Türkiye'de toprak iddiasında bulunan Ermenilere Aliyev'den yanıt: Akılları yok - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'de toprak iddiasında bulunan Ermenilere Aliyev'den yanıt: Akılları yok

Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Türkiye'de toprak iddiasında bulunmasını değerlendirdi ve "Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeden toprak talebinde bulunmak intihardır" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dağlık Karabağ'daki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ağdam'ın 27 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarılmasını halkıyla kutlayan Aliyev, bölgenin 10 Kasım'da imzalanan üçlü bir bildiri sonucu işgalden kurtarıldığını hatırlattı ve Dağlık Karabağ sorununu çözmek için yıllardır barış yolunu denediklerini fakat bu mümkün olmadığı için yasal haklarını kullanarak askeri yola başvurduklarını kaydetti.

Cepheden kaçan Ermenistan askerleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Aliyev, "Ermenistan ordusundan firar eden asker sayısı 10 bini geçti. Bu sayıyı onlar kendileri itiraf etti" dedi.

Öte yandan Ermenistan'ı destekleyen batı ülkelerini de eleştiren Aliyev Avrupa Birliği'ni sessiz kalmakla suçladı ve "Avrupa Konseyi neredesin? Azerbaycan'ı küçümseyen ve itibarımızı sarsmaya çalışan Avrupa Konseyi nerede, neden susuyorsun? Nerede sizin demokrasiniz, insan haklarınız?" dedi.

Aliyev, "Ağdam'ın kurtuluşu, şanlı askeri zaferimiz nedeniyle mümkün oldu. Azerbaycan savaş alanında Ermenistan'ı mağlup etmeseydi, Ermenistan topraklarımızı gönüllü olarak terk etmezdi." diye konuştu.

Aliyev açıklamalarının devamında, "Ermenistan başarısız ülke. Bu başarısızlığın nedeni nedir? İşgal. Ben bunu defalarca söyledim. Bu işgalin Ermenistan'ı uçuruma götüreceğini söyledim. Bu işgali asla kabullenmeyeceğimizi, er ya da geç toprağımızı geri alacağımızı söyledim. Ermenistan yaklaşık 30 yıldır bağımsız bir ülke olamadı ve bugün de bağımsız değil. Ermenistan aslında bir kolonidir" ifadelerini kullandı.

Aliyev, komşularıyla normal ilişki kuramayan bir ülkenin gelişemeyeceğine dikkat çekerek, "Türkiye'ye toprak iddiasında bulunuyorlar. Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeden toprak talebinde bulunmak intihardır" ifadelerini kullandı.

Ermenistan Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 olayları sırasında ailelerinin mal varlıkları ve arazilerine el koyulduğu, hazine ve devlet bankaları lehine haksız kazanç sağlandığını iddia ederken, sürekli olarak Türkiye'de toprak iddiasında bulunuyor. Konuyla ilgili olarak bazı davalar açılırken, Ermenistan tarafı açılan her davada haksız bulundu ve toprak iddiası reddedildi.

AA / Ruslan Rehimov - Son Dakika Haberleri

Avrupa Konseyi, İlham Aliyev, Ermenistan, Azerbaycan, Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (21)
dürbünlü:toprağın altı sizi bekliyor! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
aa:verin bir kamyon toprak gidip kumda oynasınalr. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
aga:isgal var herkes biliyor amma konu ermeni oldumu o hakli diyor nerde agac orman diye ortaligi yakan onlari haber yapan haberci hainler bu konu da sesleri cikmiyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title