Sındırgı Jeotermal ile Isınmaya Başladı
Haberler » Yerel » Sındırgı Jeotermal ile Isınmaya Başladı - Haberler

Sındırgı Jeotermal ile Isınmaya Başladı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Hisaralan Kaplıca Bölgesi’nde cazibesiyle çıkan 98 derece sıcaklığındaki su, 10 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 24 kilometre boru döşenerek konutlara verilmeye başlandı.

Sındırgı Jeotermal ile Isınmaya Başladı

'in ilçesinde Kaplıca Bölgesi'nde cazibesiyle çıkan 98 derece sıcaklığındaki su, 10 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 24 kilometre boru döşenerek konutlara verilmeye başlandı.

Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve Sındırgı Jeotermal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Demir'le birlikte sıcak su bağlanan evleri ziyaret etti. Başkan Yavaş, Sındırgı halkının 25 yıllık hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. 1984 yılında İzmir - İstanbul yolunun kaybedilmesiyle birlikte ilçe sürekli göç verdiğini ve Sındırgı'nın geleceğinin termal turizmde olduğu için 2008 yılında projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Yavaş; 2008 yılında başlattığımız projeyi sona erdirmenin mutluluğun yaşadıklarını kaydetti. Sındırgı Jeotermal Genel Müdürü Arif Uslu ise, "Jeotermaldeki ısınmanın konforunu yaşamayan bilmiyor. Türkiye genelinde yaptığımız paramız kadar ısınıyoruz. Tasarruf ediyoruz. Geceleri kısıyoruz. Ama şimdi burada 24 saatlik bu döngüde aynı sıcaklığı sağlamış olmak ciddi anlamda avantaj sağlıyor. Bina soğumadığı için hep aynı konforu yakalıyorsunuz" dedi.

Termal suyun ilçeye gelmesiyle birlikte istihdam alanlarının artacağını ve nüfusun tekrar artacağını belirten Başkan Yavaş; "Turizm bölgesinde ev ısınma olarak düşünüyoruz. Tabi insanlar kendisinin yararlandığı şeyler düşünüyor ama genel olarak baktığımızda isli puslu bir ortamda turizm yapmanın da bir anlamı yok. İnsanlar gelsin otelde kalsınlar ama şehirde de temiz bir havayı koklasınlar arzusundayız. O bakımdan baktığında faydaları her gün daha da arttığını hissedeceğiz. Daha iyi göreceğiz yaşayarak göreceğiz bunları. Bu bir zincirleme artılar zinciri. Sındırgı'nın bir hayaliydi bu. Ben sizleri çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Artık ısınmaya başlamış, evlerinde kalorifer peteklerinde jeotermal ısı dolaşan şehirde yaşamanın keyfini hep beraber süreceğiz. İnşallah kaybettiğimiz o nüfus 37 Binden 50 binlere bulsun. İmkanlar buna göre artsın, istihdam artsın, seracılıkta termal oteller sayısı artsın. Her alanda yeni bir katma değer kazandırılsın. Bu açıdan sadece işi ısınma, termal otel veya seracılık değil yeni kafeler açılsın otantik alanlar olsun" dedi.

Jeotermal su ile ısınmaya başlayan Birol Şahin ve Ailesi konforlu ısınmanın mutluluğunu yaşıyor. Şahin ailesi sıcak su ile ısınmaktan son derece memnun olduklarını ifade ederek; "Eskiye göre daha sıcak ve daha güzel. İs kokusu yok kömür kokusu yok. Kapı pencere açık duruyoruz. Sıcakta duramıyoruz. Kömürle ısınmaya göre şuanda mükemmel bir ısı sıcaklığına sahip. Devamlı olduğundan güzel bir şey" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri