Haberler

Çölyak hastalığı nedir? Glüten duyarlılığı ve belirtileri

Güncelleme:

Çölyak hastalığı, glüten içeren gıdalara karşı aşırı duyarlılık sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu hastalığın belirtileri arasında karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, yorgunluk, cilt döküntüleri, anemi gibi durumlar bulunabilir. Çölyak hastalığının teşhisi genellikle kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulur. Tedavide ise tek etkili yöntem glüten içeren gıdalardan kaçınmaktır. Eğer çölyak hastalığından şüpheleniyorsanız, bir uzmana danışmanız önemli.

Çölyak hastalığı, glüten içeren gıdalara karşı aşırı duyarlılık sonucu ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Belirtileri, teşhisi ve yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler. Sağlıklı beslenme, genel yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyen önemli bir faktördür. Ancak bazı insanlar için bazı besin maddeleri sorunlu olabilir. Çölyak hastalığı da bu kategoride yer alır ve özellikle glüten içeren gıdalara karşı aşırı duyarlılık sonucu ortaya çıkar. Bu makalede, çölyak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl yönetildiği konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Çölyak hastalığı, ince bağırsaklarda glüten adı verilen bir proteine karşı bağışıklık sisteminin aşırı tepki göstermesi sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Glüten, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Çölyak hastalığı olan kişiler glüteni sindiremezler ve tüketildiğinde bağışıklık sistemi ince bağırsaklara zarar verebilir.

Çölyak hastalığı nedir? Glüten duyarlılığı ve belirtileri

ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Çölyak hastalığı bir dizi farklı belirtiyle kendini gösterebilir. Bu belirtiler arasında karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, yorgunluk, cilt döküntüleri, anemi gibi durumlar bulunabilir. Bazı insanlar hafif semptomlar yaşarken, diğerleri daha ciddi belirtiler gösterebilir.

ÇÖLYAK HASTALIĞININ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Çölyak hastalığının teşhisi genellikle kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulur. Kan testleri, hastanın bağışıklık sistemi tarafından üretilen belirli antikorları tespit eder. İnce bağırsak biyopsisi ise ince bağırsağın iç yapısını gözlemleyerek teşhisi doğrular. Tedavide ise tek etkili yöntem glüten içeren gıdalardan kaçınmaktır. Glüten tüketimi durduğunda, bağırsaktaki tahribat genellikle düzelir ve semptomlar hafifler.

Çölyak hastalığı nedir? Glüten duyarlılığı ve belirtileri

Çölyak hastalığı, glüten içeren gıdalara karşı bağışıklık sistemi tepkisi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri sindirim sistemi sorunlarından cilt problemlerine kadar değişebilir. Doğru teşhis ve glüten içeren gıdalardan kaçınma ile semptomların yönetilmesi mümkündür. Eğer çölyak hastalığından şüpheleniyorsanız, bir uzmana danışmanız önemlidir.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Çölyak Hastalığı Çölyak Hastalığı Karın Ağrısı Anemi Anemi Gündem Sağlık Yaşam Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title