Suriyeli ve Iraklılar'a Türkçe Kursu - Haberler
Haberi Paylaş

Suriyeli ve Iraklılar'a Türkçe Kursu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Suriyeli ve Iraklılar'a Türkçe Kursu

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli ve Iraklılar için Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkçe kursları açıldı.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli ve Iraklılar için Kayseri'de  Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkçe kursları açıldı. Belediye Eğitim Faliyetleri Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, Türkçe kursu için başvuranların sayısının 100'ü bulduğunu söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleği Eğitim Kursları (KAYMEK) kentteki yabancılar için Türkçe kursları açtı. Özellikle Suriyeli ve Iraklılar kurslara ilgi gösterdi.  Türkçe kurslarını izleyen Büyükşehir Belediyesi Eğitim Faaliyetleri (BEF) Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, bu kurslara katılan yabancılarla sohbet etti.

Suriye'de çok büyük bir zulüm bulunduğunu, Irak'ta ise, büyük karışıklıkların söz konusu olduğunu ifade eden Tuzcuoğlu, şöyle dedi:

"Bu insanlar Türkiye'yi sığınacak bir liman gibi görüyor. Bizler de Türk insanı olarak bu mazlumlara sahip çıkmak durumundayız. Adeta onlar bir muhacir bizler ensar gibiyiz. Suriye ve Irak'tan gelen muhacirlere Türkçe eğitimi verdiklerini ifade eden Refik Tuzcuoğlu, şöyle dedi:

"Şu anda 5 grup halinde yaklaşık 100 kursiyerimiz var. Müracaatlar arttıkça bu talebi karşılıyoruz. Vermiş olduğumuz bu hizmetten dolayı onlar da çok mutlu." - Kayseri

Suriyeli ve Iraklılar'a Türkçe Kursu

Suriyeli ve Iraklılar'a Türkçe Kursu

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title