Haberler

TBMM Genel Kurulu

Kalkınma Bakanı Yılmaz, TÜİK'in, Türkiye'de dini hayat konulu araştırmasına, para cezası tehdidiyle katılım sağlayan varsa, buna yönelik gerekli incelemeleri yapacağını bildirdi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜİK'in, Türkiye'de dini hayat konulu araştırmasına, para cezası tehdidiyle katılım sağlayan varsa, buna yönelik gerekli incelemeleri yapacağını belirtti.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, üç milletvekili gündemdışı söz aldı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü'nün, Türkiye'de dini hayat konulu araştırmasının, vatandaşları rahatsız ettiğini, toplumsal barışı ve dayanışmayı zedelediğini savundu.

Akova, anketi yaptırmak istemeyenlerin para cezası tehdidiyle korkutulmasının suç olduğunu ifade ederek, böyle bir ankete neden gerek duyulduğunun anlaşılmadığını, hangi sorunun çözümünde kullanılmak istendiğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Akova'nın konuşmasına Hükümet adına yanıt verdi.

Yılmaz, TÜİK'in iki tür görevi bulunduğunu anımsatarak, kurumun istatistiki çalışmalar yürüttüğünü, saha araştırmaları yaptığını dile getirdi. Bu çalışmalarda gizliliğin temel kural olduğunu ifade eden Yılmaz,  mahkemeler  bilgi istese bile TÜİK'in vermeme hakkının bulunduğunu kaydetti.

TÜİK'in, kendi yaptığı araştırmalar dışında anayasal kurumların, kanunla kurulan kurumların taleplerini de karşıladığına işaret eden Yılmaz, buna yönelik olarak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü ile çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Anayasal kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da TÜİK'ten, dini hayatla ilgili bir talebi olduğunu kaydeden Yılmaz, özel şirketlerin yapması halinde Akova'nın da dile getirdiği hassasiyetler bakımından sakıncalı olabileceğini düşünerek, talebe olumlu yaklaştıklarını belirtti.

Gizliliğin önemli olduğunu da düşünerek, devletin resmi kurumu olarak TÜİK'in yapmasına karar verdiklerini dile getiren Yılmaz, "Burada zorunlu cevap verme söz konusu değil. Onu yapan varsa, para cezasıyla tehdit eden varsa o bilgileri aktarın, gerekli incelemeleri yapalım. Bu tür anketlerde zorunluluk yok, tamamen gönüllülük esasında isteyen cevap verir, isteyen vermez. Cevap verenlerle ilgili gizlilik kuralları da uygulanır. Sahada buna uymayan, görevli, anketör varsa bana bildirin, her türlü araştırmayı yaparım" diye konuştu.

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, gündemdışı konuşmasında 2-B arazilerinin, hak sahiplerine satışına imkan veren yasaya ilişkin aksaklıkları dile getirdi. Konuyla ilgili ard arda 3 kez yasa çıkarıldığını ifade eden Yılmaz, buna rağmen topal, aksak, yamalı bohça gibi çıkarılan yasanın, binlerce vatandaşın feryadına neden olduğunu söyledi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de BM 26 Haziran İşkence Görenlerle Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla gündemdışı söz aldı. -

Kaynak: AA / Politika

Ayşe Nedret Akova Seyfettin Yılmaz Cevdet Yılmaz Türkiye Politika Güncel Haberler

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Bakmadan Geçme

Astrolog şampiyonluk tahminleri 2024! Astrologlar Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak diyor? Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title