Safiye Ali Doodle oldu! Safiye Ali kimdir? İlk Türk kadın doktor Safiye Ali'nin hayatı ve biyografisi

Safiye Ali Doodle oldu! Safiye Ali kimdir? İlk Türk kadın doktor Safiye Ali'nin hayatı ve biyografisi

Safiye Ali Doodle oldu! Safiye Ali kimdir? İlk Türk kadın doktor Safiye Ali'nin hayatı ve biyografisi
Haberler.com - Haberler | Gündem

Google ilk kadın tıp doktoru Safiye Ali'nin 127. yaş gününe özel doodle hazırladı. Safiye Ali, anne çocuk sağlığı üzerine yaptığı çalışmaların yanı sıra feminist harekete katılarak Türk kadınının seçilme hakkı için mücadeleler verdi. Safiye Ali Doodle oldu! Safiye Ali kimdir? İlk Türk kadın doktor Safiye Ali'nin hayatı ve biyografisi

Google, Safiye Ali'nin yaş gününü doodle tasarımı ile kutladı. Google'ın ana sayfasındaki görsele tıklandığında kullanıcıların karşısına Safiye Ali ile ilgili yapılmış haberler ve Safiye Ali'nin hayatı çıkıyor. Safiye Ali'nin biyografisi doodle olması ile bir kez daha gündeme geldi. Kadın hareketinin içinde yer alan Safiye Ali'nin 1928'de Bolonya'da toplanan Beynelmilel Kadın Doktorlar Konferansı'nda edindiği sosyal ve bilimsel izlenimleri Servet-i Fünun'da yayımlandı. Safiye Ali kimdir? İlk Türk kadın doktor Safiye Ali'nin hayatı ve biyografisi

SAFİYE ALİ KİMDİR?

Safiye Ali 2 Şubat 1894'te İstanbul'da dünyaya geldi. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali'nin adı Süt Damlası Bakımevleri ile anılır. Safiye Ali mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul'da başlayan feminist harekete katılarak Türk kadınının seçilme hakkı için mücadele etmiştir.

Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli hizmetleriyle tanınmıştır. Dedesi Hacı Emin Paşa 17 yıl Mekke şeyhülislamlığı yapmış ve halen aktif beş vakıf kurmuştur. Babasını küçük yaşta kaybeden Safiye Ali, dedesi Emin Paşa'nın Valideçeşme'deki konağında büyüdü. Istanbul'da Amerikan Kız Koleji'nde öğrenim gördü. Ocak 1916 da kolejden mezun oldu. I. Dünya Savaşı sürerken maddi güçlüklere rağmen Almanya'ya giderek ile Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gördü.

Safiye Ali Doodle oldu! Safiye Ali kimdir? İlk Türk kadın doktor Safiye Ali'nin hayatı ve biyografisi
SAFİYE ALİ DOODLE

Googledan Safiye Alinin 127. yaş gününe özel doodle Safiye Ali kimdir İşte ilk kadın doktor Safiye Alinin biyografisi

Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle zorluk çıkaran Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda aldığı birincilik derecesi karşılığı Safiye Ali'ye "doktor namzeti" unvanını verdi. İstanbul'a döndükten Altı hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya'ya gitti. Burada eşi Dr. Ferdinand Krekeler (sonradan aldığı adı ile Ferdi Ali) ile evlendi. Haziran 1923'te Türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini aldı ve eşi ile birlikte Cağaloğlu'nda muayenehane açtı.

İstanbul'da beş yıl doktorluk yaptı ancak karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçti. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçti.

Safiye Ali ayrıca sütten kesilmiş 1 yaş sonrası hasta ve zayıf çocukların bakımı ile ilgilenmek üzere Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesi'ni kurdu. Safiye Ali, mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul'da başlayan feminist harekete katıldı ve Türk Kadınlar Birliği'nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlenerek fuhuşla mücadele için çalıştı.

Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye'den ayrılarak Almanya'ya yerleşti. II. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı elverdiği sürece mesleğini sürdürdü. 5 Temmuz 1952'de Dortmund'da hayatını kaybetti.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title