Anemi Haberleri

Anemi haber, Anemi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Anemi - 08.01.2021
Erken doğum risklerine karşı dikkatli olunmalı
Tüm olguların yüzde 60-70'ini geç preterm doğum, yüzde 20'sini orta preterm doğum, yüzde 10'unu çok erken preterm doğum ve diğer yüzde 10'nunu aşırı erken preterm doğum oluşturmaktadır. Fetal doğum ağırlığına göre ise 2500 gramın altına düşük doğum ağırlıklı, 1500 gramın altına çok düşük doğum ağırlıklı ve 1000 gramın altına da aşırı düşük doğum ağırlıklı preterm doğum denmektedir." "Alkol ve sigara kullanımı önemli risk faktörleri" Etiyolojik faktör olarak preterm doğumun maternal, fetal, plasental patolojiler ile ilişkisinin doğum belirtilerinin var olup olmaması ve doğuma giden yola göre alt sınıflara ayrılabileceğine dikkati çeken Yılanlıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: "Söz konusu sınıflandırma için gebelik süresinde olan değerlendirmede enfeksiyon varlığı, travma, medikal hastalıklar ve mevcut durumun klinik olarak koriyoamniyonit tablosu, uterin rüptür, preeklampsi\eklampsi varlığı, fetal değerlendirmede intrauterin büyüme geriliği gibi bir çok problem göz önünde bulundurulmalıdır. Anne açısından preterm doğum için risk faktörleri ise şunlardır: Düşük sosyoekonomik durum, Afrikalı-Amerikalı köken, aşırı düşük vücut kitle indeksi, anne yaşı (18 altı veya 40 üstü), ağır fiziksel stres, periodontal hastalıklar, anemi, enfeksiyonlar, uterin bozukluklar (konjenital,myom vs), alkol ve sigara veya madde kullanımı, medikal hastalıklar (pulmoner veya kronik HT ( Hipertansiyon), renal hastalıklar, kardiak hastalıklar), travma, intraabdominal cerrahi ve immunolojif (otoimmün hastalıklar, antifosfolipid sendromu).
Anemi - 16.12.2020
TEİS'ten Kovid-19 sürecinde vitaminlerin bilinçsiz kullanılmaması uyarısı
Bilinçsiz vitamin kullanımında oluşabilecek sağlık sorunları C ve D vitaminlerinin bilinçsiz kullanımı sonucu oluşabilecek sağlık sorunlarına da değinen Saydan, şunları kaydetti: "C vitamini suda eriyen vitamindir, fazlası böbreklerden idrarla dışarı atılır. Eğer uzun süreli ve yüksek dozda kullanılırsa böbrek taşı oluşabilir. C vitamininin bilinçsiz kullanımı Akdeniz anemisi (talasemi) olan kişilerde demir birikimine bağlı kalp yetmezliği ve demir zehirlenmesine, organ nakli hastalarında kullanılan ilaçların etkisini azaltarak organ reddine, kan sulandırıcı ilaçların etkisini azaltarak inme ve felce yol açabiliyor.
Anemi - 07.12.2020
Kemoterapi alan hastalar Kovid-19'dan daha çok etkileniyor
Aşıya kadar dikkat edilmesi gerekenler Prof. Dr. Ali Uğur Ural, Kovid-19'a karşı etkili aşı bulunana kadar hematolojik kanser hastaları açısından en uygun yaklaşımları şöyle sıraladı: "Ateş yüksekliği, solunum sıkıntısı, öksürük gibi Kovid-19 belirtilerinin gözlenmesi, belirti vermeyen taşıyıcıların belirlenmesi, hasta bazında değerlendirilerek etkili ama morbiditeyi artırmayan kemoterapi uygulanması, kemoterapi kür aralarının mümkünse açılması, nötropeni riskinin azaltılması için kemoterapilerle birlikte büyüme faktörü desteği sağlanması, sadece acil ve hayatı tehdit eden durum varlığında kök hücre naklinin uygulanması, kök hücre nakli yapılamayan vakaların kemoterapi ile takip edilmesi, kök hücre vericilerinden kök hücrelerin erken olarak toplanarak saklanması, elektif işlemlerin mümkünse ertelenmesi, daha az immün baskılayıcı ilaç kullanılması, kan ve trombosit transfüzyon eşiklerinin düşürülmesi, yatırılarak tedaviye başlanacak hastalardan mutlaka Kovid-19 PCR gönderilmesi." Kemik iliği nakli Bayındır Söğütözü Hastanesi Hematoloji ve Kemik İliği Transplantasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ural, hematolojik kanserlerde ve aplastik anemi, talasemi majör gibi hastalıklarda kullanılan kemik iliği nakline ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
Anemi - 29.11.2020
Maradona'nın doktorunun evi ve muayenehanesinde arama yapıldı
Luque, o dönem Maradona'nın psikolojisinin bozuk olduğunu, yemek yemediğini ve dehidrasyon ile anemi problemlerinin bulunduğunu söylemişti.
Anemi - 25.11.2020
Abdi İbrahim, demir eksikliği konusunda toplumu ve hekimleri bilgilendiriyor
Abdi İbrahim, toplumda sıklıkla görülen demir eksikliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla "anemikolmadinamikol.com" internet sitesini hayata geçirdi.
Anemi - 24.11.2020
DHA YURT BÜLTENİ-12
İKİ YILDA 10 KEMİK İLİĞİ NAKLİ YAPILDI Dr. Burgucu, son iki yılda 10 adet başarılı kordon kanı kaynaklı kemik iliği nakli gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bunlar çocuk hastalardır. Nakillerde ilk dikkatimizi çeken, ailede kalıtsal kan hastalığı, özellikle talesemi majör olarak ya da Akdeniz anemisi olarak bilinen hastalar, yoğunluğumuzun yaklaşık yüzde 50'sini oluşturuyor.
Anemi - 20.11.2020
Edirne'de genç üreticiler kütükte "mantar" yetiştirmeye başladı
Mantar yetiştiriciliğinin karlı bir girişim olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: "Ülkemizde üretimi büyük bir hızla artan kütük mantarı, iş gücü ve üretim maliyetlerinin düşük olması sebebiyle doğal ortamda katkı maddesi kullanılmadan kolaylıkla üretilebilmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş olan kütük mantarı, sunduğu sağlık olanakları sebebiyle çok fazla tercih ediliyor. Kütük mantarı sağlığımıza oldukça yararlı olan mantar çeşididir. Birçok element ve vitamin yönünden zengin olan mantar, uzman hekimlerin söylediği üzere kanser, beyin, şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanıdır.
Anemi - 17.11.2020
Malatya Adliyesi personeli küçük Uygar için kök hücre bağışında bulundu
Malatya Adliyesi ve Türk Kızılay iş birliğiyle adliye binasında kurulan stantlarda, kemik iliğinin yeteri kadar çalışmaması ve hiç yeni hücre üretememesi nedeniyle "Aplastik anemi" tanısı konulan ve Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Bölümünde tedavi gören Malatya 1.
Anemi - 13.11.2020
Demir eksikliği mide kanseri belirtisi olabilir
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Aliihsan Gemici, "Demir eksikliği, mide ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığın da belirtisi olabilir." ifadelerini kullandı. Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Öğr. Üyesi Aliihsan Gemici, eksikliğinde mide ve bağırsak kanseri gibi pek çok önemli hastalığa yol açan demir eksikliği hakkında bilgi verdi. Gemici, yoğun adet kanaması yaşayanlar, kanser hastaları, düzenli ilaç kullananlar, demir takviyesi kullanmayan hamileler, sindirim sistemi hastalıkları yaşayan ve yetersiz beslenenlerde demir eksikliğine bağlı anemi görülebileceğini belirterek, "Demir eksikliği, mide ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.
Anemi - 06.11.2020
Radyasyona ve bazı kimyasallara maruziyet lösemi riskini artırabiliyor
Lösemi, kansızlık (anemi), enfeksiyonlara yatkınlık, sık sık hastalanma, yüksek ateş, burun, diş eti, cilt altı gibi çeşitli kanamalar, ciltte sık sık çürük oluşumu, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması, iştahsızlık, kilo kaybı, dalak veya karaciğerde büyüme, lenf düğümlerinde şişlikler, halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı, kemik ve eklemlerde ağrılar, şişlik ve hareket kısıtlığı gibi belirtilerle kendini gösteriyor.
Anemi - 05.11.2020
Son dakika haber | Çocuk anevrizmalarının yüzde 40'ı yaralanmalardan kaynaklanıyor
"Endovasküler kapalı yöntem açık cerrahiye göre daha sık kullanılmakta" Tedavide endovasküler kapalı yöntemin, açık cerrahiye göre daha sık kullanıldığına işaret eden Yılmaz, "Çocuklarda intrakraniyal anevrizmalar genellikle orak hücreli anemi, marfan sendromu gibi bilinen bazı hastalıklarla ilişkilidir.
Anemi - 24.10.2020
Ailelere "SMA tedavisinde hiçbir ilaç 'mucizevi' olarak adlandırılamaz" uyarısı (1)
Dolayısıyla gen tedavisinde de bütün hastalar için 'Uygulayacağız ve hepsi mükemmel sonuçlar elde edecek' diyemeyiz. En çok deneyimimiz olan 'nusinersen sodyum' etken maddeli ilaçta bile üç yıllık bir tecrübe söz konusu. İlaçların uzun dönemde nasıl sonuçlarının olacağını henüz biz de bilmiyoruz. Bırakın gen tedavisini diğer ilaçların bile 10-20 yıllık verileri elimizde yok. Tıbbi verilerle konuşmak durumundayız." "Hiçbir ilaç 'mucizevi' olarak adlandırılamaz" Prof. Dr. Çarman, şu anki aşamada gen tedavisinin sonuçlarıyla ilgili kısmi verilerin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Gen tedavisi uygulanan sınırlı sayıda çocukla yapılan çalışmada bir kısmının motor kazanımlar elde edildiği, bir kısmında ise bunun söz konusu olmadığı ama hepsinin hayatta olduğu belirtiliyor. Tabii ki kısıtlı bir süre takibinin verileri bunlar. İlaçların uzun dönemli sonuçları için beklememiz lazım. Diğer ilaçları alan çocuklar için de aynı durum geçerli. Bir kısmında motor kazanımlar elde ediliyor, bir kısmında beklenen o sonuca ulaşamayabiliyoruz. Şu anda hiçbir ilaç 'mucizevi' olarak adlandırılamaz." "Çiftlerin taşıyıcılığını taramak istiyoruz" Evlenecek çiftlere sağlık ocaklarında Akdeniz anemisi gibi bazı hastalıklara yönelik tarama yapıldığına işaret eden Çarman, "SMA'da da çiftlerin taşıyıcılığını taramak istiyoruz.
Anemi - 14.10.2020
Hashimoto hastalığı, yorgunluktan depresyona birçok soruna yol açıyor
Açıklamada görüşlerine yer verilen Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapist Prof. Dr. Terekeci, hastalığın ilk sürecinde hastalarda hipertiroidi tablosunun görülebileceğini, hastalık ilerledikçe tablonun tiroid yetmezliğine dönüşebileceğini aktardı. Terekeci, gelişmiş ülkelerde Hashimoto'nun, hipotiroidizmin en yaygın nedeni olduğunu da belirterek, hastalığın; yorgunluk, depresyon, kilo alma, kısırlık, kabızlık, saç dökülmesi, adet bozuklukları, yüz ve gözlerde şişmeye kadar pek çok şikayete yol açabileceğini bildirdi. Sigara içenler, hamileler, ailede Hashimoto hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, romatoid artrit, anemi ve hepatit gibi otoimmün rahatsızlığı olanların Hashimoto hastalığı açısından risk grupları olduğunu vurgulayan Terekeci, "Her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen özellikle genç ve orta yaş grubunda daha sık karşılaşılıyor.
Anemi - 13.10.2020
Son dakika... Mizan İnsan Hakları Merkezi: İsrail, Gazze'de çocuk haklarını ihlale devam ediyor
Anemi rahatsızlığının 1-1,5 yaşlarındaki çocuklar arasında yayıldığı ve hastalığın bu yaş grubundaki çocuklarda görülen yayılma oranının yüzde 73'e ulaştığı belirtilen raporda, bu durumun yetersiz beslenmeye işaret ettiği kaydedildi.
Anemi - 13.10.2020
Minik Mustafa annesinin sosyal medyadan yaptığı çağrıyla hayata tutundu
Antalya'da genetik kökenli kemik iliği yetmezliği (Fanconi Aplastik Anemisi) tedavisi gören 3 yaşındaki Mustafa Janberk, annesinin sosyal medyadan yaptığı çağrıyla Almanya'da bulunan uygun kök hücre ile sağlığına kavuştu.
Anemi - 09.10.2020
Beslenme yetersizlikleri kan hastalıklarına neden olabiliyor
Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Adnan Özdolap, "Kan hücrelerin sayısının azalmasına neden olabilecek durumların başında beslenme yetersizlikleri gelir. Bu hücrelerin kemik iliğinde üretilmesi için gerekli olan folik asit ve B12 gibi vitaminlerin eksiklikleri halinde anemi tablosu meydana gelebilir.
Anemi - 01.10.2020
Sanofi Genzym, Gaucher Hastalığı'na dikkat çekiyor
Sanofi Genzyme'den yapılan açıklamaya göre, görülme sıklığı yaklaşık 40 binde bir olan Gaucher hastalığı, vücuttaki birçok sistem ve organa hasar veren bir hastalık. Söz konusu hastalık doğumdan itibaren var olmakla birlikte, belirtilerin ortaya çıkış zamanı ve şiddeti her hastada farklılık gösterebiliyor. Ayrıca, hastalığın çeşitli belirtileri olduğu için başka hastalıklar ile ayırt edilmesi zaman alabiliyor. Hastalığın ilk bulguları kansızlık (anemi), kan pıhtılaşmasını sağlayan hücre sayısı düşüklüğü (trombositopeni), dalak büyümesi (splenomegali), karaciğer büyümesi (hepatomegali), kemik ağrıları, kemik erimesi (osteoporoz), kemik kırıkları ve büyüme/gelişme geriliği olarak ortaya çıkıyor.
Anemi - 30.09.2020
Grip ve zatürre aşıları için doktorunuza danışın
Grip aşısı kimlere yapılmalı? Prof. Dr. Füsun Eroğlu, grip aşısı yaptırması gereken kişileri şöyle sıraladı: 65 yaş ve üzeri olanlar, Astım, KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları olanlar, Kalp, yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkları olanlar, Diyabet (Tip 1 ve 2) gibi kronik metabolik hastalıklar yaşayanlar, Kronik böbrek hastaları, Anemi, talasemi gibi bazı kan hastalıkları bulunanlar, Organ nakli ve benzeri durumlar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış ve bu amaçla ilaç kullanan hastalar.
Anemi - 29.09.2020
Kalp ritim bozukluklarında kateter ablasyon tedavisi mümkün!
KALP ÇARPINTISININ NEDENLERİ NELERDİR? Çarpıntı yakınması her zaman kalp hastalığının göstergesi değildir diyen Prof. Dr. Erdem Diker, "Kan basıncı yükseldiğinde, korku, endişe, stres durumlarında, çok çay kahve içimini takiben veya alkol alımını takiben çarpıntı yakınması olabilir. Kansızlık (anemi), gebelik, tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarında da kalp problemi olmadan da çarpıntı yakınması görülebilir.
Anemi - 28.09.2020
Ergen sağlığı Medipol Mega'ya emanet
Ergenlik çağındaki çocukların en azından yılda bir takip edilmesini öneren Karabayır, "Hayati önem taşıyan zatürre aşısı ya da Hepatit A aşısı hala yapılmamış çocuklarımız var. Aşılarını tamamlamak, beslenmelerini düzenlemek, büyüme ve gelişmelerini takip etmek için kurulan Ergen Sağlığı polikliniğinde, psikolog ve psikiyatrist desteği de veriliyor." bilgisini paylaştı. Karabayır, son dönemde çocukların paketli gıdalar, hazır içecekler ve fast food tükettiğini ifade ederek, yeterli miktarda demir, B12 vitamini alamayan ergenlerin sınavlarda da başarısız olabildiklerini belirtti. Özellikle ergenlik döneminde kız çocuklarının beslenme bozukluğu nedeniyle anemi sorunu yaşadığına dikkati çeken Karabayır, "Büyümenin en hızlı olduğu sağlıklı yaşam temelinin atıldığı 12-18 yaş grubunun beslenmesine dikkat etmek gerekiyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Anemi Haberleri | Anemi Haber - Haberler - Anemi haberleri, son dakika anemi haber ve gelişmeleri burada. Sokak hayvanları soğuk havalarda minik yüreklerin damacanadan yaptığı yuvalarla ısınacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.1.2021 20:00:48. #1.16#
title