Nevruz Bayramı Kutlamaları

Nevruz Bayramı Kutlamaları

Çankırı, Tokat ve Kastamonu'da Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programları düzenlendi.

Nevruz Bayramı Kutlamaları

Çankırı, Tokat ve Kastamonu'da Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programları düzenlendi.

Çankırı Valiliği ile Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından Uluyazı kampüsünde düzenlenen törende ateş yakılıp demir dövüldü.

Çankrı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, burada yaptığı konuşmada, nevruzun insanların içerisinde yanan bir ateş olduğunu söyledi.

Nevruzun Adriyatik Denizi'nden Çin Seddi'ne kadar bütün coğrafyanın kutladığı bir bayram olduğuna dikkati çeken Ayrancı, "Nevruz 'yeni gün' anlamına geliyor. Farsça'dan alınmış, toprağın canlanışını ve yaratılışını ifade ediyor. Nevruz, Selçuklu'dan Osmanlı'ya resmi bir gün, takvim başlangıcının oluştuğu bir dönem olmuştur. Bugün yeni bir gündür. Tabiat bütün renklerini ortaya koymaktadır. Toprak kış sonrası uyanmakta ve güneşin en parlak ışıklarıyla havadan toprağa düşen cemrenin günüdür." ifadesini kullandı.

Daha sonra Vali Yardımcısı Murat Ertekin, İl Jandarma Komutanı Halil Altıntaş ve Rektör Ayrancı çekiçle demir dövdü. Program, katılımcılara pilav ve ayran ikramının ardından sona erdi.

Tokat

Tokat Valiliği ile Gaziosmanpaşa Üniversitesince (GOÜ) üniversite kampüsünde düzenlenen nevruz kutlamalarında katılımcılara yemek ikram edildi, ardından nevruz ateşi yakıldı.

Vali Cevdet Can, öğrencilerle bir süre ellik oynadı, öğrenciler halay çekti.

Programa AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile öğrenciler de katıldı.

-Kastamonu

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) tarafından kampüste "21 Mart Nevruz ve 4. Uluslararası Öğrenci Şenliği" düzenlendi.

Etkinlikte protokol ve 42 ülkeden gelen öğrenciler, ülke bayrakları ile bahar yürüyüşü gerçekleştirdi.

KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, burada yaptığı konuşmada, üniversitenin kurulduğu günden bugüne Türk dünyası ile yakın ilişkiler kurduklarını söyledi.

Nevruzun bu coğrafyadaki önemine değinen Aydın, "Tabiatın yeniden dirilişi nevruz, geniş bir coğrafyada baharı, bolluk ve bereketi, birlik ve beraberliği, sevgi ve hürmeti hep birlikte barındıran bayramın adıdır. İnsan ve tabiatın derin münasebetinin şenliğe tahavvül ettiği tahmin edildiği nevruz Asya'dan Balkanlara, Ortadoğu'dan Anadolu'ya kadar Türk dünyasında binlerce yıldır coşkuyla hürriyetin, huzurun, sulhun, umudun ve saadetin timsali olarak kutlana gelmiştir." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından yabancı öğrenciler, ülkelerine özgü dans gösterileri sundu.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Garnizon Komutanı ve Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektör Prof. Dr. Aydın, Vali Yardımcısı Şenol Kaya ve protokol üyeleri, yakılan ateşin üstünden atladı, demir dövdü.

Etkinliklere AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü de katıldı.