Samsun 17 Yıldır Kayıp Kızlarının Hasretini Çekiyorlar

Samsun 17 Yıldır Kayıp Kızlarının Hasretini Çekiyorlar

17 yıldır kayıp kızlarının hasretini çekiyorlarSAMSUN'da 17 yıl önce 5 yaşındayken kaybolduktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Sinem Özdemir'i bulmak için soruşturma yürüten savcılık, yeni deliller ve ihbarları değerlendiriyor.

17 yıldır kayıp kızlarının hasretini çekiyorlar

SAMSUN'da 17 yıl önce 5 yaşındayken kaybolduktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Sinem Özdemir'i bulmak için soruşturma yürüten savcılık, yeni deliller ve ihbarları değerlendiriyor. Babası Mahmut Özdemir, bir bayramı daha kızları olmadan geçirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "17 yıldır acısı hale yüreğimizde tazeliğini koruyor. Biz yaşadığına inanıyoruz. Bir gün mutlaka bulunup, geri döneceğine inancımız tam" diye konuştu.

Samsun'un İlkadım İlçesi Zeytinlik Mahallesi Kalfa Sokak'ta 2000 yılı Haziran ayında, 5 yaşındaki Sinem Özdemir evinin önünde oynarken kayboldu. Kayıp Sinem'in annesi Ayşe ve babası Mahmut Özdemir, polise ihbarda bulunarak kızlarının kaybolduğunu bildirdi. İhbarı üzerine soruşturma başlatan polis, yaptığı tüm aramalara rağmen Sinem'e ulaşamadı.

2010 yılında Sinem Özdemir'in dosyası tekrar gündeme alınarak yeniden soruşturma başlatıldı. Sinem'in bulunması için 3 polisten oluşan özel bir ekip kuruldu. Polis, kayıp kızın küçüklük fotoğrafını İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderip, yeniden yüzlendirme laboratuvarında çocuğun 15 yaşındaki halinin görüntüsü oluşturulup, polis ekiplerine dağıtıldı. Ancak yine kayıp Sinem yapılan tüm araştırma ve soruşturmalara rağmen yine bulunamadı.

Sinem Özdemir'in dosyası 2014 yılında Cumuriyet Başsavcılığı tarafından dönemin Cumhuriyet Savcısı olan ve şuan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Soğukpınar'a verildi. Soğukpınar, önce Zeytinlik Mahallesi'nde cinsel suçlardan yargılanan, hapis cezası alan, sabıkası bulunan kişileri tespit etti. Belirlenen isimlerin hepsinin dosyası tek tek incelendi. 2008 yılında intihar eden Ahmet Demirci adı üzerinde yoğunlaşıldı.

Sinem'in evine çok yakın mesafede oturan Demirci'nin 1995 yılında 2 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz edip öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınıp delil yetersizliğinden beraat ettiği ortaya çıkınca, eşi ifadeye çağrıldı. Zeytinlik Mahallesi'nden taşınıp başka bir mahallede oturan 2 çocuk annesi F.D., polis ifadesinde o dönem köyde olduğunu ve eşinin de mutfakta inşaat yaptığını, tezgahı değiştirdiğini söyledi. Bunun üzerine ekipler kullanılmayan ve boş olan evinin mutfağında kazı yaptı. Yapılan kazıda bir çocuğa ait olduğu belirtilen kafatası, diş ve kemik parçaları bulundu. Alınan parçalar İstanbul Adli Tıp Kurumu ile Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına gönderildi.

Her iki kurumun kemikler üzerinde yaptığı incelemede kemiklerin uzun süre toprak altında ve su çeken bir yerde olması nedeniyle deforme olduğu, bu nedenle kimlik DNA'sının tespit edilemediği ancak bulunan kemik parçalarının 15 yaşından büyük bir kişiye ait olduğu belirlendi. Kayıp Sinem'i ararken bir başka faili meçhul cinayetle karşı karşıya kalan ekipler, Samsun ve ilçeleri başta olmak üzere yakın illerdeki 15 yaş ve üzeri kayıp başvurularını incemeleye aldı. Ancak bir sonuç elde edilemedi. Polis kayıp Sinem'in ve evde bulunan kemik parçalarının kime ait oldununun bulunması için yürütülen soruşturmanın devam ettiğini ve yapılan tüm ihbarların titizlikle takip edildiğini, dosyanın kapanmadığını bildirlidi.

17 yıl önce Haziran ayında kaybolan Sinem'in babası Mahmut Özdemir, bir bayramı daha kızları olmadan geçirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "17 yıldır acısı hale yüreğimizde tazeliğini koruyor. Kızımızın hayali gözümüzün önünden hiç gitmiyor. Biz yaşadığına inanıyoruz. Bir gün mutlaka bulunup, geri döneceğine inancımız tam. Yapılan tüm aramalara ve incelemelere rağmen kötü bir haber almamamız bu umudumuzu koruyor. Onu mutlaka bulacağız" diye konuştu.

Kaynak: DHA