! Şarampole uçan otomobildeki 4 kişi yanarak can verdi

Katliam gibi kaza! Şarampole uçan otomobildeki 4 kişi yanarak can verdi

500

Yorumlar (6)

cafer bülbül:

Kurban bayramından sonra neden başlamıyorsunuz? Kışın in yok cin yok. Gidin çalışın.

22
51
yanıtYanıtla
Bilir Kişi:

Temmuz ayı diyor. Kurban Bayramı haziran ayında ya hani...

yanıt89
yanıt1
Haksızsın:

KIŞIN ÇAMURDA İŞ YAPILMIYOR DAĞIN BAŞINDA

yanıt25
yanıt1
Bilir Kişi:

E bir de tabi kışın heyelan riski (yağışların yoğun olduğu dönemler) var vs. vs. Zihniyeti sıkıntılı olanlar, bunları düşünmeden yorum yazıyor tabi :)

yanıt14
yanıt1
Şahin Ali TURAN:

Birazcık da düşünerek yorumlasak güzel olacak. Bu işi yapacak olan hiç bunları dikkate almaz mı sizce

9
0
yanıtYanıtla
bekir yapici:

mesela on yil kadar önce ortak pazar desteginle yunanistantanin katara bölgesinde 2-3 yil süren onlarca tünel atinadan ve igumenitsadan Türkiyeye bulgara kadar otoban yapildi tabiki gider ve kalite kontrolü ortak pazardaydi ve bu güne kadar o tünellerde ne su baskini ne toprak kaymasi nede kapatacak sekilde bakim yapildi ancak ne hikmetse bizim karadeniz yolu devamli cöküyor tünelleri ya su basiyor yada heyalan sebebiyle catlak patlak icin kapaniyor neden dersiniz?

3
5
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title