Haberler

Ak Partili Uslu: "Sığınmacılar, Avrupa'daki Dikenli Tel Üreticilerini Sevindiriyor "

AK Parti Antalya Milletvekili ve aynı zamanda Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, Türkiye’nin sığınmacılar konusunda tarihi bir görev üstlendiğini, Avrupa’nın ise bu konuda sınıfta kaldığını söyledi.

AK Parti Antalya Milletvekili ve aynı zamanda Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, Türkiye'nin sığınmacılar konusunda tarihi bir görev üstlendiğini, Avrupa'nın ise bu konuda sınıfta kaldığını söyledi. Uslu ayrıca, sığınmacılara karşı uygulanan duvar ve tel örme olaylarının ardından Avrupa'da dikenli tel üreticilerinin en hızlı büyüyen firmalar olduğuna dikkat çekti.

Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, Mülteci Hakları Alt Komisyonu üyeleri AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ve AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce ile beraber TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ve milletimiz sığınmacılar hususunda tarihi, vicdani, hukuki, insani görevini yapıyor. Avrupa ise insan hakları ve sığınmacı hukuku açısından sınıfta kaldı ve aynı zamanda ikiyüzlü politikalar uygulamaya devam ediyor" dedi.

Uslu, Avrupa Konseyinin Türkiye'deki sığınmacıların barındığı geri gönderme merkezleri ile ilgili raporuna

ilişkin, "AK Parti, CHP ve MHP üyeleriyle birlikte İzmir ve Aydın'daki geri gönderme merkezlerini ziyaret ettik. Yaptığımız incelenmede şartların hukuki ve insani olduğunu müşahade ettik. Avrupa Konseyi her raporunda olduğu gibi bu raporunda da önyargılıydı. Bir kere yanıltıcı ifadeler kullanıyor, iki Avrupa Konseyinin inceleme yapıp, raporu 2,5 yıl sonra yayınlaması, algı çalışmasından öte bir olay değildir" ifadesini kullandı.

"İnsanlar ölüyor, dikenli tel üreticileri zenginleşiyor"

Avrupa'nın ortasında insanlık dramı yaşandığını, sığınmacılara uygulanan gayri insani muameleler bulunmasına rağmen Avrupa'nın bu konuyu görmediğini belirten Uslu, 'Duvarları yükseltiyorlar, tel örgüleri keskinleştiriyorlar" dedi. Avrupa'da dikenli tel üreticileri en hızlı büyüyen firmalar haline geldiğine işaret eden Uslu, dikenli tellerin ve duvarların asla çözüm olmadığını, olayın insani şekilde değerlendirilmemesi, refah paylaşımına, külfet paylaşımına, uyum politikalarının geliştirilmesi politikalarına yönelinmemesi halinde bu göçün Kavimeler göçünde olduğu gibi Avrupa'nın siyasi haritasını ve hatta fiziki haritasını değiştireceğini vurguladı.

"NATO askeri gemileri Ege'yi beklemek yerine Halep'teki insanlık dramına

engel olmalı"

Avrupa'nın kendi yazdığı Cenevre Sözleşmesi'ne uymasını isteyen Uslu, " Sığınmacı göçü ile Avrupa'nın kendi değerlerine sadakatı, AB'nin insani politikaları adeta teste tabi tutuluyor. Hem Avrupa hem de NATO savaş

gemileri Ege'den geçişleri durdurmak yerine asli görevi olan Suriye'de masumları korumak, savaşı durdurmak, Halep'teki insanlık dramını sona erdirme hususunda atım atmalıdır" diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise 2,5 yıl sonra rapor açıklamak yerine, şu anki durumun tespit edilmesi gerektiğini belirterek, Avrupa Konseyini tekrar merkezleri incelemesi için Türkiye'ye davet etti. - ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Ak Parti Antalya Türkiye Konya Politika Güncel Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

ANESTEZİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Anestezi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi!
ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title