Milletvekili Kayıtları Sürüyor

Milletvekili Kayıtları Sürüyor

Milletvekili seçiminin ardından 26. Dönem Parlamentosunda kayıt işlemleri sürüyor.

Milletvekili Kayıtları Sürüyor

Milletvekili seçiminin ardından 26. Dönem Parlamentosunda kayıt işlemleri sürüyor. 

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş Türkiye'nin seçim yenilemeyi ilk defa gerçekleştirdiğini belirtti.

Seçimlere katılım oranının yüksek olduğunu ifade eden Türkeş, "Bu seçimde katılımın ve sayımın net ve berrak olduğuna farklı sivil toplum örgütleri de işaret etti. Biz bir seçim hükümetiyiz. Demek ki başarılı iş yaptık denilebilir" ifadesini kullandı.

Türkeş, MHP'den ihracına ilişkin açtığı davayla ilgili soru üzerine, bu tartışmanın bir hukuksuzluğu düzeltme tartışması olduğunu bildirdi. 

Türkeş, "Ben AK Parti'den seçildim. Bundan sonraki Meclis çalışmalarına da AK Parti milletvekili olarak devem edeceğim. Ancak, öfkeyle kalkan zararla oturur. Hukuksuz yapılan işin düzeltilmesiyle ilgili hukuk yoluna gidilmiştir. Oradan atılmamam gerektiğini hukuk tespit eder inşallah" diye konuştu.

MHP'nin seçimlerde aldığı sonucu nasıl değerlendirdiği sorusuna, "Onu, sayıları epey azaldı ama buraya gelen MHP'li bir arkadaşa soracaksınız. Ben AK Parti Milletvekiliyim, yakışık almaz" yanıtını veren Türkeş, Çözüm Süreci'nde izlenecek yola ilişkin bir başka soru üzerine de bunun yeni kurulacak hükümetin üyelerine sorulması gerektiğini kaydetti.

Gazetecilerin "Kabinede sizin de devam edeceğiniz söyleniyor" sözüne "Bilmiyoruz" karşılığını veren Türkeş, "Beklentiniz var mı?" sorusunu "İnşallah" diye yanıtladı. 

Türkeş, yeni anayasa ve başkanlıkla ilgili soruya ise "Bunların hepsi çok erken. Medyada çok zamansız başlamış anayasa tartışması ve gereksiz. Ortalık bulandırmaya çalışılan, zemini olmayan, başkanlıkla ilgili bilen bilmeyen konuşuyor. Ben bunların Meclis çalışmaya başladıktan sonra ele alınması gerektiğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Sarıhan kitap armağan etti

Kayıt yaptırmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP'nin bu seçimlerden başarısız çıktığı iddialarına katılmadığını belirterek, Türkiye'nin olağanüstü koşullar yaşadığını ve AK Parti'nin kendi gücünü artırabilmek için bütün yolları denediğini savundu.

Bu durumdan halkın son derece tedirgin olduğunu belirten Sarıhan, "Bu sonucun bu ortamla çok bağlantılı olduğu düşüncesindeyim. Partimizin aldığı sonucun 'çok yüksek başarı' diye ifade edilmesi mümkün değil ama içinde bulunduğumuz koşullar gözönüne alındığında bu durum olumlu. Şimdi biz bıraktığımız yerden başlayıp mücadele edeceğiz" dedi.

Sarıhan, AK Parti'nin eleştirdikleri eylem ve işlemlerine karşı hukuki yolla direnmeye devam edeceklerini belirtti.

CHP'de kongre talepleriyle ilgili bir soru üzerine, enerjiyi parti içine harcamanın doğru olmayacağını ifade eden Sarıhan, "Bazı talepler var. O talepler demokratik talepler olarak değerlendirilir. Onu değerlendirmek kendi takdirleri içindedir" diye konuştu.

Sarıhan, kayıt yaptıran milletvekillerinin yöresel tatlarını beraberinde getirdiğini anımsatarak, "Ben daha tatlı bir şey getirdim, kitap getirdim. Bu, benim şekerlerimdir, size sunuyorum" diyerek, eşi Zeki Sarıhan'ın "Kurtuluş Savaşı Kadınları" adlı kitabını gazetecilere armağan etti.

-"HDP'siz çözüm mümkün değil-"

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, kayıt yaptırmasının ardından gazetecilerin sorusu üzerine, "Bu savaş oyununa girilmeseydi ve demokratik mücadeleye devam edilseydi, 7 Haziran seçimlerine kadar gösterilen sabır devam ettirilseydi, 15-20 gün sonra AKP'nin savaş stratejisi boşa çıkarılabilirdi" dedi.

"PKK neden böyle bir savaş oyununa girdi?" sorusu üzerine Tan, "Biraz daha zaman geçtikten sonra belki daha soğukkanlı değerlendirmeler olur. Sayın Demirtaş, PKK'ya 'amasız, fakatsız savaşı durdurun' çağrısında bulundu. Demirtaş'ın o noktada bir yanlışının olduğunu düşünmüyorum. Partideki ak saçlılar, bu çağrıya genel başkanın daha yanında durarak ses verseydiler daha güçlü bir şekilde bunu önleyebilirdik, bu çağrı yerini bulabilirdi" diye konuştu.

"HDP'siz bir Çözüm Süreci mümkün değil" ifadesini kullanan Tan, şöyle devam etti:

"(HDP ile de İmralı ile de konuşmam) diyorsan kiminle konuşacaksın. Cumhurbaşkanlığına gelen insanların bir kısımını gördüm, içlerinde akrabam olanları da var, utandım. Bölgede hiçbir etkinliği olmayan bazı şahıslar ve bazı korucu başları... Eğer süreci bu şahıslarla götüreceksen buyur götür. Nereye götüreceksin? Hiçbir yere götüremezsin."

Tan, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili de "Şu anki sistemden daha kötü bir başkanlık sistemi var mı Erdoğan'ın kullandığı yetkiler itibariyle? Şu an fiilen uygulanıyor zaten. Başkanlık, yarı başkanlık veya parlamenter sistem, bütün bu sistemleri tartışırız. Şuna 'evet' deriz değil, tamamını tartışırız ama tek adamlığa, diktatörlüğe, otoriterliğe yol vermeyiz, izin vermeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Suat Önal ve Mücahit Durmuş da kayıt yaptırdı. Önal, gazetecilere yer fıstığı dağıttı ve "Fıstık yiyelim ve fıstık gibi bir dönem olsun" dedi.

Kaynak: AA