Sanayici Cemil Alevli Anıldı
Haberler » Yerel » Haber

Sanayici Cemil Alevli Anıldı

Gaziantep'in efsanevi sanayicisi Cemil Alevli ölümünün 41.yılında GKV Özel Okulları ve mezarı başında düzenlenen anma töreniyle anıldı.

Sanayici Cemil Alevli Anıldı

Gaziantep'in efsanevi sanayicisi Cemil Alevli ölümünün 41. yılında GKV Özel Okulları ve mezarı başında düzenlenen anma töreniyle anıldı.

Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşundan yeniden yapılanması ve kuruluşuna kadar geçen süreç içerisinde önemli görevler üstlenen Cemil Alevli için GKV Özel Okullarında anma töreni düzenlendi. GKV Genel Müdürü Yrd. Doç Dr Atanur Vergili, düzenlenen törende yaptığı konuşmada Cemil Alevli'nin hayatı hakkında bilgi vererek "O genç Cumhuriyetin yetiştirdiği önemli insanlardan birisidir. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Cemil Alevli Gaziantep'in kalkınması yanında ülke kalkınmasında önemli hizmetler vermiş müteşebbis bir insandı. Çağdaş eğitim kurumlarının yerleşmesi için önemli çalışmalara da imza atan Cemil Alevli, 1963 yılında kurduğu Gaziantep Kolej Vakfı'nın kalkınması ve kent kimliğinin değişmesine de önemli katkılar sağlamıştır. Bu gün modern Gaziantep'in kurucuları arasında yer alan Cemil Alevli'yi rahmetle anıyoruz" dedi.

Törende, öğrenciler Cemil Alevli tarafından kaleme alınan şiirlerini, veciz sözlerini ve onun ölümünden sonra hakkında yazılan anıları seslendirdiler. Yapılan mutlivizyon gösteriyle de Cemil Alevli'nin ulusal kalkınma hamlesinde aldığı görev ve üstlendiği misyon dile getirildi. Törene katılan Cemil Alevli İlköğretim Okulu öğrencileri de Cemil Alevli'nin kızı GKV Mütevelli Kurulu Başkanı Nüket Ersoy'a teşekkür ederek, kendileri için sağlanan imkanlardan dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler.

GKV Özel Okulları fuayesinde açılışı gerçekleştirilen Fotoğraflarla Cemil Alevli konulu sergi öğrencilerin ve velilerin büyük ilgisini gördü. Yaşamından kesitlerin sunulduğu fotoğraf sergisinde Cemil Alevli'nin Almanya'da eğitim aldığı yıllar, sanayiciliğe ilk adım atışı, siyasi çalışmaları ve Gaziantep'e gerçekleştirdiği hizmetleri anlatan fotoğraflara yer verildi.

Daha sonra Sanayici Cemil Alevli'yi anma töreninin ikincisi mezarı başında düzenlendi. Törene, GKV Mütevelli Kurulu Başkanı Nüket Ersoy, Yönetim Kurulu Başkanı Celel Ersoy, GKVV Özel Okulları Genel Müdürü Yrd Doç. Dr Atanur Vergili ve çok sayıda öğretmen, idareci ve işadamı katıldı.

CEMİL ALEVLİ'NİN ÖZ GEÇMİŞİ

1941 ile 1946 yıllarında CHP il Başkanı olarak görev alan Cemil Alevli, özel yaşamında ve iş hayatında ki başarılarını siyasi yaşamında göstererek, Gaziantep'in her alandaki sorunlarının çözümü için önemli çalışmalar yaptı. Özellikle 1943 yılında Gaziantep'e Havaalanı yapılması için harekete geçmiş, bu projenin hayatiyete geçirilmesi için kampanya başlatarak, hiçte küçümsenemeyecek bir bağışla Gazianteplilerin kampanyayı desteklemesini sağladı. Kampanya da toplanan paralarla alınan arazi Özel İdareye devredilerek özel idare desteğiyle de 1944 yılında Gaziantep Havaalanı hizmete soktu. Gerek il Başkanlığı döneminde gerekse parlamenterliği döneminde özel uğraşlar vererek, 1953 yılında faaliyete geçen demir yolu hattının Gaziantep, Kargamış güzergahından geçmesini sağlayarak, hava, kara ve demiryolu taşımacılığının bu kentte başarıya ulaşmasında etkin rol oynadı. 1946-1950 yılları arasında Milletvekili olarak parlamentoda görev yapan Cemil Alevli, kara, hava ve demir yolu ulaşımıyla ilgili olduğu kadar, devlet yatırımlarının Gaziantep'e yapılması yönünde ki çalışmalara da imza attı. Tekel'in genişletilmesi, kara yollarının geliştirilmesi, eğitim alanında önemli hamlelerin başlatılması gibi kenti yakından ilgilendiren sorunlara çözümler üretmiş ve bu alanlarda önemli hizmetler gerçekleştirdi. - GAZİANTEP