Öğrencilere Cinsel Tacizden Tutuklu Yargılanan Öğretmen Tahliye Edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Öğrencilere Cinsel Tacizden Tutuklu Yargılanan Öğretmen Tahliye Edildi

Öğrencilere Cinsel Tacizden Tutuklu Yargılanan Öğretmen Tahliye Edildi
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Konya'da görev yaptığı ilköğretim okulunda 8 kız öğrencisine cinsel taciz de bulunduğu iddiasıyla 2010 yılında tutuklanan ve Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğa netelikli cinsel istismar' suçundan yargılanan sınıf öğretmeni 47 yaşındaki...

Konya'da görev yaptığı ilköğretim okulunda 8 kız öğrencisine cinsel taciz de bulunduğu iddiasıyla 2010 yılında tutuklanan ve Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğa netelikli cinsel istismar' suçundan yargılanan sınıf öğretmeni 47 yaşındaki Z.K., tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Olay, 24 Mart 2010 tarihinde meydana geldi. Merkez Meram İlçesi Melikşah Mahallesi'nde bulunan Mehmet Hasan Sert İlköğretim Okulu 3'üncü sınıfta öğrenim gören kız öğrencilerden bir bölümü, velilerine sınıf öğretmeni Z.K.'nın zaman zaman kendilerini taciz ettiğini söyledi. Çocukların anlattıkları veliler, polise başvurdu. Şikayet üzerine harekete geçen polis, Z.K.'yı gözaltına aldı. Suçlamaları kabul etmeyen Z.K, sorgusu ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Z.K., Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğa netelikli cinsel istismar' suçundan yargılanmaya başladı. Bu sırada Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe verip, emekli oldu.

CUMHURİYET SAVCISI'DA TUTUKLUĞUNUN DEVAMINI İSTEDİ

Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu yargılanan ve kendisine iftira atıldığını öne süren sınıf öğretmeni Z.K., geçen 1 Kasım günü 16'ncı kez hakim karşısına çıkarıldı. Duruşma da sanık avukatları Z.K.,'nin tahliyesini istedi. Cumhuriyet Savcısı Ali Gökpınar, bunun üzerine, "Alınamayan raporların akıbetlerin sorulmasına, sanığın isnat edilen suçun katalog suçlardan olması ve kaçma şüphesinin bulunması, hakkında verilecek adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalması, tutukluluğun devamına karar verilmesinin orantısız olmayacağı göz önüne alınarak tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk halinin devamına karar verilmesini" istedi.

MAHKEME BAŞKANI KARARA MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Mahkele heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alınamayan 2 kızın sağlık raporun alınmasını ve sanık Z.K.'ya yöneltilen suçun değişme olasılığı, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak oy çokluğuyla tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme Başkanı Kenan Hasdemir, karara muhalefet şerhi koyarak, "Sanığın üzerine atılı suçun niteliği ve kuvvetli suç şüphesini gösteren tutanaklar, beyanlar ve raporlar nazara alınarak sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi kanaatinde olduğumdan tahliyesine ilişkin çoğunluğun görüşüne katılmıyor ve karşı oy kullanıyorum" dedi.

AVUKATTAN İTİRAZ

Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı ve aynı zamanda taciz edilen çocuklardan birinin avukatı olan Hakkı Ünalmış da, karara itirazda bulundu. Karar sonucunda hayal kırıklığına uğradığını belirten Ünalmış, öğretmen Z.K.'nin 12 çocuğa cinsel tacizde bulunduğu ama sadece 8 kişinin şikayetçi olduğunu hatırlatarak, "8 çocuktan 6'sına 'Ruh ve Beden sağlı bozuk' şeklinde rapor verildi. Diğer 2 çocuk daha rapor alamadı. Bu raporlar varken ve TCK'nın 103 maddesinin 6'ncı fıkrasına göre suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, her bir çocuk için 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezası alması gerekirken, sanık tutuksuz yargılanıyor" dedi.

Mahkeme heyetindeki iki üyenin yeni değiştiğini ifade eden Ünalmış, "Mahkeme heyeti, 16'ncı celsede değişti. 16'nc duruşmada yepyeni iki üyenin oyuyla tahliye edildi. Bu insanlar da büyük yaralar açıyor. Yargı kurumu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurumu neler düşünebilir, bu konuda, ne gibi tedbirler alınabilir bunu çok merak ediyorum?" dedi. - Konya

Öğrencilere Cinsel Tacizden Tutuklu Yargılanan Öğretmen Tahliye Edildi

Öğrencilere Cinsel Tacizden Tutuklu Yargılanan Öğretmen Tahliye Edildi

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title