'Hayattaki en yaşlı şehzade' olarak bilinen Osmanlı Hanedan Reisi Dündar Osmanoğlu yaşamını yitirdi

'Hayattaki en yaşlı şehzade' olarak bilinen Osmanlı Hanedan Reisi Dündar Osmanoğlu yaşamını yitirdi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Suriye'de yaşayan ve 'hayattaki en yaşlı şehzade' olarak bilinen Osmanlı Hanedan Reisi Şehzade Dündar Osmanoğlu fenalaşarak yaşamını yitirdi. Osmanoğlu'nun naaşının sürgünde vefat eden pek çok şehzade ve sultanın bulunduğu Şam'daki kent mezarlığına defnedilmesi bekleniyor.

Şam'da yaşayan Şehzade Dündar Efendi 'hayattaki en yaşlı şehzade' sıfatıyla Osmanlı Hanedan reisi olarak bilinmekteydi. Tarihçi ve yazar Dr. İbrahim Pazan'ın Şehzade'nin İstanbul'da yaşayan akrabalarından aldığı bilgiye göre, bir süredir mide problemleri yaşayan ve serumla beslenen 90 yaşındaki Dündar Osmanoğlu, kan değerlerinin normalin dışına çıkması ve baygınlık geçirmesi üzerine 6 Ocak 2021 günü, 3 sene önce vefat eden eşinin akrabaları tarafından Şam'da özel bir hastaneye kaldırılmıştı.

EŞİ 2017'DE VEFAT ETMİŞTİ

Durumunda iyileşme gözlenmesi üzerine geçtiğimiz günlerde hastaneden çıkarılan Osmanoğlu, 18 Ocak Pazartesi akşamı tekrar fenalaşarak vefat etti. Osmanoğlu'nun eşi Yüsra Hanımfendi de Temmuz 2017'de vefat etmişti.

AKRABALARI BAKIYORDU

Çocuğu bulunmayan Dündar Osmanoğlu'na Şam'daki akrabaları bakıyordu. Eşinin vefatından sonra 2017 Ağustos'unda İstanbul'a gelen Dündar Osmanoğlu 3 ay kadar kardeşinin evinde kalmış, ancak onlara daha fazla yük olmamak için tekrar Şam'a geri dönmüştü.

MEZAR YERİ ARANIYOR

Merhumun yeğenleri Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun verdiği bilgiye göre defin konusunda sıkıntı yaşanıyor. Şam kent merkezindeki mezarlıklardaki yer darlığı sebebiyle mezar yeri için çok para istendiği ve bu para karşılanamayacağı için Şam dışındaki köylerden birine defnedilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor.

SÜRGÜNDE VEFAT EDEN PEK ÇOK ŞEHZADE VE SULTAN BULUNUYOR

Merhum Şehzade'nin Şam'da defnedilmesinin en uygun olduğu Sultan Selim Camii haziresindeki Osmanlı Hanedanı Kabristanı için ise Şam yetkililerinin izni gerekiyor. Sürgünde vefat eden pek çok şehzade ve sultanın bulunduğu bu kabristanda Sultan Vahideddin Han'ın yanı sıra Sultan Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu ve merhum Dündar Osmanoğlu'nun dedesi Mehmed Selim Efendi ile diğer oğullarından Mehmed Burhaneddin ve Mehmed Abid efendilerin de mezarları var.

HANEDEN REİSİ KARDEŞİ OLDU

Merhumun vefatıyla, 2 yaş küçük kardeşi Harun Osmanoğlu Hanedan reisi oldu. Osmanlı Hanedanı üye ve mensuplarından 24 şehzade, 13 sultan ile sultan çocukları olan 20 sultanzade ve 13 hanımsultan hayatta bulunuyor.

ŞEHZADE DÜNDAR OSMANOĞLU KİMDİR?

Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 25 şehzadesinden yaşça en büyüğü olan Dündar Efendi, 20 Aralık 1930 Şam doğumluydu. Babası Mehmed Abdülkerim Efendi, Sultan II. Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu olan Mehmed Selim Efendi'nin tek oğlu idi. 1924'te Osmanlı hanedan üyelerinin yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut'a gitmişlerdi. Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam'da evlenip 1930 ve 1932 doğumlu Dündar ve Harun isimli iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak 1935'te hayatını kaybetti. Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'de vefatından sonra, Dündar ve Harun Efendi'nin annelerinden başka kimsesi kalmadı. Uzun sürgün yılları süresince yad ellerde hayat mücadelesi veren ailenin Harun Efendi kolu, 1974'te hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam'dan İstanbul'a geldi. Dündar Efendi ise yıllar önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almış olmasına rağmen Şam'da kalmayı tercih etti. Şehzade Dündar Efendi Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Hanedan Reisi Osman Bayezid Efendi'nin 6 Ocak 2017'de vefatının ardından 'Hanedan Reisi' olmuştu.

'Hayattaki en yaşlı şehzade' olarak bilinen Osmanlı Hanedan Reisi Dündar Osmanoğlu yaşamını yitirdi
'Hayattaki en yaşlı şehzade' olarak bilinen Osmanlı Hanedan Reisi Dündar Osmanoğlu yaşamını yitirdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (10)
ENİS DERVİSHEV: Allah rahmet eylesin
YENİÇERİ: Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun zor bir durum Allah kimseyi yerinden yurdundan etmesin keşke daha farklı olsaydı not Osmanlıda benim Selçukluda benim cumhuriyette benim artık şunu anlayalim
ZAFER TÜRK: Türkiye için utanç kaynağı osmanlıya hakaret eden küfür eden osmanlıyı sevmeyen geri zekalılar bu toprakları kim yurt olarak tuttu kim bu toprakları türke vatan olsun diye bizans itini kovup kim devlet yaptı şuan bu topraklarda yaşayıp nefes alıyorsan osmanlının sayesinde kim psmanlıyı sevmiyor hakaret edip küfür ediyorsa benim gözümde soysuz ermeni yunan yahudi tohumudur soysuzdur şayet bir devlet bu toprakları yurt için vatan için 600 küsür yıl savaşıp bu toprakları sana yurt yapıp sen atatın yadigarı şehzadesine sahip çıkamıyorsa yazıklar olsun şehzademize allah rahmet eylesin ben türküm ve osmanlıyım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title