Haberler

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulunda HDP'nin, Maraş olaylarının araştırılmasına yönelik önergesinin gündeme alınması önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda HDP'nin, Maraş olaylarının araştırılmasına yönelik önergesinin gündeme alınması önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, partisinin grup önerisi üzerine söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 19 Aralık 1978'de Maraş'ta yaşanan katliamın 12 Eylül darbesine zemin hazırlayan olaylardan biri olduğunu ifade etti.

"Geçmişle yüzleştik mi? Acılarını sarmak yerine yeni acılar ve travmalar eklemiyor muyuz bu belleğimize?" diyen Beştaş, aradan geçen 38 yıl boyunca hala Alevi yurttaşların, katliam tehdidini yüreklerinde hissettiklerini savundu.

Maraş katliamının anılmasının neden yasaklandığını soran Beştaş, bu sorunun yanıtını hala alamadıklarını belirtti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor ise bölücü terörün her dönemde başka şekillerde kendisini gösterdiğini belirterek, "Hiç şüphe yok ki bugün de dış destekli olduğundan asla şüphemiz bulunmayan terör olaylarının ülkemizi bölmekten başka bir amacı yoktur." diye konuştu.

12 Eylül darbesinin, ABD'nin bilgi ve desteğiyle yapıldığına inandıklarını vurgulayan Tor, "Darbeyi de meşrulaştırmak için teröre göz yumulmuştur. Terörün tırmanmasının, tırmandırılmasının en önemli sebebi budur. O da 12 Eylül darbesini meşru kılmaktır." dedi.

Ortadoğu'daki sıkıntıların nedenini mezhep kışkırtmasının oluşturduğunu anlatan Tor, Türkiye'de de oynanmak istenen bu oyuna karşı uyanık olunması ve buna fırsat verilmemesi gerektiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner de önce bir hakikatin inşa edilmesi ve bunu üzerine sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Cihaner, Maraş olaylarıyla ilgili hazırlanan iddianameye girmemiş faillerin araştırılmasının tam da bu noktada önem taşıdığını bildirdi.

Maraş olaylarında CIA'nın payının olduğunu düşündüğünü aktaran Cihaner, "Üst akıl Maraş'taydı. Birilerini kullanmış olabilir. Gelin araştıralım, her şey açığa çıksın. Bunun üzerinden yeni bir birlik kurup inşa edelim." diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil ise Türkiye'nin FETÖ, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle karıştırılmaya çalışıldığını kaydederek, "Bu ülkede Alevinin Sünni ile, Sünninin Alevi ile, Türk'ün Kürt'le, Kürt'ün Türk'le, hiçbir etnik unsurun diğeriyle hiçbir problemi yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Kahramanmaraşımız'da aynı şekilde Kürt ve Alevi kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yoktur." dedi.

Çitil, şunları kaydetti:

"Günümüzde 15 Temmuz hain darbe girişiminin, 2 gün önce Rusya Büyükelçisine yönelik suikastın, İstanbul ve Kayseri'deki bombalama eylemlerinin ardındaki taşeronlar ve darbeci zihniyet kimse, maalesef o dönemde de Kahramanmaraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta sergilenen provokatif olaylardaki zihniyet ve azmettiriciler de aynıdır. O dönemde darbeye zemin hazırlamak için yaptılar, bugün de aynı şekilde darbe ve işgal amaçlı girişimleri devam etmektedir."

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucunda, HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Kaynak: AA / Politika

Fahrettin Oğuz Tor İlhan Cihaner Kahramanmaraş Politika Haberler

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Bakmadan Geçme

Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Gaddar neden bitiyor? FİNAL YAPIYOR! Gaddar niye final yapıyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title