Petgaz: Pazardan Daha Hızlı Büyüyeceğiz

Petgaz: Pazardan Daha Hızlı Büyüyeceğiz

Oteko Grup perakendeye Türkiye'de Petgaz ile iddialı girdi.

Petgaz: Pazardan Daha Hızlı Büyüyeceğiz

Karadeniz'in en büyük LPG ihracat terminaline sahip olan Oteko Grup'un satın almasıyla, Türkiye pazarına yüksek kaliteli ve verimli LPG tedariki konusunda en avantajlı şirketlerden biri olan Petgaz, pazarda ilk üç arasına girmeyi hedefliyor

Rusya dışında ilk yurtdışı yatırımını Türkiye'ye yapan ve ham petrol, akaryakıt ve LPG bazında ürünlerin demiryolu taşımacılığında pazar lideri konumundaki Oteko Grup'un, Türkiye'de satın aldığı Petgaz'ın LPG pazarındaki büyüme hedefleri düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantı, 20 Kasım 2013, Çarşamba günü Oteko Grup Başkanı Fernando Machinena ve Petgaz Genel Müdürü Cem Önce ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Rusya dışında ilk yatırım Türkiye'ye

Petgaz'ın satın alınmasının Oteko Grup'un uluslararası arenada büyüme planları kapsamında gerçekleştirdiği ilk satın alma anlaşması olduğuna dikkat çeken Oteko Grup Başkanı Fernando Machinena, anlaşma kapsamındaki sözkonusu faaliyetlerin yıllık yaklaşık 400 bin tonluk Tüpgaz, Toptan ve Otogaz tedarikini içerdiğini belirterek, kendilerine devrolan Petgaz'ın yaklaşık 200 çalışanla birlikte Türkiye'nin en büyük depolama hacimli Dörtyol Terminali'nde, toplam 64.000 m3 hacminde 15 adet LPG stoklama küresine sahip olduğunu açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin ilk yeraltı depolama tankı olma özelliğine sahip 4500 m3 stoklama kapasiteli İzmit Yarımca Terminali ve günlük toplam 220 ton/gün dolum kapasitesi olan Dörtyol ve Işıkkent tüp dolum tesisleri de Petgaz'a ait diğer tesislerdir. Bugün Petgaz, geniş bir dağıtım ağıyla 450 kadar Tüpgaz satış noktasına ve 63 adet otogaz istasyonuna ikmal vermektedir"


Karadeniz'in en büyük LPG ihracat terminali Taman, Türkiye'ye LPG tedarikinde kilit rol üstlenecek

Oteko Grup olarak ayda yaklaşık bir milyon tonluk ham petrol, fuel oil ve LPG ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Machinena, 2015'te ise yılda 20 milyon ton ham petrol, fuel oil ve LPG ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti ve Oteko Grup olarak Karadeniz'de inşasını tamamladıkları Taman Terminali ile ilgili olarak şunları söyledi: "Kısa bir süre önce Rusya'nın Karadeniz kıyısında ham petrol, akaryakıt ve LPG ihracatı için özel olarak tasarlanan son teknolojiyle donatılmış, buzlanmama özelliğine ve yüksek verimliliğe sahip olan Taman Terminali'nin inşaatını tamamladık. Ham petrol, akaryakıt ve LPG bazında faaliyet gösterecek olan bu terminalimiz, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki 28.800 m3'lük stoklama kapasitesiyle en büyük LPG ihracat tesisi konumundadır. 2015'te Türkiye'nin yıllık LPG ihtiyacının bir milyon tonluk kısmını bu terminal üzerinden tedarik etmeyi hedefliyoruz. Bugünün rakamlarıyla bu miktar Türkiye'nin yıllık LPG ihtiyacının dörtte birine eşdeğerdir."

Petgaz, Türkiye'yi en verimli tedarik zinciriyle tanıştırdı

"Türkiye'de Petgaz'ın satın alınması sonucu meydana gelen birliktelikle, Türkiye pazarını LPG alanındaki en verimli tedarik zinciriyle tanıştırmış olduk" diyen Machinena, Türkiye'deki son kullanıcılar ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerindeki üreticiler için en verimli ve en maliyet etkin çözümleri sunduklarının altını çizdi.

Oteko: "Türkiye'de yeni yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz"

Gelişen ekonomisi, Ortadoğu, Asya ve Avrupa'ya açılan kapılarıyla Türkiye'de olmanın Oteko için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Machinena, "Türkiye ekonomisine güveniyoruz. Türkiye'de yatırım yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Türkiye, büyüme potansiyeli açısından Oteko Grup için her zaman çekici olmuştur. Türkiye'de Petgaz ile büyüyeceğiz. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'de birtakım yeni yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz" dedi.

Türkiye'de marka geçmişi 1990'ların başına dek uzanan ve LPG sektöründe uzun yılların tecrübesine sahip olan Petgaz'ın, Türkiye LPG pazarının en önemli aktörlerinden birisi olduğunu söyleyen Petgaz Genel Müdürü Cem Önce, Petgaz'ın 2013 yılında LPG tedariki konusunda bir dünya devi olan Oteko'ya devrolmasıyla birlikte, bugüne kadar sürekli geliştirdikleri hizmet ve ikmal kalitesini daha da üst seviyeye taşımayı amaçladıklarını belirtti. Mevcut bayi ağlarının korunarak geliştirildiğini söyleyen Önce, LPG sektöründe her biri kendi alanında uzun yılların tecrübesine sahip olan yönetim kadrolarının büyük çoğunluğunun da Petgaz çatısı altında çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

Cem Önce, "Oteko'nun mevcut varlıklarıyla, Petgaz tesislerinin ve mevcut iş hacminin birleşimi, Petgaz'ı BDT'den yüksek kaliteli LPG'yi verimli ve güvenilir biçimde ithal etmek için en uygun şartlara sahip şirketlerden biri konumuna getirmiştir. Bundan böyle bu avantajımızı da kullanarak Tüpgaz, Otogaz ve Toptan satış anlamında pazar payımızı arttırmayı ve Türkiye'nin en önemli LPG tedarikçi firmalarından biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye'de pazardan daha hızlı büyüyeceğiz" dedi.

"Ülkemizde, 1960'lı yılların başında kullanımına başlanan Tüplü LPG ve 1990'ların sonuna doğru yaygınlaşan Otogaz kullanımı yıllarla artmış, toplam tüketim olarak bakıldığında, Türkiye LPG pazarı, hem Avrupa'nın hem dünyanın sayılı büyük pazarlarından biri haline gelmiştir" diyen Önce, "Bugün ülkemizde LPG sektöründe 74 adet Lisanslı Dağıtım Şirketi faaliyet göstermektedir. LPG pazarının büyüklüğü olarak Türkiye, dünyadaki en büyük 10 ülkeden biri olup, Otogazda Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük LPG pazarıdır" şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye LPG sektörünün ülke sathına yayılmış 200 dolum tesisi, yaklaşık 5 milyon ton yıllık dolum kapasitesi, 350 bin ton depolama kapasitesi, 50 milyonu aşkın LPG tüpü ve 12.000 dökme LPG kullanıcısına sahip olduğunu belirten Önce, sektörün iş hacminin 12 milyar ABD doları olduğunu ve bunun vergisel boyutunun 4 milyar ABD doları seviyesine ulaştığını açıkladı. Sektörde 150.000 kişiye istihdam sağlandığını bu anlamda yaklaşık 450.000 kişinin yaşamında etken bir faktör olduğuna dikkat çekti.

Petgaz: "Türkiye'de 2 milyon hane halkına ulaşıyoruz"

Tüpgaz segmentinde %5 pazar payıyla Petgaz'ın 4'üncü büyük firma olduğunu açıklayan Önce, Türkiye'de 500.000'e yakın aileye yani yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştıklarını ifade etti. Petgaz olarak, Otogaz ve Toptan satış anlamında da Türkiye'nin en büyük 4-5 tedarikçisinden biri olduklarını belirten Önce, "2012 yılında Toptan LPG satışı olarak, 20 kadar ulusal/bölgesel LPG firmasına LPG tedariki sağlandı" dedi.

Tüpgazda tüketici alışkanlıkları değişti, fiyat en belirleyici unsur oldu

Önce, "Tüpgazda son 10 yılda Türkiye'de doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla tüketici portföyü şehirlerden ilçelere ve daha küçük yerleşim birimlerine kaymış durumdadır. Bu segment için hedef kitle yine ev kadınlarıdır. Ancak sosyoekonomik düzey AB'den C ve D'ye doğru geçiş yapmaktadır. Bu nedenle tüketicilerin ürün satın alırken beklentileri de kısmen değişmiştir. İlk beklenti her zaman olduğu gibi 'güvenlik' yönünde, ancak devamında 'bilinen marka', 'bilinen bayi', hizmet kalitesi gibi daha önce üst sıralarda yer alan beklentilerin, özellikle 'fiyat' ile yer değiştirmeye başladığı gözlenmektedir. Türkiye'de evlerdeki tüp kullanımı genel olarak mutfak ocağı ve şofben ile sınırlıdır. Her abonenin evine ortalama 1-1,5 ayda bir tüp değişimi için gidilmektedir" dedi.

"Tüpgaz sektöründe son yıllarda her yıl %5-9 arası oranda gerileme yaşanmaktadır. Doğalgaz kullanımının yayılımı ise bu esnada devam etmekte, ancak yavaşlamış durumdadır. Uzun vadede tüpgaz sektörünün belli bir rakama kadar gerileyip sonrasında sabit kalacağını öngörmekteyiz" diyen Cem Önce, Otogazda ise tam tersi bir seyir izlendiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: "Her yıl ortalama %5-10 büyüme yakalayan Otogaz segmentinde, artan mazot ve benzin fiyatlarına paralel olarak yılda 300.000-350.000 adet benzinli araç LPG'li araca dönüştürülmektedir. Dönüşüm kitlerinin kalitesinin artması ve teknolojisinin yenilenmesi (sıralı sistem) de bunda etkin rol oynamaktadır. Günümüzde Türkiye'deki LPG'li araç sayısı benzinli araç sayısını geçmiş durumdadır. Gelecekte çok sıradışı gelişmeler olmadığı takdirde Otogazdaki trendin istikrarlı olarak yükseleceğini söyleyebiliriz. Ülkemizde, tüketiciler açısından Otogaz'ın tercih edilmesi genel olarak çevreci kaygılarla değil, ekonomik nedenlerle yapılmaktadır. Ancak otogaz, aynı zamanda çevreci bir yakıttır. Otogaz'ın daha da yaygınlaşması, gittikçe artan çevre kirliliği için önemli bir katkı sağlamaktadır. Ülkemizde de bu konuların enerji ile ilgili her platformda gündeme getirilerek devlet tarafından LPG'ye destek sağlanması hedefleniyor"

Petgaz: "2015'te Toptan LPG satışında ilk 3 arasına gireceğiz"

Toptan LPG satışının orta ve uzun vadede Petgaz için en hızlı büyümenin hedeflendiği alan olduğunu açıklayan Önce, "2015 yılında Toptan LPG satışında Türkiye'nin ilk 3 markasından biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye'de Dörtyol ve Rusya'nın Karadeniz kıyısında ise Taman gibi stratejik terminallere sahibiz. Türkiye'ye kaliteli ve verimli LPG tedariğini kısa sürede arttırmaya başlayacağız ve hedeflerimize ulaşacağız" dedi.