Haberler

Bakan Avcı: "Yeni Bir Yüksek Öğretim Düzenine İhtiyacımız Var"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, YÖK yasası ile ilgili, “200’e yaklaşan yüksek öğretim kurumlarımızın ihtiyaçlarını, günün ihtiyaçları ile düzenlemeye ihtiyacımız var” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, YÖK yasası ile ilgili, "200'e yaklaşan yüksek öğretim kurumlarımızın ihtiyaçlarını, günün ihtiyaçları ile düzenlemeye ihtiyacımız var" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde gerçekleşen 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. Açılış törenine Bakan Avcı'nın yanı sıra İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, Prof. Dr. Fuat Sezgin, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış töreni İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşu ile başladı. Protokol konuşmalarının ardından İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin için İstanbul Üniversitesi ve bilim dünyasına yaptığı katkılardan ötürü fahri doktora töreni düzenlendi. Sezgin'e plaketini Bakan Avcı verirken, cübbesini ise İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak giydirdi. Tören, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in İstanbul Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılış dersini vermesi ile sona erdi.

"Yeni bir yüksek öğretim düzenine ihtiyacımız var"

Yüksek öğretimin önemine dikkat çeken Bakan Avcı, "Geçmişte 80'li yılların başında 27 üniversiteye göre tasarlanmış olan bir yüksek öğrenim düzenimiz var. YÖK yasası ilk çıktığında Türkiye'de 27 tane üniversite vardı ve bunlar az çok birbirlerine benzeyen, içlerinde İstanbul Üniversitesi gibi çok köklü üniversiteler olduğu gibi o zamana göre yeni kurulmuş üniversiteler de vardı. O günün koşullarında bu 27 üniversite göz önünde bulundurularak bir yüksek öğretim yasası hazırlandı. Daha sonra bu yasa günün ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemeler ile yenilendi. Böylece başlangıçta olan iç tutarlılığını da büyük ölçüde yitirdi. Artık hepimiz biliyoruz ki bu düzenle, bu çerçeveyle, bu yapıyla yüksek öğretimimizi geleceğe taşımamız mümkün değil. İstanbul Üniversitesi bağlamında yapılanları İstanbul Üniversitesi rektörü anlattı ama aynı zamanda yapamadıkları da var. Çünkü mevcut yasal mevzuat içerisinde, mevcut alt yapıyla bunların bir kısmının bu günkü koşullarda gerçekleştirmek maalesef mümkün değil. Onun için yeni bir yüksek öğretim düzenine ihtiyacımız var. 200'e yaklaşan ve kendi içinde de çeşitlenmiş olan yüksek öğretim kurumlarımızın ihtiyaçlarını günü ihtiyaçları ile günün beklentileri ile gerçekleştiren bir yeni düzenlemeye ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Her ilimizde en az bir üniversite var"

İstanbul Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin yeni düzenleme hakkındaki görüşlerinin önem taşıdığına dikkat çeken Bakan Avcı, "Bütün paydaşlarımızın, görüşleri değerlendirmeleri, önerileri doğrultusunda inşallah günün ihtiyaçlarına çok daha iyi cevap veren yüksek öğrenim düzenini kuracağız. Üniversitelerimizin sayısal olarak artmadığını aynı zamanda tür olarak da çok çeşitlendiğini hepimiz biliyoruz. 15 yıl önce söylendiği, hükümet programında da yer aldığı gibi artık her ilimizde en az bir üniversite var. Bu sayısal artışı inşallah önümüzdeki dönemlerde niteliksel olarak da gerçekleştirebilirsek Türkiye yüksek öğretimde de hak ettiği büyük dönüşümü gerçekleştirmiş olacak" şeklinde konuştu.

"15 Temmuz ihaneti ve terör örgütlerinin ülkemize yönelik karanlık ittifakları"

Akademik yılı açılışında konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, "Kuşkusuz toplumda en üst eğitim kurumu olan üniversitelerin mensubu olan bizlerin daha çok çalışmasının ve daha büyük fedakarlıkla gençleri yetiştirmesine katkı sağlamasının zorunluluğun ötesine geçtiği ulusal ve küresel koşullarla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim. Bir yandan 15 Temmuz ihaneti ve terör örgütlerinin ülkemize yönelik karanlık ittifakları diğer yandan insanlıktan nasiplerini alamamış küresel güç odaklarının bölgemize yönelik hesapları. Köklerini 1453'ten alan bir bilim kurumu olan, bilim tarihimizdeki önemli şahsiyetlerimizin bir parçası olduğu bir geleneğe ve kurumsallaşmış bir yapıya sahip olan üniversitemizin ekonomik, sosyal ve toplumsal olaylar karşısındaki tavrı dikkate alınmakta ve izlenmekte" dedi.

İstanbul Üniversitesi'nin 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni dolayısıyla Fen Fakültesi'nde öğrenime bir gün süreyle ara verildi. Açılışta herhangi bir olay yaşanmaması için polis ve özel güvenlik görevlileri de yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

İstanbul Üniversitesi Fuat Sezgin Mahmut Ak Nabi Avcı Politika Güncel Haberler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title