Haberler

UMKE Görevlileri Balıkesir'de Tatbikat Gerçekleştirdi

Güncelleme:

Balıkesir, Çanakkale ve Manisa'da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bünyesinde çalışan görevliler, Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde 3 gün süren tatbikatlar gerçekleştirdi. Tatbikatlarda boğulma, zorlu arazide iple kurtarma, deprem, maden kazası ve heyelan gibi senaryolar üzerinde çalışıldı.

Balıkesir, Çanakkale ve Manisa'da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bünyesinde çalışan görevliler, Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde 3 gün süren tatbikatlar gerçekleştirdi.

Zor koşullara hazırlıklı olmak için bölgede kamp kuran ekipler, kırsal Yaylabayır Mahallesi'ndeki programın ilk gününde boğulma, zorlu arazide iple kurtarma, su üstü kurtarma, çoklu yaralanma, ikinci gününde deprem, maden kazası, heyelan ve çoklu kurtarma aşamalarında deneyimlerini artırdı.

Kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi, UMKE görevlilerinin afet ve olağan dışı durumlara hazırlığı, müdahale kapasitesinin artırılması amacıyla yapılan tatbikatlara Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Amirliği, Balıkesir Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Balıkesir Şubesinden ekipler de katıldı.

Balıkesir Vali Yardımcısı Yusuf İzzet Karaman'ın anonsuyla başlayan tatbikatları izleyen Sındırgı Kaymakamı Didem Dinç Özay, Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Gökhan Baştürk, Balıkesir AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, ekiplerden işleyiş hakkında detaylı bilgi aldı.

Son gün ilçedeki altın madeninde heyelan tatbikatı ile aynı anda Sındırgı Devlet Hastanesinde mor kod ile deprem tatbikatıyla tamamlanan programda, 172'si UMKE olmak üzere 196 personel ve 36 araç yer aldı. Deprem tatbikatı, şiddetli yağışa rağmen tamamlandı.

İl Sağlık Müdürü Keskin, gazetecilere, Balıkesir'in UMKE yapılanmasında Çanakkale ve Manisa illerini de kapsayan 10'uncu bölgede yer aldığını söyledi.

Tatbikatın amaçlarına değinen Keskin, "Tatbikatımızda boğulma, maden alanında yangın, çökme ve heyelan, donma, yanıklar gibi vakalara müdahale edilerek ortak işbirliğinin sağlanması, birlikte hareket etme yeteneğinin artırılması amaçlanıyor." dedi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş da Yaylabayır'daki kamp karavan alanını tatbikat için ekiplere tahsis ettiklerini dile getirdi.

Bölgede bir barajın da olduğunu aktaran Yavaş, "Boğulma anını, ambulansla botlarla müdahaleyi farklı alanlarda farklı müdahaleleri gerçekleştiriyorlar. Bu tür doğal afetlere ve kazalara hazırlıklı olmak da gerekiyor. Rabb'im göstermesin." diye konuştu.

Kaynak: AA / Sağlık

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Balıkesir Çanakkale Sındırgı Deprem Manisa Sağlık Haberler

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title