Haberler

18 Ayda 80 Kilo Veren Hastanın Kronik Hastalıkları Geçti

Güncelleme:

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Obezite Merkezi'ne başvuran Emre Al, 18 ayda verdiği 80 kilo sonrası hipertansiyon, diyabet ve uyku apnesi olmak üzere 3 kronik hastalığı yendi.

18 ayda 80 kilo verdi, kronik hastalıklarından kurtuldu

ANKARA - Aşırı kiloları sonrası Ankara Etlik Şehir Hastanesi Obezite Merkezi'ne başvuran Emre Al, 18 ayda verdiği 80 kilo sonrası hipertansiyon, diyabet ve uyku apnesi olmak üzere 3 kronik hastalığı yendi.

Ankara'da yaşayan 46 yaşındaki Emre Al, 10 yaşından itibaren kontrolsüz bir şekilde hızlı kilo almaya başladı. Kilo almanın önüne geçemeyen Al, 175 kiloya kadar çıktı. Aşırı kiloları sebebiyle yürümekte ve nefes almakta zorluk yaşayan Al, bu süreçte uyku apnesi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları yaşadı. Sosyal hayatının ve hareket alanının kısıtlanmasından bunalan Al, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Obezite Merkezi'ne başvurdu. Doç. Dr. Harun Karabacak ve ekibi tarafından 8 haftalık eğitime alınan Al, daha sonra tüp mide ameliyatı oldu. Ameliyatın ardından ise düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayan Al, yaklaşık 18 aylık sürede 170 kilodan 90 kiloya kadar düştü. Al'ın fazla kilolarından kurtulması ise diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıklardan kurtulmasına da neden oldu.

"Kilolarımı vermemin ardından şeker ilacını ve tansiyon ilacını bıraktım"

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Obezite Merkezi'nde eğitime alındığını ifade eden Al, "Eğitimlerde yaklaşık 5-6 kilo vermemi sağladılar. 165 kilo civarındayken ameliyata girdim. Şu anda 90 kiloyum. Ameliyat süreci benim için biraz rahat geçti çünkü söylenenleri birebir uyguladım. Kilolarımı vermemin ardından şeker ilacını ve tansiyon ilacını bıraktım. Uyku apnesinden dolayı maske ve cihazla uyuyordum. Şimdi cihazı da bıraktım" ifadelerini kullandı.

"Oplu taşıma araçlarında kimse yanıma oturmuyordu çünkü neredeyse iki kişilik yeri kaplıyordum"

Kilolu olduğu dönemde tıpkı bir engelli birey gibi olduğunu söyleyen Al, "İnsanın en zoruna giden şey; bir mağazaya gittiğinizde beğendiğinizi değil bulduğunuz almak zorunda kalıyorsunuz. 8 merdiven çıkınca nefes nefese kalıyorsunuz. İş yeri ile evimin arası 900 metreydi ve ben üşendiğim için arabayla gidiyordum. Şimdi mümkün olduğu kadar yürümeye başladım. Futbol maçlarına gitmeye başladım. Spor yapabiliyorum. Şu anda her konuda çok fazla artıları var. Toplu taşıma araçlarında kimse yanıma oturmuyordu çünkü neredeyse iki kişilik yeriş kaplıyordum.

Almadan giden dolmuş ve taksilerin olduğunu biliyorum. Zor bir durumdu, içime kapanıktım" dedi.

"Kilo verdikten sonra eşim 'o kadar sessiz uyuyordun ki öldün sandım' dedi"

Uyku apnesi krizi girdiği sırada eşinin kendisini uyandırması için güçsüz duruma düştüğünü ifade eden Al, "Benim eşim 50 kilo civarı ve beni ayağıyla uyandırmak zorunda kalıyordu. Geçtiğimiz günlerde beni uyandırdı ve 'o kadar sessiz uyuyordun ki öldün sandım' dedi. Yaşamaya başladım, nefes almaya başladım" dedi.

"Artık yürüyebiliyorum, koşabiliyorum, spor yapabiliyorum"

Kilolarını vermesinin ardından daha aktif bir hayat biçimine sahip olduğunu dile getiren Al, "Yürüyebiliyorum, koşabiliyorum, spor yapabiliyorum. Obezite ekibi beni bir dakika yalnız bırakmadı. Ameliyat sonrası muayeneye ben gelmesem bile, beni telefonlar arayarak çağırdılar" şeklinde konuştu.

"Şu anda bu üç hastalık için herhangi bir medikal tedavi kullanmamakta"

Doç. Dr. Karabacak ise eğitimin ardından konseyde ameliyat kararı aldıklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Cerrahi işlem olarak halk arasında yaygın olarak bilinen tüp mide ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası süreçte de şu anda 90 kiloya inmiş durumda. Şeker, tansiyon ve uyku apnesi gibi rahatsızlıklardan kurtulmuş durumda. Şu anda bu üç hastalık için herhangi bir medikal tedavi kullanmamakta. Ameliyat sonrası takiplerini yine merkezimizde aylık takipler olacak şekilde devam ediyoruz."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Etlik Şehir Hastanesi Hipertansiyon Ankara Sağlık Yaşam Güncel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title