Minber Haberleri

Minber haber, Minber son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Minber - 01.01.2021
Mescid-i Aksa minberinden Nebi Musa olayına tepki
Mescid-i Aksa'da okunan cuma hutbesinde işgal altındaki Batı Şeria'nın Eriha kırsalında bulunan Nebi Musa Makamı Külliyesi'nde düzenlenen müzikli eğlenceye tepki gösterildi.
Minber - 08.12.2020
Son dakika gündem: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYASOFYA CAMİİ'NE HAT LEVHASI BAĞIŞLADI
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne hat levhası bağışladı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne bağışlanan hat levhası, pazar günü caminin Hünkar Mahfiline yakın duvara asıldı.  Hattat Mehmed Özçay tarafından yapılan levhada, Al-i İmran suresinin 159. ve 160. Ayetleri yer alıyor.  Siyah zemin üzerine zerendüd tekniği ile tatbik edilen 234x350 santimetre büyüklüğündeki tabloda, Al-i İmran suresinin 159 ve 160'ıncı ayetleri yer alıyor. İlk ve son satırı celi nesih; 2,3 ve 4'üncü satırları celi sülüs cinsi olan  levha, cami içinde Hünkar Mahfiline yakın duvara yerleştirildi. Al-i İmran suresinin 159. ve 160. ayetlerinin Türkçe meali ise şöyle:  "Sen onlara Allah'ın lutfü sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş konusunda onlarla müşavere et, karar verince de Allah'a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever. Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O'ndan sonra size kim yardım edebilir? Öyleyse müminler yalnız Allah'a güvensinler" Ayetlerin yanı sıra hattat ismi ve bağış tarihinin de yer aldığı levhanın en altında Osmanlıca, "Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden ibadete açılması münasebetiyle Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne vakfedilmiştir" ifadesi yer alıyor.  HEDİYE ETTİĞİ CÜZLÜKLER DE MİNBERİN SAĞ VE SOLUNDA  Öte yandan minberin sağ ve soluna yerleştirilen sedef kakma cüzlükler ve içinde bulunan Kur'an-ı Kerimler de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hediyesi.
Minber - 26.11.2020
Antalya'daki belediyelerden kısa kısa
Muratpaşa ilçesi camilerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirdi.
Minber - 20.11.2020
Restore edilen 600 yıllık caminin nakkaş işleri bitti
Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan caminin nakkaş işleri de İbrahim Tosun tarafından yaklaşık 6 ayda yapıldı. Caminin kadınlar mahfili ve minberi ahşap dekorasyonları bitirildi.
Minber - 20.11.2020
Rüstem Paşa Camisi cuma namazıyla ibadete açılacak
Rüstem Paşa Camisi restorasyonu kapsamında yapılan çalışmalardan bazıları şunlardır. Cami iç harim mekanında halılar toplanmış avizelerin sökümü yapılarak, konservasyon işleminden sonra yerleştirilmiştir. Cami hariminde yer alan mermer minber, korkuluk, pencere söveleri, kemerler ve sütun balıklarının temizlikleri tamamlanmıştır.
Minber - 22.10.2020
İçinde zamanın durduğu mekan: Eşrefoğlu Camisi
Öte yandan yapının 48 ahşap direğin üzerine oturtulmuş ahşap tavanı, kündekari sanatıyla yapılmış pencere, minber ve bey mahfili, ziyaretçilerini 700 yıllık yolculuğa çıkarıyor.
Minber - 11.10.2020
300 yıllık cami bakımsızlık ve ihmalin kurbanı oldu
"Her kurum başka bir kuruma yönlendiriyor" 300 Yıllık caminin içindeki minber, mihrap, pencere döşemeleri orijinal haliyle kalırken, kubbesi ise 300 yılın ardından çökmüş durumda.
Minber - 06.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Camiler ve Din Görevlileri Haftası programında konuştu: (1)
Mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan tüm hocalar için "Allah razı olsun" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın, din görevlilerin çalışmalarının bilinmesi ve farklı toplum kesimlerine ulaştırılması açısından bir fırsat teşkil ettiğini dile getirdi.
Minber - 04.10.2020
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu
Mimar ve nakkaş Semih İrteş, "Ayasofya Camii'nde Osmanlı Tezyinatına Ait En Eski Örnek: Minber Tezyinatı" başlıklı sunumunda, minber üzerinde bulunan yazı, boya ve altın nakışlı kalemişinin Fatih Sultan Mehmet ve 2.
Minber - 02.10.2020
Son dakika haberleri... Samsun'dan kısa kısa
Camiler ve din görevlilerinin önemine dikkati çeken Belen, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Camilerimiz, kürsüsüyle mektep, mihrabıyla mabed ve minberiyle devlettir.
Minber - 30.09.2020
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
"Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nın bu yılki temasının "Cami ve İlim" olarak belirlendiğini ifade eden Şimşek, şunları aktardı: "Yapılan ibadetlerin yanında minber, kürsü ve mihraplarında verilen vaaz ve nasihatlerle camilerimiz ilim ve irfan yuvalarıdır.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Minber Haberleri | Minber Haber - Haberler - Minber haberleri, son dakika minber haber ve gelişmeleri burada. 71 yıllık ustanın oyma ürünleri, Avrupa'ya ihraç ediliyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 17.1.2021 16:57:50. #1.15#
title