Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

21.11.2020 14:22 | Son Güncelleme: 21.11.2020 16:45

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde üst dudağı ve burun delikleri olmadan dünyaya gelen bir kuzu 2 gün yaşadıktan sonra öldü. Kuzuyu gördüğünde büyük şaşkınlık yaşadığını belirten çiftçi, "İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Ne yapacağımı bilemedim" dedi.

Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Killik Mahallesi'nde Mustafa Tuzlak'a ait kıvırcık türü koyun iki gün önce 3 kuzu dünyaya getirdi. Kuzuların bir tanesi üst dudağı ve burun delikleri olmadan dünyaya geldi. Annesinden süt emmede zorlanan kuzu Mustafa Tuzlak tarafından biberonla beslendi. Burun delikleri olmadığı için nefes almakta da güçlük çeken kuzu beslenmede de güçlük çektiği için 2 gün hayata tutunabildi.

Manisa'da üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu iki gün yaşadı

"İLK KEZ BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTIM"

Koyunu 2 gün yaşatabildiklerini belirten çiftçi Mustafa Tuzlak, "Kıvırcık türü koyunum iki gün önce 3 adet kuzu doğurdu. Kuzulardan bir tanesinin üst dudağı ve burun delikleri yoktu. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Ne yapacağımı bilemedim. Kuzunun kafası insan kafasına benziyordu. Üst dudağı ve burun delikleri olmadığı için annesini emerken zorlanıyordu. Dolayısıyla annesinden süt alamıyordu. Annesinden aldığım sütü biberonla içirmeye çalıştık ama yeteri kadar beslenemedi. Bugün veteriner gelecekti, gece ahırda annesinin yanında ölmüş, sabah ölmüş olarak bulduk" dedi.

Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

"KOÇ DEĞİŞİMİ YAPILMASI GEREKİR"

Bu tür durumlarda hayvan yetiştiricilerinin her iki yılda bir koç değişimi yapması gerektiğini belirten Alaşehir Tarım ver Orman Müdürlüğü emekli Veteriner Hekimi Ümit Sönmez, "Bu tür rahatsızlıklar genellikle koç değişiminden kaynaklanabiliyor. Hayvan yetiştiricilerinin her iki yılda bir koç değişimi, dışarıdan damızlık koç alınması gerekir. Ayrıca gebelik sırasında kullanılan ilaçların da bu tür rahatsızlıklara etkisi olabiliyor. Damızlık koç değişiminin iki yılda bir dışarıdan alınması gerekir. Bilimsel olarak damızlık koç dışarıdan alınmadığı zaman çok ayaklı, kuyruksuz, anüs deliğinin kapalı olması, üç kulak, organların gelişmemesi gibi olumsuzluklar yaşanabiliyor. En büyük etken sürü dışından damızlık koç alınmaması. Sürü içinden koç yetiştirildiği ve iki yılda bir değiştirilmediği sürece bu olumsuzluklarla karşılaşılabiliyor" diye konuştu.

Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (9)
BİRAZ KENDİNİZE BAKIN.: Bunlar mutasyona uğramış hayvanlar ilerki yıllarda bu tur olaylar sıkça olacaktır. Tabi yine en doğrusunu Allah bilir.
SALİH: Üretim hatası
SİLİFKELİ3: Insana benziyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı - Manisa
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.11.2020 03:18:35. #1.15#
title