Mahkeme Bitti, Ankara'da Doğalgaz Aboneleri Belediyeden 370 Lira Geri Alacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Mahkeme Bitti, Ankara'da Doğalgaz Aboneleri Belediyeden 370 Lira Geri Alacak

Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne doğalgaz sayaç parası için açtıkları davayı kazandıklarını söyledi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin vatandaştan doğalgaz sayaç parası olarak aldığı 300 dolar için açtıkları davada mahkemenin 125 (370 lira) doların iadesine karar verdiğini söyledi.

VATANDAŞ ÇAĞIRILARA KULAK ASMADI

Başkentgaz'ın özelleştirildiğini hatırlayan Çakar, vatandaşların başvurmaları halinde bu parayı mahkeme yoluyla geri alabileceğini, ancak 10 yıldır çok az kişinin başvurduğunu belirtti. Çakar, "Doğalgaz özelleşmeden önce biz bu kararı mahkemeden çıkarttık. Mahkemenin kararına göre 300 doların 125 dolarının abonelere geri ödenmesi gerekiyor. Maalesef Ankaralıları, haklarını aramıyor, sormuyor. Defalarca çağrı yapmamıza, hukuki destekte bulunacağımızı belirtmemize rağmen başvuru sayısı çok az oldu." dedi.

VATANDAŞIN ALACAĞINDAN HABERİ YOK

Ankara'da doğalgaz hizmetleri Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiği dönemde vatandaşlardan ön ödemeli kartlı sayaç parası olarak 300 dolar tahsil edildi. Konuyu mahkemeye taşıyan Tüketici Hakları Derneği, bu meblağın 125 dolarının abonelere iadesine yönelik karar çıkarttı. Yaklaşık geçen 10 yıllık sürede vatandaşların 125 dolarlarını (370 lira) almak için müracaat etmedikleri ortaya çıktı. Mahkeme kararından bugüne 10 milyon TL'nin üzerinde paranın bu şekilde alınmadığı belirtildi.

"REKLAMLAR KANDIRMACA"

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yeni şirket Başkent Doğalgaz AŞ'nin de şimdi bu abonelerini 479 TL karşılığı mekanik sayaçlara geçirmek için çeşitli kampanyalar düzenlediğini dile getirdi. Çakar, abonelerden daha önce alınan 300 doların yanı sıra şimdi de 479 liranın alınmak istediğinin altını çizdi. Çakar, "Reklamlar tamamen kandırmaca. Vatandaşın izni olmadan kimse sayaç değişikliği yapamaz. Bu konuda da vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sanki yeni bir şey yapıyormuş gibi, daha önce ödenen 300 dolara ek olarak kampanya kılıflı tekrar para isteniyor." ifadelerini kullandı.

"MAHKEME KARARI HALA GEÇERLİ"

Ankara'da 1 milyona yakın ön ödemeli kartlı sayaç kullanıcısı olduğunu kaydeden Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunların büyük bölümü 125 dolarını geri almadı. Bu toplamda 125 milyon gibi yüksek bir meblağ ediyor. Aboneler 10 yıl geriye dönük olarak bu bedeli alabilirler. 2006'dan sonra 300 dolar karşılığı ön ödemeli kartlı sayaç almış olan Ankaralılar, bunun 125 dolarını geri alabilirler. Bununla ilgili şirkete başvuru yapabilirler. Mahkeme kararı hala geçerli."

Haberler.Com - Ekonomi Haberleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tüketici Hakları Derneği, Turhan Çakar, Başkentgaz, Alışveriş, Ekonomi, Ekonomi, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (24)
Adınızı Yazın:Ensesine vur ekmeğini al bu kimdir türk vatandaşı. Amerikada yaşadım ve ne su sayacına, ne elektrirk aboneliğine hiç para ödemedim hatta telefonla müracat ettim elektriğim suyum üstüme geçti. Ayrıca elektrik su ısınma kiraya dahildi . 650 doların içindeydi sınırsız kullanım hakkı vardı Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
SEYMEN06:Sözde tüketici hakları derneği bol keseden konuşmayı biliyosunuz. . işte vatandaşın alacağından haberi yok falan. neymiş dava açarsak alırmışız. . adam gibi bu işin yolunu yordamını nasıl alınacağını vatandaşa bilgilendirmiyolar bol keseden konuşup alırsınız diyorlar. . anca laf icraat yok. . ülkemizde vatandaş bıkmış bürokrasiden yavaş yargıdan. . birde bununla mı uğraşalım lanet olsun diyor herkes. . Cevap Yaz 1 4 Yayından Kaldır
halkMobil-ANDROID:insanımızın artık ihtiyaç i yok,ülke batıyor diyen angutlar.millette varki gitmiyor. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm 24 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title