Pırlanta Eğitimleri Veriliyor
Haberler » Yerel » Pırlanta Eğitimleri Veriliyor - Haberler

Pırlanta Eğitimleri Veriliyor

DKO Harmony Akademi işbirliği ile kuyumcuların bilgilerinin daha ileri bir seviyeye ulaşması için pırlanta eğitimi düzenlendi.

Pırlanta Eğitimleri Veriliyor

Kuyumcular Odası (DKO) Harmony Akademi işbirliği ile kuyumcuların ve mücevhercilerin bilgilerinin daha ileri bir seviyeye ulaşması için 'Pırlanta eğitimi' düzenlendi.

Bugüne kadar pek çok etkinlik düzenleyen DKO işbirliğiyle bu hafta yapılan 'Pırlanta eğitimi' sektörden büyük ilgi gördüğü belirtildi. DKO Başkanı Mustafa Akkul; her sektör mensubu için bu eğitimlerin çok önemli olduğunu ve düzenlenen her eğitime katılınmasının çok büyük faydalar sağlayacağını söyledi. Eğitime başarıyla devam eden sektör üyeleri de bu kadar kısa bir zamanda bu kadar bilgiyi verebildiği için Harmony'ye teşekkür etti.

Özellikle bir kuyumcunun mesleki hayatında gereken pratik ve teorik olarak temel hemen her şeyi aldıklarını belirten katılımcılar, bu bilgilerle ürün alışında, daha doğru kaliteleri daha uygun fiyatlara alabileceklerini, satarken de özgüven içinde satabileceklerini söyledi. Taşlar konusunda Fazıl Özen'in bir çok ülkede bizzat yaşadığı tecrübeleri aktarmasının bu eğitimleri farklı kıldığı belirtildi. Sadece teorik değil, pratik bilgilerin de derinlemesine verildiği eğitimlerde pırlantaya en çok benzeyen taş olan ve normal pırlanta test cihazlarının dahi ayıramadığı mozanitin pırlantadan ayrılmasını öğrenenlerin sadece10 saniye içinde bu ayırımı yapabildiği belirtildi. Pırlanta konusunda daha önce farklı kurslara ya da kısa süreli firma tanıtım toplantılarına katılanların dahi, Harmony Akademi eğitimlerini almamanın pırlanta satan bir mücevherci açısından çok büyük bir eksiklik olduğunu belirttildi.

Kuyumcular Derneği başkanı Nazif Ekmez'in ve diğer esnafın da katıldığı eğitime Bismil'deki kuyumcular yoğun ilgi gösterdi. Hedeflerinin tüm Türkiye'deki özellikle pırlanta satan kuyumcu ve mücevhercilerin tamamının eğitimli ve doğru bilgiyi almış olmaları olduğunu belirten Fazıl Özen bu eğitimlerle büyük hedefe ulacaklarını söyledi. Eğitimlerin tekrarını isteyen esnaf bugüne kadar hiç duymadıkları bilgileri öğrenmenin sevinci ve güveni ile ürünlerini rahat rahat satacaklarını belirtti. - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri