Nihat Odabaşı kimdir? Nihat Odabaşı kaç yaşında, aslen nerelidir? Türk moda fotoğrafçısı ve video klip yönetmeni Nihat Odabaşı'nın biyografisi - Haberler
Haberi Paylaş

Nihat Odabaşı kimdir? Nihat Odabaşı kaç yaşında, aslen nerelidir? Türk moda fotoğrafçısı ve video klip yönetmeni Nihat Odabaşı'nın biyografisi

Nihat Odabaşı kimdir? Nihat Odabaşı kaç yaşında, aslen nerelidir? Türk moda fotoğrafçısı ve video klip yönetmeni Nihat Odabaşı'nın biyografisi
Haberler.com - Haberler | Gündem

Tüketici Akademisi tarafından 31 Mayıs 2009'da, Çırağan Sarayı'nda organize edilen Avrupa Birliği Kalite Zirvesi'nde verilen 1. Avrupa Birliği Kalite Ödülleri'nde, Onur Ödülü'nü alan isimlerden biri olan Nihat Odabaşı, yerli ve yabancı birçok ünlü isim ile fotoğraf ve video klip çalışmalarında bulunmuştur. Peki, Nihat Odabaşı kimdir? Nihat Odabaşı kaç yaşında, aslen nerelidir?

Demet Akalın, Funda Arar, Hadise, Metin Arolat, Gülben Ergen veZiynet Sali birçok ünlü sanatçı ile çalışan Nihat Odabaşı son dönemde en çok merak edilen isimler arasında yer almakta. Nihat Odabaşı ile ilgili detaylı bilgilere ve biyografisine haberimizden uluaşabilirsiniz.

NİHAT ODABAŞI KİMDİR?

Nihat Odabaşı 21 Mayıs 1968 yılında, Siverek'de doğan Türk moda fotoğrafçısı ve video klip yönetmenidir. Nihat Odabaşı; lise düzeyine kadar olan eğitimini sırasıyla Siverek, Diyarbakır ve İstanbul'da aldı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmasının ardından reklam metni yazarlığı ve sanat yönetmenliği yaptı. Önce video klip yönetmenliğine, 1999 yılında ise fotoğrafçılığa başladı. Kariyeri boyunca çeşitli şarkıcıların video klip yönetmenliğini yapan Odabaşı, yine çeşitli sanatçı ve markalarla fotoğrafçılık çalışmasında bulundu.

İlk yılları ve eğitimi

Sekiz kardeşin en küçüğü olarak 21 Mayıs 1968'de, Siverek'te doğdu. Annesi Nadire Odabaşı, babası ise Abdurrahman Odabaşı'ydı. Doğumundan bir süre sonra ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşse de; babasının Şanlıurfa ve Siverek'te sahibi olduğu arazilerin başına geçmesi gerekliliğinden ötürü, "zor şartlar altında yaşadığını" ifade ettiği Siverek'e döndü. Çocukluk yıllarında resimle uğraşan Odabaşı, çeşitli yarışmalarda derece elde etti. Buradaki Devrim İlkokulu'nda ilk ve orta öğrenimini tamamlamasının ardından, Diyarbakır'da bulunan Diyarbakır Anadolu Lisesi'nde lise eğitimine başladı. Daha sonra İstanbul'daki Kadıköy Anadolu Lisesi'nde lise öğrenimine devam etti ve 1986 yılında buradan mezun oldu. Sinema-televizyon alanında üniversite eğitimi almak istediğini belirtse de, "anne ve babası için" İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Zorunlu askerlik görevini 2000 yılında, Malatya'da gerçekleştirdi.

Kariyeri

Üniversite yıllarında, üç yıl boyunca Şahika Tekand'dan oyunculuk dersleri almasının ardından Tevfik Gelenbe Tiyatrosu'nda bir yıl süresince oyunculuk yaptı, reklam filmlerinde rol aldı. Sonrasında altı yıl, bir reklam ajansında metin yazarlığı yaptı. Çeşitli fotoğrafçıların yanında sanat yönetmeni olarak çalıştı. 1996'da, reklamcılık ve video klip yapımcılığı alanlarında faaliyet gösteren Sanart adlı şirketi kurdu. İlk video klip yönetmenliğini de aynı yıl, önceki bazı video kliplerinin senaryolarını da yazdığı Soner Arıca'nın "Yalvarma" adlı şarkısının video klibini yöneterek gerçekleştirdi.

1999 yılında fotoğrafçılığa başladı. İlk fotoğrafçılık çalışmasını, Seren Serengil'in Şamdan'da yer alacak fotoğraflarının çekimleri için uygun bir fotoğrafçı bulunamaması sebebiyle çekimleri kendisinin yapmasıyla gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra çeşitli sanatçıların albüm ve single çalışmalarının fotoğraf çekimlerini de gerçekleştirmeye başladı. 16 Mayıs 2005'te, Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen 2. Pantene Güzellik Ödülleri'nde, Yılın Moda Fotoğrafçısı kategorisinde verilen ödülün sahibi oldu. Aynı yıl, Magnum kampanyası kapsamındaki Elizabeth Hurley'in fotoğraf çekimlerini gerçekleştirdi. Bu çalışmanın ardından Hurley ile çeşitli projelerde yer alan Odabaşı, uluslararası kulvarda da çalışmaya başladı. Hurley ile olan çalışmaları, The Sunday Times Travel Magazine ve Easy Living'de yer aldı. Aynı yılın Ekim ayında, Derimod kampanyası için Linda Evangelsta'nın çekimlerini gereçekleştirdi. 2 Nisan 2006'da, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda organize edilen 1. Fashion TV Moda Ödülleri'nde, En İyi Moda Fotoğrafçısı ödülünü kazandı.

Tüketici Akademisi tarafından 31 Mayıs 2009'da, Çırağan Sarayı'nda organize edilen Avrupa Birliği Kalite Zirvesi'nde verilen 1. Avrupa Birliği Kalite Ödülleri'nde, Onur Ödülü'nü alan isimlerden biri oldu. Yönetmenliğini üstlendiği Gülben Ergen'in "Yalnızlık" adlı şarkısının klibi; 12 Haziran 2009'da düzenlenen 36. Altın Kelebek Ödülleri'nde En İyi Klip ödülünü kazandı.

13 Ocak 2010'da, Kabataşlılar Derneği tarafından gerçekleştirilen 1. Yılın En İyileri ödül töreninde, Yılın Fotoğraf Sanatçısı olarak belirlendi. 6 Mart 2012'de gerçekleştirilen 2. Pal FM Müzik Ödülleri'nde, Hadise'nin "Superman" şarkısına çektiği klip ile En İyi Klip dalında ödül kazandı. 12 Nisan 2013'te gerçekleştirilen 1. Türkiye Müzik Ödülleri'nde, yönetmenliğini üstlendiği Ziynet Sali'nin "Her Şey Güzel Olacak" şarkısının klibi ile En İyi Klip kategorisinde ödül kazandı. Aynı kliple Odabaşı, 6 Mayıs 2013'teki 3. Pal FM Müzik Ödülleri'nde de yine aynı kategoride verilen ödülün sahibi oldu.

Ocak 2013'te yayımlanan ve yönetmenliğini de üstlendiği Gülben Ergen'in "Dünyaları Versem" klibinde yer aldı. 15 Nisan 2014'teki 3. Fashion TV Moda Ödülleri'nde ve 13 Mayıs 2015'teki 4. Fashion TV Moda Ödülleri'nde Yılın En İyi Moda Fotoğrafçısı ödülünü kazandı.

Yönetmenliğini üstlendiği Metin Arolat'ın "Karavan" adlı şarkısının video klibi, 4 Ekim 2015'te gerçekleştirilen 42. Altın Kelebek Ödülleri'ndeki En İyi Klip kategorisinde adaylık elde etti. 25 Mayıs 2017'de gerçekleştirilen 6. Fashion TV Moda Ödülleri'nde, Yılın En İyi Moda Fotoğrafçısı kategorisinde verilen ödülün sahibi oldu. Kendisinin yönettiği Demet Akalın'ın "Ah Ulan Sevda" ve "Nazar" ile Funda Arar'ın "Düşman gibi" şarkılarının video klipleri, 10 Aralık 2017'de gerçekleştirilen 44. Altın Kelebek Ödülleri'nde En İyi Klip dalında aday gösterilse de ödülü kazananamadı.

Haberler.com - Gündem

Nihat Odabaşı, Kimdir, Gündem, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title