Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük - Haberler
Haberi Paylaş

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük

Haberler.com - Sağlık
 - Güncelleme:

Bilim insanları, koronavirüsü hafif geçiren insanlar ilgili dikkat çeken bir çalışma ortaya koydu. Uzmanlar tarafından çalışma ile ilgili yapılan açıklamada, hastalığı hafif geçiren kişilerin akciğerinde, sanıldığından daha fazla hasar olduğu bildirildi.

Koronavirüs salgını, katlanarak tehlike yaratmaya devam ediyor. Türkiye'de her gün en az 2 bin ve üstünde hasta sayısı açıklanırken, Avrupa'da günlük rekorlar kırılıyor. Ancak korona salgının bir diğer yüzü olarak, hastalığı belirtisiz geçirenler var. Bu kişiler her ne kadar hastalığı belirtisiz ve ağrısız geçirdikleri için mutlu olsalar da işin aslı öyle değil.

İndependent Türkçe'de yer alan habere göre bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmada, hastalığı belirtisiz geçirenlerin akciğerindeki hasarın, tahmin edilenden daha fazla olduğu yönünde. Araştırma temel olarak hyaluronik asit adı verilen, vücutta kendiliğinden üretilen ve hücredışı matriste bulunan bir molekülü ele alıyor.

İnce koruyucu katman ya da nemlendirici işlevindeki bu molekül, akciğerlerdeki enflamasyon ve fibrozis oluşumunu da düzenliyor. Geçmiş çalışmalar, yüksek seviye hyaluronik asitle x-ray görüntülerinde akciğerlerde tespit edilen lekelerin ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Benzer bulgular koronavirüs hastalarında da gözlemlendi. Araştırma, asemptomatik vakaların akciğerlerinde de farklı derecelerde hasarlar oluştuğunu, dolayısıyla bu kişilerin düşünülenden daha fazla risk altında olduğunu gösterdi.

Çalşmanın başındaki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda sayısal sistem biyolojisi üzerine çalışan Daniel Jacobson, akciğerlerden aldıkları numuneleri inceleyerek virüsün hyaluronik asit seviyelerini etkilediğini tespit ettiklerini belirtti.

Jacobson, şöyle konuştu: "Virüs, kendi ağırlığının 1000 katından fazla su emerek hidrojele dönüşebiliyor. Koronavirüs hastalarında, hyaluronik asidi sentezlemekle görevli üç genin regülasyonunun ciddi şekilde arttığını ve bu dengeleri korumakla görevli iki genin de regülasyonlarının önemli ölçüde azaldığını gözlemledik. Fazla miktarda plazma ve suyun aynı alana dolmasıyla bir hidrojel oluşuyor. Akciğerlerinizde oksijen ve karbondioksit değişiminin yapıldığı yüzey jöleye dönüyor, solunum çok zorlaşıyor."

Bu durum neden bazı hastaların ventilatöre bile bağlıyken nefessiz kaldığını da açıklıyor.

Araştırmacı, asemptomatik hastalar hakkındaysa şu uyarılarda bulundu:

Akciğerlerinde farkına bile varmadan önemli ölçüde hasar meydana gelmiş olabilir. Dahası, bu kişiler asemptomatik durumdan 'uzun süreli taşıyıcı'ya dönüşerek, uzun vadede daha ciddi sonuçlarla karşılaşabilir. Bu durumda salgına dair bakış açımızı değiştirmeliyiz. Çünkü asemptomatik enfeksyion toplumu derinden etkileyecek uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

Salgınla mücadelede ülkelerin çoğu ateş ve öksürük gibi semptomlar gösteren vakaların tespit ve tedavisine yoğunlaşmış durumda.

Haberler.com - Sağlık

Koronavirüs Türkiye Avrupa Sağlık Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

Kontraplak:

Sigarayı bırakın içmeyin bir şey olmaz

Rabia:

Bi takılmayın şu 18yıla dönün bakın buzamana kadar ne değişmiş

Mi:

Ne değişti sen ömrumden 19 yıl gitti bir daha verilmeyecek.Hala bir eksik peşindesiniz yapılandıran olun. Burda devlet yönetenlerden bahsediyoruz 80 milyonun. Sen kaç koyun güdtün yada evlimisin 1 kişinin bile sorumluluğunu aldın mı aldıysan kac çocuğun var en fazla işin hayatın kaç kişinin sorumluluğu sırtında klavye de yazarsınız ama şimdiye kadar öyle yada böyle ben tarafsızım ve siyaset olsun diğer ideollerin üstünde düşünce yapısına sahip bir inancın=hayatın, hayatın=inancın ferdi olarak sorumluluk hem bu dünyada hemde ötelerde hesabi çetin olacak bir durum

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title