Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere bildirdiği, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları içinde faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritayı paylaştı.

11.08.2020 00:19 | Son Güncelleme: 11.08.2020 12:42

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruç Reis'in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritaya yer verdi. Bölgede gerilim yaratanın maksimalist talepleriyle Yunanistan olduğunu belirten Erciyes paylaşımında, Türkiye'nin hukuki tezlerini özetledi.

ORUÇ REİS, TÜRKİYE'NİN YETKİ ALANLARI İÇİNDE FAALİYETTE

Oruç Reis'in Türkiye'nin BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları içinde sismik araştırma faaliyetine başladığını kaydeden Erciyes, bunun üzerine Oruç Reis'in faaliyet alanının kendisine ait olduğunu iddia eden Yunanistan'ın, büyük yaygara kopardığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

"YUNANİSTAN, DOĞU AKDENİZ'İ TÜRKİYE'YE KAPATMAYA ÇALIŞMAKTADIR"

Büyükelçi Erciyes, "Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis'i durdurmaya ve Doğu Akdeniz'i Türkiye'ye kapatmaya çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

"GERİLİM YARATAN TÜRKİYE DEĞİL, YUNANİSTANDIR"

Yunanistan'ın bu iddiasının uluslararası hukukla bağdaşmadığına dikkati çeken Erciyes, şunları kaydetti "Bu maksimalist iddia, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Ancak Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD'den bu iddiayı desteklemesini ve Türkiye'ye, meşru hidrokarbon faaliyetlerini durdurması için baskı yapmasını istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir. Bu ülkeler bunun yerine Yunanistan'dan adaletsiz, haksız ve absürt iddialarına son vermesini istemelidir. Bölgede gerilim yaratan Türkiye değil, bu tür maksimalist iddiaları nedeniyle Yunanistan'dır."

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

Kaynak: AA

Haber Yorumları (17)
HİDİR: Alanin neresi ve ne kadar buyuk oldugu degil , Gaz olmasi önemli.. Gazda genel itibari ile Misir kiyilarinda bulunmus.
SEVGİ: ANTALYA KAŞ KALKAN sahiline 1. 500 metre yakınındaki HİSARCIK adası yunanlılar MEİS adası diyor bu adayı yunana vereb kimdir. İtalyanları katıyor bazıları saçmalıyor ya yunan nereeee antalya kaş kalkan nere allahım ya deli olmamamk elde değil
MERT OLUN: LOZAN madde 59 derki: Yunanistan anadoluda yaptığı savaş hukuku ihlalleri yani katliamlarından dolayı TÜRK tarafına tazminat ödemeyi kabul eder. Türk tarafı inönü efendi cevap veriri YUNANİSTAN 4 yıl süren savaşta ekonomisi kötü durumda tazminat ödemeyi yunan ekonomisi kaldıramaz ödeyemezler der ve TAZMİNAT almayı ret eder. chp diyorya OSMANLININ borcunu ödedik vs yalanları yahu arkadaş yunandan tazminat almayı ret eden siz değilmisiniz yunanı düşünerek daha ne konuşacaksınız LOZAN ihaneti büyük
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Şu an buradasınız: Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.9.2020 15:20:46. #1.15#
title