Siirt Herekol ve Botan'da Yamaç Paraşütü

Siirt Herekol ve Botan'da Yamaç Paraşütü

Herekol ve Botan'da yamaç paraşütüSİİRT'te bir dönem terör örgütü PKK'nın kamplarının bulunduğu ve zaman zaman şiddetli çatışmaların yaşandığı Herekol Dağı ve Botan Vadisi'nde, sağlanan huzur ve güven ortamıyla birlikte gençler, yamaç paraşütü yaparak, gökyüzünden çektikleri görüntülerle...

Herekol ve Botan'da yamaç paraşütü


SİİRT'te bir dönem terör örgütü PKK'nın kamplarının bulunduğu ve zaman zaman şiddetli çatışmaların yaşandığı Herekol Dağı ve Botan Vadisi'nde, sağlanan huzur ve güven ortamıyla birlikte gençler, yamaç paraşütü yaparak, gökyüzünden çektikleri görüntülerle Siirt'in tanıtımına katkı sağlıyor.


Siirt Türk Hava Kurumu ve Beron Sportif Havacılık Kulübü üyeleri Botan Vadisi'nin muhteşem manzarası eşliğinde yamaç paraşütü yaptı. Yamaç paraşütüyle havalanan gençler, havada fotoğraf ve video çekimiyle Siirt'in tanıtımını yapıyor.


2014 yılında Siirt merkezde görev yapan bir doktor sayesinde yamaç paraşütü sporuyla tanıştığını belirten Soner Yılmaz, açılan kursa giderek yamaç paraşütüyle uçmayı öğrendiğini ve şimdi ise tek başına uçabildiğini söyledi. Beron Sportif Havacılık Kulübü üyesi olduğunu belirten Yılmaz, 2014 yılında ilimizde görev yapan bir doktorun sayesinde bizler bu spor ile tanıştık. Bölgemiz bu sporu yapmaya çok uygun bir yerdir. Ancak bunu yıllar sonra keşfettik ve şuan 100'e yakın kursiyer bulunmaktadır. Bunlardan 30'u aktif olarak Siirt semalarında uçarak bu sporu yapıyor dedi.


BOTAN VE HEREKOLDA UÇUYORLAR


Siirt kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Deyr mevkiinde yamaç paraşütü yapan sporcular, bir zamanlar şiddetli çatışmaların yaşandığı Botan nehri üzerinde ve Herekol dağı eteklerinde huzur ve güvenle uçmanın sevini yaşıyor. Yamaç paraşütü sporunun Siirt genelinde gittikçe yaygınlaştığını ve özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiğini anlatan Yılmaz, Siirt'in Botan nehri üzerinde uçmak ve buraları görüntüleyerek insanlara tanıtmak büyük bir keyif benim için. Uçtuğumuz zaman Herekol dağı eteklerine bile gidiyoruz ve burada bulunan doğal güzellikleri çekerek sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz ve tıklama rekoru kırıyor. Birçok insan bizimle uçmak istiyor ve buraları görmek istiyorlar, bu da bizleri son derece mutlu ediyor diye konuştu.


ÖNCE İZİN ALIYORLAR SONRA UÇUYORLAR


Deyr bölgesinden havalanan yamaç paraşütü sporcuları, uçmadan önce hava şartlarını kontrol ederek, uygun olması durumunda emniyet, il jandarma ve 112 acil servise haber verdikten sonra uçmaya başlıyor. Uçuş esnasında muhtemel bir olaya karşı ekiplere haber vermek zorunda kaldıklarını kaydeden Yılmaz, Uçmadan önce mutlaka yetkili kurumlara haber veriyoruz. Bunun nedeni başta bizim güvenliğimiz, diğer taraftan da olası bir aksaklıkta yaşanacak sorunlar. Uçtuğumuz bölge daha önce çatışmaların yaşandığı bölge idi. Bu sebepten ötürü burada uçmadan önce bilgi vermemiz gerekir ve şayet bir operasyon veya olay olmaması durumunda yetkililer bize izin veriyorlar şeklinde konuştu.


ÇİFT KİŞİLİK UÇUŞLAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ


Yamaç paraşütü kurusunu bitiren ve sertifikalarını alan yamaç paraşütü sporcular, daha sonra çift kişilik ucular düzenleyerek uçmak ve doğayı havada görmek isteyenlere fırsat tanıyor. Kendisine güvenenleri pilot eşliğinde uçurduklarını belirten Yılmaz, Bizimle uçmak isteyen yerli ve yabancı turistler ile uçuyoruz. Onlara gerek bu sporu sevdirmek ve gerekse ilimizin doğal güzelliklerini göstererek Siirt'in tanıtımını yapmaktayız. Diğer yandan ise ilimize bu sporu yapmak isteyen çok sayıda vatandaşlar kulübümüze gelerek uçuşlar düzenliyoruz. Bu anlamda bizlere destek olan tüm yetkililere teşekkür ediyoruz ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA