Haberler

2017 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ekonomi Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ekonomi Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, ekonomide önümüzdeki dönemlerde çok daha güçlü yapısal reformların söz konusu olacağını söyledi. Kararların hızla alınması açısından bunun gerekli olacağını vurgulayan Temizel, "Dış ticarette sürekli son vagona atlamak için çırpınmak yerine tren daha hareket etmeden güzelce kompartımana yerleşmek gerekir. Ekonomi yönetimi ve dünyadaki gelişmeler bunları gösteriyor." dedi.

Türkiye'nin dış ticaretini güçlendirmeye çalıştığını, bunu da başardığını dile getiren Temizel, "Rakamlara bağımsız olarak baktığımızda övünülecek durumlara gelmiş durumdayız. Ancak son 10 yılda neredeyse 600 milyar dolara yakın dış ticaret açığı biriktirmiş vaziyetteyiz. İşlemlerimizde döviz kazanamazsak, ithalatımızın oranını düşüremezsek gelecek adına tehlike çanları çalıyor demektir. Bununla ilgili önlemler alınmalıdır." diye konuştu.

Temizel, Türkiye'nin mukayeseli olarak başka ülkelerden üstün olduğu ürünleri bulunduğuna da dikkati çekti.

Zekeriya Temizel, 15 Temmuz sonrasında devletin hainlerden temizlenmesi operasyonları sırasında daha önceden ekonomi alanındaki işleri emanet ettikleri kişilerin kurduğu ilişkilerin de çok iyi değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

"27 çeyrektir büyümeyi başardı"

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, son yıllarda dünyanın içinden geçtiği ekonomik ve siyasi krizin Türkiye'yi de etkilemesinin doğal olduğunu söyledi.

PKK ile mücadelede geçen 40 yılda verilen can ve mal kayıplarının yanı sıra FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği kanlı darbe girişiminin maliyet hesabının henüz tam yapılamadığını ifade eden Çakır, "AK Parti iktidarları her şeyi milletin önünde yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana tüm zorlukların üstesinden milletimizin teveccühü ve desteğiyle gelmeyi başarmış bu partinin milletle olan diyaloğu tarihi bir birliktelik ve gönül bağından kaynaklanmaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen 27 çeyrektir büyümeyi başarmış, kendi içinde büyüme oranını tartışabilmiş, büyüme rakamlarını artırabilmek için tüm radikal kararlar almayı başarmıştır." dedi.

Çakır, küresel ekonomide belirsizliklerin devam edeceğinin öngörülebileceğini, tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin; istikrarın bozulmaması yönünde alınan tedbirlerin yanında büyüme odaklı bir bütçe yapmaya çalışırken yatırımı öne çıkaran bir gerekliliği de ortaya koyduğunu dile getirdi.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu ise 2002-2008'de gelişmekte olan ülkelerin yüksek oranda büyüdüğünü, gelişmiş ekonomilerin düşük trendli büyüme sürecine bu dönemde girdiğini söyledi.

Türkiye'nin 2002-2007 'de iyi bir performans gösterdiğini belirten Aksu, bunda yapısal sorunları çözmeye yönelik reformların etkili olduğunu dile getirdi.

Aksu, 2007'den sonra ihtiyaç olan reformların yapılmamasından dolayı Türkiye ekonomisinin performansının kötü olduğunu savunarak, "2003 ile 2007 döneminde gelişmekte olan ülkeler ortalama büyümesine yakın büyüyen Türkiye ekonomisi, sonrasında gelişmekte olan ülkeler ortalama büyümesinin ciddi oranda altında kalmıştır." dedi.

Kaynak: AA / Politika

İsmail Faruk Aksu Zekeriya Temizel Sami Çakır Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Payas Belediyesi hangi parti? Payas Belediye başkanı hangi partiden seçilmiştir? BAŞAKŞEHİR – Ç.RİZESPOR CANLI: Bodrumspor – Şanlıurfaspor maçı nereden, nasıl izlenir? Bodrumspor Şanlıurfaspor canlı yayın linki! ALES sınav sonuçları yayınlandı mı? ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı 2024! BAŞAKŞEHİR – Ç.RİZESPOR CANLI: Başakşehir – Ç.Rizespor maçı nereden, nasıl izlenir? Başakşehir Ç.Rizespor canlı yayın linki! Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 21 Nisan Pazar Survivor yeni bölüm! Başakşehir - Ç.Rizespor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Başakşehir - Ç.Rizespor maçı şifreli mi, nereden izlenir? Bodrumspor - Şanlıurfaspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Bodrumspor - Şanlıurfaspor maçı şifreli mi, nereden izlenir? Keşan Belediyesi hangi parti? Keşan Belediye başkanı hangi partiden seçilmiştir? Bugün İstanbul'da yağmur yağacak mı? 21 Nisan Pazar Bugün İstanbul'da hava nasıl olacak, yağmur bekleniyor mu? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 21 Nisan Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? 19 NİSAN BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 21 Nisan Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 21 Nisan dün gece deprem mi oldu? ALES SINAVI SAAT KAÇTA? ALES sınavı ne zaman başlıyor, bitiyor? ALES sınavı saat kaçta başlayacak, bitecek?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title