Haberler

Down sendromu neden olur, ne kadar yaşar? Down sendromu belirtileri gebelikte nedir?

Güncelleme:

Down sendromu, trizomi 21 olarak da bilinir, 21. kromozomun ekstra bir kopyasıyla karakterize edilen genetik bir durumdur. En yaygın genetik hastalıklardan biridir ve çoğunlukla yavaş öğrenme ve zeka geriliği ile ilişkilendirilir. Peki, Down sendromu neden olur, ne kadar yaşar? Down sendromu belirtileri gebelikte nedir?

Down sendromu fazladan kromozomun varlığı nedeniyle ayrıca Trizomi 21 olarak adlandırılır. Kromozomlar, organizmanın genetik materyalini taşıyan, hücresel özellikleri belirleyen yapılardır. Normalde, insanlarda 46 kromozom bulunur. Down sendromlu bireylerde ise 47 kromozom bulunur. Bu durum, hem gebelik sürecinde hem de doğum sonrasında fiziksel ve zihinsel gelişimde farklılıklara neden olabilir. Down sendromu neden olur, ne kadar yaşar? Down sendromu belirtileri gebelikte nedir? İşte detaylar…

DOWN SENDROMU NEDEN OLUR, NE KADAR YAŞAR?

Down sendromu, genetik bir durum olan trizomi 21 sonucunda ortaya çıkar. Normalde, insanlarda 46 kromozom çifti bulunurken, down sendromlu bireylerde 21. kromozomun fazladan bir kopyası bulunur (trizomi 21). Bu ekstra kromozom nedeniyle fiziksel ve zihinsel gelişimde farklılıklar ortaya çıkar. Down sendromunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, anne ve baba sağlığı ile ilişkilendirilmez. Genellikle rastgele bir genetik değişiklik sonucu meydana gelir. Anne yaşı ilerledikçe, down sendromu riski de artabilir; ancak down sendromlu bebeklerin çoğunluğu genç annelerden doğar.

Trizomi 21, Down sendromunun en yaygın türüdür. Diğer nadir durumlar ise translokasyon ve mozaikizm şeklinde görülebilir. Translokasyon, kromozomların yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkar ve aile geçmişi etkileyebilir. Mozaikizm ise bireyin bazı hücrelerinin normal kromozom sayısına sahipken, diğer hücrelerinin ise trizomi 21'e sahip olduğu bir durumdur.

Down sendromu neden olur, ne kadar yaşar? Down sendromu belirtileri gebelikte nedir?

DOWN SENDROMU BELİRTİLERİ GEBELİKTE NEDİR?

Down sendromu (Trizomi 21), gebelik sırasında fetusun normalden fazladan bir 21. kromozoma sahip olması sonucu oluşan bir genetik durumdur. Gebelikte Down sendromu belirtileri şunlar olabilir:

1. Ultrason Sonuçları: Ultrasonografi (USG) testleri, fetusta belirli fiziksel özelliklerin incelenmesine yardımcı olabilir. Down sendromlu bebeklerde ense kalınlığı ve burun kemik uzunluğu gibi özelliklerde farklılıklar tespit edilebilir.

2. İkinci Üç Aylık Tarama Testi: İkinci üç aylık tarama testi (triple test veya dörtlü tarama testi), annenin kanındaki bazı protein ve hormon düzeylerinin ölçülmesiyle Down sendromu riskini belirlemeye yardımcı olabilir.

3. Amniyosentez veya CVS: Amniyosentez ve koryonik villus örneklemesi (CVS) gibi testler, fetusta genetik anomalileri doğrulamak veya reddetmek için yapılır. Ancak bu testler risk taşıdığından dolayı doktorun önerisiyle yapılmalıdır.

4. Yüz Özellikleri: Down sendromlu bebeklerin yüz özellikleri tipik olarak düz yüze, küçük buruna, amansız gözlere ve büyük dil ve dudaklara sahip olabilir.

5. Vücut Yapısı: Down sendromlu bebekler genellikle kısa boyuna, kısa boyun ve düz ellerine sahip olabilir.

6. Kas Tonu: Bebeklerde düşük kas tonu (hipotoni) yaygın bir belirtidir. Bu nedenle bebekler genellikle gevşek bir şekilde durabilirler.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, bu belirtilerin her Down sendromlu bebekte aynı şekilde görülmediğidir. Gebelikte Down sendromu riskini belirlemek ve doğru tanı koymak için bir doktora danışmak en iyisidir.

Serhıldan Hülakü
Haberler.com - Gündem

Down Sendromu Down Sendromu Genetik Gündem Sağlık Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title