Haberler

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, anayasa değişikliğine yönelik 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin, "Karşı çıkanlar, hayırcılar, bir defa okusalar eminim üsluplarını değiştirecekler.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, anayasa değişikliğine yönelik 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin, "Karşı çıkanlar, hayırcılar, bir defa okusalar eminim üsluplarını değiştirecekler. Yine 'hayır' diyecekler ama başka şeyler söyleyecekler, okumamışlar." dedi.

Öztürk, MHP Elazığ İl Başkanlığınca Kültür Merkezinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da neden "evet" diyecekleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyetinin bekası ve millet varlığı tehlikede olduğu için kendilerine has düşünceleri bir tarafa bırakıp, ortak bir paydanın oluşması için uğraştıklarını dile getiren Öztürk, "hayır" diyeceklerin söz konusu 18 maddeyi okumadıklarını öne sürdü.

Öztürk, şöyle konuştu:

"Karşı çıkanlar, hayırcılar, bir defa okusalar eminim üsluplarını değiştirecekler. Yine 'hayır' diyecekler ama başka şeyler söyleyecekler, okumamışlar. Partili cumhurbaşkanı olsa kıyamet kopuyor ya. 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl oldu, dışarıdan mı aday getirdik. AK Parti bir aday sundu, CHP bir aday sundu, HDP bir aday sundu. Bunlar hepsi partiliydi. Recep Tayyip Erdoğan değil de CHP'nin adayı kazansaydı partili olmayacak mıydı? Zaten bunların hepsi var. Neyin kıyametini koparıyorsunuz."

Diktatörlük söylentilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Öztürk, "Diyorlar ki diktatör olacakmış, Türk milletinin fıtratının dışında bir kişi kendi benliğini ortaya koyup, egolarını gerçekleştirmek için diktatörlüğe yeltendiği vakit gök kubbeyi başına yıkarız." ifadeleri kullandı.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu da Türkiye'de anayasa tartışmalarının yeni olmadığını ifade etti.

Modern anlamda ilk anayasa olarak kabul edilen 1876'daki Kanun-i Esasi'den bu yana geçen 140 yıl içerisinde anayasa tartışmalarının hep var olduğunu aktaran Aksu, şunları söyledi:

"Milliyetçi Hareket Partisi ve onun lideri Devlet Bahçeli, TBMM'nin 21. döneminde Milliyetçi Hareket Partisinin de hükümet ortağı olduğu 57. hükümet döneminde yani 1999'da bir sloganla anayasa değişikliğini gündeme getirdi. 21. yüzyıla girerken 21. dönem parlamento bir anayasa değişikliği yapsın ve anayasanın içerisinde barındırdığı antidemokratik uygulamalar ortadan kaldırılsın. Dolayısıyla Milliyetçi Hareket Partisi açısından da Türkiye açısından da anayasa tartışmaları bugünün meselesi değil."

Aksu, anayasa değişiklik kapsamında cumhurbaşkanına kararname yetkisi verilmesi konusuna değinerek, "Deniyor ki cumhurbaşkanı istediği gibi kararname çıkaracak. Astığı astık, kestiği kestik olacak diyorlar ama asla böyle bir şey yok. Bu anayasa değişikliğinin en önemli özelliği denge ve denetim mekanizmalarının çok güçlü bir şekilde kurulmuş olmasıdır. Cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi veriliyor ama bu kararname bugün ki Bakanlar Kurulu olan kanun gücünde kararname değildir. Bu kararname yetkisi kanunun altındaki bir hukuk normudur." diye konuştu.

Kaynak: AA / Politika

Milliyetçi Hareket Partisi İsmail Faruk Aksu Oktay Öztürk Türkiye Politika Güncel Haberler

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title