Haberler

Danıştay: Ahu Tuğba Genel Ahlaka Aykırı

Güncelleme:

Danıştay, özel bir televizyon kanalına konuk olan ünlü sanatçının bacak ve göğüs dekoltesini "genel ahlaka aykırı" buldu.

Star'da, 15 Kasım 2009'da yayınlanan "Ya Şimdi Ya Hiç" adlı programa konuk olan Ahu Tuğba, programın diğer konuğu Arto'yla dans ederken göğüs dekoltesinin azizliğine uğradı. Yine Tuğba'nın bacak frikikleri de dikkat çekti.

DANIŞTAY: GENEL AHLAKA AYKIRI

Programı masaya yatıran RTÜK, kanala "genel ahlaka aykırılık" iddiasıyla uyarı cezası verdi. Kanal, kararın iptali için idare mahkemesine başvurdu. İdare Mahkemesi, kanal lehine karar vererek, RTÜK'ün cezasını ortadan kaldırdı. Ancak RTÜK de bu kararı Danıştay'da temyiz etti. Danıştay 13'üncü Dairesi, yayını "genel ahlaka aykırı" bularak, kanala ceza verilmesini onadı.

RTÜK: "00:45:40'TA BACAKLARI ÖZEL OLARAK GÖSTERİLDİ"

RTÜK, kararında " Ahu Tuğba'nın bazı bölümlerde elbisesinin sıyrılarak göğsünün açıldığı, stüdyo kamerasının da bu hareketleri takip ettiği, ayrıca saat 00:45:40'ta Ahu Tuğba'nın göğüs ve bacaklarıyla ilgili görüntülerin özel olarak gösterilmeye çalışıldığı, saat 01:59'da, daha önce Flash TV'de yayınlanan bir programda Yalçın Çakır ve Ahu Tuğba arasındaki tartışmanın ekrana getirildiği, alıntı programda bir kadına asılma üzerine ayrıntılı konuşmalar ekrana getirilerek, kadın konuğun cinsel bir meta olarak sunulduğu, cinsel tahrik unsurlarına yer verildiği, bunun yanı sıra, yayın içerisinde toplum içinde sergilenmeyecek görüntülere, insanda utanma duygusuna yol açan konuşmalara yer verildiği, sunucunun söz konusu olaylara bizzat katıldığı anlaşılmıştır" ifadesini kullandı.

İDARE MAHKEMESİ: "NEYE GÖRE AHLAKSIZLIK, NET DEĞİL"

İdare Mahkemesi ise, RTÜK'ün kararını iptal ettiği kararında, bu programın bir sohbet ve eğlence programı olduğunu, gece yarısından sonra, çocukların uyuduğu bir zaman diliminde yayına girdiğini, programın tür itibariyle izleyicileri eğlendirmeyi amaçladığını, programda kullanılan ifade ve diyalogladır hangi yönlerle "ahlaka aykırı" olduğunun belli olmadığını savundu.

İdare Mahkemesi, verilen cezayla birlikte eğlence ve magazin programlarının tamamına yakını için hukuki güvenlik ilkesinin ihlal edilmesinin yolunun da açılacağını vurguladı ve "İfade ve yayın özgürlüğünün kısıtlanması sonucunu doğuracak dava konusu işlemde hukuki güvenlik, hukukun üstünlüğü, Anayasa'nın genel ilkeleri ve hukuka uygunluk bulunmamaktadır" dedi.

DANIŞTAY: "EVET, GENEL AHLAKA AYKIRI"

Danıştay 13'üncü Daire ise, idare mahkemesinin kararını bozarak, "Uyuşmazlık konusu programda yer alan görüntü ve kullanılan ifadelerin, doktrinde belirli bir dönemde toplumda mevcut olan ortak, genel ve ortalama bir hayatla ilgili değer yargıları ve anlayış olarak tanımlanabilecek genel ahlak kavramına aykırı nitelik ve ağırlık taşıdığı anlaşılmıştır" dedi. Danıştay, programın gece yarısından sonra yayınlanmasının da ihlale engel olmadığını savundu.

Danıştay, oyçokluğuyla idare mahkemesinin kararını iptal etti. Danıştay'ın bozma kararı, geçen ay RTÜK Üst Kurulu'na sunuldu.

Akşam

Kaynak: Haberler.Com / Magazin

Ahu Tuğba Danıştay Arto Star Magazin Haberler

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bakmadan Geçme

Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY TRENCİN MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title