Haberler

Van'da 7 Bilge 7 Bölge/Astronomi ve Uluğ Bey Paneli Düzenlendi

Güncelleme:

Van'da Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen panelde, bilimdeki hızlı gelişmeler ve Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğu vurgulandı.

Van'da, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi işbirliği ile "7 Bilge 7 Bölge/Astronomi ve Uluğ Bey" paneli düzenlendi.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi'ndeki panelin açılışında, bilimde hızlı gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Ülke olarak buna ayak uydurmaları gerektiğini belirten Balcı, şunları kaydetti:

"Bulunduğumuz coğrafyada Türkiye'nin önü açık. Ülkemiz fırsatlar ülkesi. Herkesin bundan faydalanması gerekiyor. Gençlerin en az 2 dil öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Bilim yolculuğuna çıkacak gençler için Türkiye büyük bir fırsat. Ülkemiz 21'inci yüzyılda bilimde, kültürde, sanatta ve yaşamın her alanında büyük işlere imza atacak. Biz de ilimizde gençlerimiz için önemli atılımlar atıyoruz. Kültür merkezi inşa edeceğiz. Halk Kütüphanesi'nin ihalesi yapıldı. 13 ilçede bebek ve çocuk kütüphaneleri ile bilim merkezleri inşa ediyoruz. Bilimsel faaliyetleri, sempozyumları, panelleri ve aktiviteleri destekliyorum. Van'da güzel işler oluyor. Panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim."

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise dünyanın bugünkü medeniyet seviyesine ulaşmasında en büyük ve en önemli payın bilime ait olduğunu söyledi.

İnsanın uygarlığa kattığı en önemli ürünün modern bilimin yükselen yapısı olduğunu ifade eden Şevli, şöyle konuştu:

"Bilim tarihine dair yapılan çalışmalar bilimin gelişim süreçlerinin açıklanmasını ve bilimsel gelişmenin öncülerinin belirlenmesini sağlamıştır. Böylelikle bilimin öncüleri arasında birçok Türk-Müslüman bilim insanının yer aldığı da ortaya çıkmıştır. Mensubu olduğumuz bu coğrafyadaki bilim insanlarını tanımak ve tanıtmak büyük bir ödev olarak karşımızda durmaktadır. Bu anlayışla bugün üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen panelde sunulan bildiriler söz konusu dönemi ve dönemin bilginlerini tanımamız için önem arz etmektedir. Panelin hem katılımcılara hem de dinleyicilere büyük katkı sunacağını düşünüyorum."

Oturumlarla devam eden panele, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Zeki Eraslan, Van Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Yalçın Özdemir, rektör yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Uluğ Bey Türkiye Van Eğitim Kültür Sanat Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title