Sivastopol Haberleri

Sivastopol haber, Sivastopol son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sivastopol - 17.09.2021
Rusya'da halk, milletvekili seçimleri için sandık başında
Rusya yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da da seçim yapıyor Öte yandan 2014'te Rusya'nın Ukrayna'dan yasa dışı ilhak ettiği Kırım ve Sivastopol'da da seçimler yapılıyor.
Sivastopol - 10.09.2021
AB, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları 6 ay uzattı
Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 07.09.2021
Son dakika haberleri: AB, Rusya'nın Kırım Tatar liderlerini gözaltına almasını kınadı
AB, Kırım ve Sivastopol'da Rus mevzuatının uygulanmasını tanımıyor ve yasa dışı olarak gözaltına alınan tüm Ukraynalıların gecikmeden serbest bırakılmasını bekliyor.
Sivastopol - 05.09.2021
Haftanın tarihine bakış
1855- Osmanlı orduları, müttefikleriyle beraber Sivastopol'a girdi.
Sivastopol - 22.08.2021
Haftanın tarihine bakış
1855- Osmanlı'da ilk telgraf görüşmesi yapıldı. İstanbul-Edirne, İstanbul-Şumnu hattının tamamlanmasıyla ilk telgraf Şumnu'dan İstanbul'a gönderildi. Kırım Savaşı'ndan bilgi veren telgrafta, "Müttefik askerleri Sivastopol'a girmişlerdir.
Sivastopol - 12.07.2021
AB, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımları uzattı
Rusya, 18 Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı şekilde ilhak etmişti.
Sivastopol - 02.07.2021
Karadeniz'de artan stratejik rekabet ve sıcak savaş tehlikesi
Rusya Karadeniz'deki gücünü tahkim ediyor Öte yandan Rusya için Karadeniz havzası hayati bir çıkar alanı olarak günden güne artan bir önemi haiz. Boru hatları güzergahı, enerji nakil hatları transferi, askeri filosu, askeri üsleri, bölgesel güvenlik ve ticaret gibi pek çok konu da Rusya için Karadeniz'i stratejik bir bölge haline getiriyor. Rusya bir yandan "Karadeniz hakimiyetini" bir yandan da Karadeniz üzerinden Akdeniz'e çıkış imkanı ve boğazların kontrolünü sağlama fırsatı elde etmeyi hedefliyor. Zira Rusya'nın Kerç boğazı ve Azak denizinde varlığını ve etkinliğini artırması, Karadeniz havzasındaki askeri-politik güç dengesini tamamen değiştirdi. Rusya'nın Karadeniz havzasını da içine alan bu bölgede agresif ve yayılmacı politikalar izlemesi bir anlamda NATO ve Batı nüfuzunun önüne set çekmiş durumda. Rusya, tarihi imparatorluk stratejisiyle eski güçlü dönemlerinde olduğu gibi bölgede gövde gösterisi yaparak güç kontrolünü temin etmeye çalışıyor. Bu süreçte Rusya'nın Karadeniz filosu 25 bin askeri personel, 21 büyük savaş gemisi, 7 denizaltı ve 200 destek gemisine ulaşmış durumda. Bölgeye donanma kuvvetlerinden 28 bin kişiden fazla ordu personeli gönderildi. Kırım'ın 2014 yılında ilhakından sonra Sivastopol/Akyar'da bulunan Karadeniz Filosunu, S-400 hava savunma sistemleri, Kh-35U füzeleri, Su-24 ve Su-30SM savaş uçakları ve Ka-27/29 helikopterleri Kırım'a konuşlandırıldı.
Sivastopol - 25.06.2021
AB, Rusya'ya ekonomik yaptırımları uzattı
Ekonomik yaptırımlar Rusya, 18 Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyetini ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 21.06.2021
AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı
Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'un yasa dışı ilhakından dolayı Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzatma kararı aldı.
Sivastopol - 06.05.2021
İngiltere'de düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı ortak bildirgesi açıklandı Açıklaması
Bildirgede, ???????Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol'u işgal etmesi, Kırım Tatarlarına yönelik insan hakları ihlalleri kınandı, Ukrayna'nın Uluslararası Kırım Platformu'nu kurma girişimi memnuniyetle karşılandı.
Sivastopol - 10.04.2021
Erdoğan-Zelenskiy görüşmesine ilişkin ortak bildiri yayımlandı
Bildiride, taraflar arasında ekonomi, ticaret, turizm, güvenlik, savunma sanayisi, bilim, eğitim ve gençlik alanlarında iş birliğini ve eşgüdümü derinleştirmek için ortak çabaları artırmanın kararlaştırıldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi: "Bakanlar ve koordinatörler düzeyinde 'Quadriga' (2+2) formatında iş birliğinin sürdürülmesi, Ukrayna'nın uluslararası tanınmış sınırları içinde, toprak bütünlüğü ve egemenliğine kayıtsız ve şartsız desteğin yeniden teyit edilmesi, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri ile Donetsk ve Luhansk bölgelerinin işgalden kurtarılması başta olmak üzere, Ukrayna'nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğünü yeniden sağlamayı amaçlayan adımlar konusunda koordinasyonun sürdürülmesi kararlaştırıldı.
Sivastopol - 30.03.2021
Türkiye ile Ukrayna arasında uçak seferleri artırıldı
SİVİL Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Ukrayna Sivil Havacılık Otoritesi arasında sivil havacılık alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılan görüşmelerde Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan uçak seferlerini artırma kararı alındı. Konuyla ilgili olarak SHGM resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Genel Müdürlüğümüz ile Ukrayna Sivil Havacılık Otoritesi arasında gerçekleştirilen yazışmalar neticesinde; Antalya-Gazipaşa, Türk Havayolu Şirketleri için ülkemizdeki çıkış noktaları arasına eklendi ve Ukrayna Havayolu Şirketleri için de ülkemizdeki varış noktaları arasına eklenmiş oldu .İki Ülke arasında, sivil havacılık işbirliğinin geliştirilmesi amacına matuf yapılan bu değişiklik ile; Türk Havayolu Şirketleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Dalaman, Bursa, Adana ve Gazipaşa'dan çıkış yaparak Kiev, Dnipropetrovsk, Odessa, Simferopol, Donetsk, Kharkiv, Lviv, Sivastopol, Kherson, Nikolayev, Vinnytsia, Chernivtsi, Ivano-Frankivsk ve Zaporizhzhya'ya sefer düzenleyebileceklerdir" denildi.
Sivastopol - 18.03.2021
G7, Rusya'nın Kırım'ı ilhakını 7. yılında kınadı
Rusya'nın Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ve gayri meşru ilhakının 7.
Sivastopol - 17.03.2021
BM Güvenlik Konseyinde, Kırım hakkında "yanlış bilgilendirici" toplantı düzenleyen Rusya'ya tepki
Açıklamada, "Rusya'nın insan hakları ihlallerini ve yarımadadaki askeri yığınağını kınıyoruz. Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini ilhak etme girişimini şiddetle reddediyoruz.
Sivastopol - 12.03.2021
AB, Rusya'ya yaptırımları 6 ay uzattı
Rusya, 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 05.03.2021
Rusya, Kırımoğlu'nun Kırım'a giriş yasağını 2034'e kadar uzattı
Kırım'ın ilhakı Rusya, Kırım ve Sivastopol'ü 2014'te yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 11.02.2021
Ukrayna AB'den Rusya'ya ek yaptırım uygulamasını istedi
Borrell, "AB, Ukrayna'nın bağımsızlığına, egemenliğine ve uluslararası olarak tanınan sınırlarındaki toprak bütünlüğüne tereddütsüz destek veriyor. Avrupa Birliği'nin Rusya'nın Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhakını tanımadığını çok iyi biliyorsunuz.
Sivastopol - 14.01.2021
Son dakika... AİHM, Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerine ilişkin başvuruların büyük bölümünü inceleyecek
Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 18.12.2020
Son dakika haber: Ukrayna-Türkiye dışişleri ve savunma bakanlarının katıldığı toplantının ardından ortak bildiri Açıklaması
Tarafların uluslararası hukuk, devletlerin toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlar içindeki egemenliğine saygı temelinde güçlendirilmesi gereken Karadeniz bölgesinin istikrarı ve güvenliği için tehditlerin varlığına ve bunların sonuçlarına dikkat çektiği bildiride, şu ifadelere yer verildi: "(Taraflar) İki devletin deniz kuvvetleri arasında eğitim ve öğretimde iş birliği için yeni yollar keşfetmeye, Karadeniz'de seyir güvenliğini destekleyen çok uluslu tatbikatlar ve faaliyetler yürütmeye karar verdi. İki taraflı olarak ve bölgedeki diğer ilgili ülkelerle istişarelerine devam etme üzerinde mutabık kaldı. Türkiye Cumhuriyeti, reform süreci, Avrupa Birliği (AB) ve NATO dahil Avrupa ve Transatlantik yapılarla entegrasyon sürecinde Ukrayna'ya verdiği desteği yineledi. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri dahil uluslararası alanda tanınan sınırlar içinde Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne Türkiye'nin desteğinin altını çizdi.
Sivastopol - 17.12.2020
AB, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımları uzattı
Ekonomik yaptırımlara ek olarak Rusya'nın Kırım'ı ve Sivastopol'u yasa dışı ilhakı nedeniyle bu ülkeye başka yaptırımlar da uygulanıyor.
Sivastopol - 17.12.2020
Şeref madalyasının şerefini yitirdiği gün
Sisi'ye insan hakları ihlallerine ve işkencelerine devam etmesi için yeşil ışık yakan bu ifadeler, hiç şüphesiz Mısır ile Fransa arasında 2015 yılında imzalanan 5 milyar 200 milyon avroluk silah anlaşmasıyla yakından ilgiliydi. Mısır Fransa'dan Rafale tipi 24 savaş uçağı alımını içeren bu anlaşmanın finansmanı için, yine Paris yönetimi ile 3 milyar 200 milyon avroluk bir anlaşma daha imzalamıştı. Aralık ayı sona ermeden Fransa'nın komşumuz Yunanistan'la da 18 Rafale savaş uçağının satışı için anlaşma imzalayacağı göz önüne alındığında, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile sorun çıkarmak isteyen her ülkeye Fransız silah sanayinin kapısının açık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ne tesadüftür ki 2015 yılında Fransa ile Mısır arasında bir başka sürpriz silah anlaşması daha imzalanmıştı. 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı ilhakı üzerine Moskova yönetimine uygulanmaya başlayan silah ambargosu, Fransa'nın Toulon tersanelerinin Rus donanması için inşa ettiği Mistral tipi iki amfibi savaş gemisinin Rusya'ya teslimini imkansız kılmıştı. Ama Mısır diktatörü Sisi'nin gönlü yaklaşık 1 milyar avro tutarındaki bu gemilerin çürümesine razı olmamış, halkının büyük çoğunluğunun yoksulluk sınırının da altında yaşamasına rağmen, gemileri satın alma "fedakarlığından" çekinmemişti. Vladivostok gemisi Cemal Abdünnasır, Sivastopol gemisi ise Enver Sedat isimlerini alarak Sisi'yi Fransız silah endüstrisinin en itibarlı müşterileri listesinde ilk sıraya taşıdılar.
Sivastopol - 10.12.2020
AB, Rusya'ya ekonomik yaptırımları uzattı
Ekonomik yaptırımlar Rusya, 18 Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyetini ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 08.12.2020
BM Genel Kurulu, "Rusya'nın tüm askerlerini Kırım'dan çekmesi" kararını onayladı
Rusya, 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 16.11.2020
Rossotrudnichestvo, 'Rus Göçü'nün 100'üncü yıl dönümünde etkinlikler düzenliyor
14 Kasım tarihi, İmparatorluk Karadeniz Filosunun Kırım ve Sivastopol'dan, 'Rus Göçü' olarak da bilinen göçünün 100. yıl dönümü. Bu nedenle Rossotrudnichestvo temsilcilik ofisleri, tüm yıl boyunca yaşanan olayı anmak için etkinlikler düzenlediğini açıkladı.
Sivastopol - 16.10.2020
Erdoğan-Zelenskiy görüşmesine ilişkin ortak bildiri yayımlandı
Bildiride, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin işgalinin son bulması, ayrıca Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki bazı alanlarda Ukrayna'nın kontrolünün yeniden tesisine yönelik çabaların sürdürülmesi yönündeki fikir birliğinin teyit edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Geçici işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde insan haklarının korunması ve hukuka aykırı şekilde gözaltına alınan tüm Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması amacıyla yapılacak girişimlerin koordine edilmesine devam ediyoruz.
Sivastopol - 01.10.2020
AB'den, Kırım'ı yasa dışı ilhak eden Rusya'ya ilave yaptırım
Rusya, 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 18.09.2020
AB, Rusya'da hapis cezası verilen Kırım Tatarlarının serbest bırakılmasını istedi
Sözcü Stano, AB'nin, Rus yasalarının Kırım ile Sivastopol'da uygulanmasını ve Ukrayna vatandaşlarının Kırım'dan yargılama için Rusya'daki mahkemelere götürülmesini tanımadığını belirtti.
Sivastopol - 17.09.2020
Son dakika ekonomi: AB mahkemesinden Rusya yaptırımlarına onay
Rusya, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 14.09.2020
AB, Rusya'nın Kırım'da yaptığı seçimleri tanımadı
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Rusya Federasyonu'nda hafta sonunda bölgesel ve yerel seçimlerin, Rusya'nın 2014'te yasa dışı ilhak ettiği Kırım yarımadasındaki Sivastopol şehrinde ise sözde valilik seçimlerinin yapıldığını hatırlattı.
Sivastopol - 14.09.2020
ANALİZ – Macron'un "Akdeniz'de Fransız Hikâyesi" yazma hevesi boşa çıkacak
Fransa, Ukrayna krizi nedeniyle, Rusya için inşa ettiği Mistral tipi helikopter gemilerini teslim etmedi. Plana göre "Vladivostok" ve "Sivastopol" isimli gemiler, NATO ve ABD'nin karşı çıkması nedeniyle satışları iptal edilerek, Mısır'a satıldılar.
Sivastopol - 11.09.2020
Sivastopol - 10.09.2020
AB, Rusya'ya yaptırımları uzattı
Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti.
Sivastopol - 06.09.2020
Haftanın tarihine bakış
1855- Osmanlı orduları, müttefikleriyle beraber Sivastopol'a girdi.
Sivastopol - 23.08.2020
Haftanın tarihine bakış
1855- Osmanlı'da ilk telgraf görüşmesi yapıldı. İstanbul-Edirne, İstanbul-Şumnu hattının tamamlanmasıyla ilk telgraf Şumnu'dan İstanbul'a gönderildi. Kırım Savaşı'ndan bilgi veren telgrafta, "Müttefik askerleri Sivastopol'a girmişlerdir.
title