Uluğ Bey Haberleri

Uluğ Bey haber, Uluğ Bey son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Uluğ Bey - 30.03.2021
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "57. Kütüphane Haftası Açılış ve Ödül Töreni"nde konuştu Açıklaması
"3 kıtaya serpilmiş külliyelere uzanan bir birikimin mirasçılarıyız" "Her alimi, gölgesinden istifade edilmesi gereken bir cennet ağacı, kitapları da o ağacın meyveleri olarak gören bir kültürün varisi ve taşıyıcılarıyız." diyen Oktay, "Beyt'ül Hikme'den Uluğ Bey Medresesi'ne, Nizamiye Medreseleri'nden Orhan Gazi Medresesi'ne 3 kıtaya serpilmiş külliyelere uzanan bir birikimin mirasçılarıyız.
Uluğ Bey - 23.12.2020
Uluslararası Türk Akademisi ile İİT Bilim ve Teknolojik İşbirliği Komitesi mutabakat anlaşması imzaladı
Her iki kurum da El-Farabi, Allame Muhammed İkbal ve Uluğ Bey Mirza gibi organizasyonların düzenlenmesi, COMSTECH'in İslamabad'daki ofisinde Uluslararası Türk Akademisi Kütüphanesi kurulması ve Pakistan'ın önde gelen üniversitelerini Uluslararası Türk Akademisi üniversiteleri ağına dahil etmek gibi çeşitli alanlarda ortak faaliyetlerde bulunmayı kabul etti.
Uluğ Bey - 17.12.2020
"Yeni Bir Rönesans'ın Temeli Olarak Özbekistan'ın Kültür Mirası" 4. Uluslararası Kongresi
Kongrede, El-Harezmi, Biruni, İbn-i Sina, Fergani, Zemahşeri, İmam Buhari, İmam Termezi, Ahmet Yesevi, Maturidi, Nasafi, Ali Şir Nevai, Mevlana Celalleddin Rumi, Uluğ Bey, Ali Kuşçu ve Kemaleddin Bihzad gibi dönemlerinin önde gelen düşünür ve alimlerinin bilimsel, felsefi başarılarına değinildi, bu mirasın Türk ve İslam dünyasında gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yapıldı.
Uluğ Bey - 18.03.2020
Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezinden sanal gezi imkanı
Milli Mücadele'nin görselleştirildiği "Atatürk ve İstiklal Harbi Panoraması" bölümünde bu dönem görsel olarak sunuluyor. Müzenin meydanında Selçuklu, Osmanlı ve geleneksel Anadolu mimarisinden esinlenerek hazırlanan yapılar bulunuyor. Bu yapılar içinde Uluğ Bey'den Ali Kuşçu'ya, Cezeri'den Farabi'ye, Mimar Sinan'dan Mirim Çelebi'ye, Heysem'den Salih Zeki Bey'e kadar 40 Türk-İslam düşünürü animasyon ve materyal destekli olarak tanıtılırken, her bilim insanı için hazırlanan PDF ve videolarla zengin bir öğrenme ortamı sunuluyor.
Uluğ Bey - 20.02.2020
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Açılış Töreni'nde konuştu: (1)
"Amelde Birlik ruhuyla çalışarak ilişkilerimizde çığır açtık" Uluğ Bey'in, 36 yıl devlet yönetmenin yanında, yaptırdığı rasathane ile bugüne kadar sönmeyen bir ilim ateşi yaktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Sarayını adeta bir akademiye dönüştüren, zamanının meşhur bilginlerini buluşturan bu ilim sevdalısı hükümdar, Buhara Medresesi'nin girişine 'İlim tahsil etmek, kadın ve erkek herkese farzdır' Hadis-i Şerifini nakşettirmişti.
Uluğ Bey - 24.12.2019
Selçuk Üniversitesi'nde Mehmet Akif Ersoy anısına sergi açıldı
Akif Ersoy'a dokunan sevgi elinin, ana elinin Buharalı bir aileden geldiğini belirterek, "Dolayısıyla İmam Buhari, İmam Matüridi, Nakşibendi hazretleri ve Uluğ Bey gibi gönül coğrafyamızın değerlerini 8 bine yakın öğrencisi olan Edebiyat Fakültesinde öğrencilerimizle buluşturmanın sevincini yaşıyoruz.
Uluğ Bey - 19.12.2019
Astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu, liseli öğrencilere tanıtıldı
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, ünlü matematik bilgini Ali Kuşçu'yla ilgili, "Özelikle İstanbul'daki bilim insanları, onun matematik ve astronomi derslerini yakından takip etti. Onunla birlikte Uluğ Bey'in astronomi çalışmaları İstanbul'a gelmiş oldu.
Uluğ Bey - 26.11.2019
Doğu'dan gelen ışık, BTÜ'de
Şehir tiyatrosu oyuncularının da canlandırmalarla eşlik ettiği projede, İbnü'l-Heysem, Ömer Hayyâm, Kemâleddin Fârisî, Hârizmî, Bîrûnî, El-Cezerî, Nasîrüddin Tûsî, İbn Türk, Ferganî, El-Bettânî, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, İbn Sînâ, Câbir Bin Hayyân, Râzî, İbnü'n-Nefîs, Zehrâvî, İdrîsî,Abdurrahman El-Hâzinî, İbnü'ş-Şâtır, Abbas Bin Firnâs, Sâbit Bin Kurrâ,El-Kindî, Ebû Kâmil Şücâ Vetakıyüddin'in bilim dünyasına ışık tutan çalışmaları hakkında bilgiler veriliyor.
Uluğ Bey - 15.10.2019
Doğu'dan gelen ışık, liselilere anlatılıyor
Şehir Tiyatrosu oyuncularının da canlandırmalarla eşlik ettiği projede, İbnü'l-Heysem, Ömer Hayyâm, Kemâleddin Fârisî, Hârizmî, Bîrûnî, El-Cezerî, Nasîrüddin Tûsî, İbn Türk, Ferganî, El-Bettânî, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, İbn Sînâ, Câbir bin Hayyân, Râzî, İbnü'n-Nefîs, Zehrâvî, İdrîsî,Abdurrahman el-Hâzinî, İbnü'ş-Şâtır, Abbas bin Firnâs, Sâbit bin Kurrâ,El-Kindî, Ebû Kâmil Şücâ veTakıyüddin'in bilim dünyasına ışık tutan çalışmaları hakkında öğrencilere bilgiler veriliyor.
Uluğ Bey - 15.06.2019
"Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan" sempozyumu sona erdi
"8 oturumda toplam 24 tebliğ sunuldu" Ali Şir Nevai ve Uluğ Bey salonlarında "Ortak Halk Mirasımız Dilimiz", "Kültürel Ortaklıklarımız", "Kadim ve Ortak Düşünce Geleneğimiz", "Geleneksel Sanatlar ve Ortaklıklarımız" ve "Geleneksel Mimari ve Ortaklıklarımız" gibi başlıklarla gerçekleştirilen diğer oturumlarda ise Özbekistan coğrafyasının medeniyet ve kültür tarihi üzerindeki etkileri ele alındı.
Uluğ Bey - 07.01.2019
İhü'de "Kolokyum ve Rektör Çayı" Etkinlikleri
İslam geleneğinde İbn Abbas, Muhammed El-Bakır, Fahreddin Razi, Uluğ Bey, Yusuf Ali, Mevdudi, Muhammed Esed gibi bazı düşünürlerin kozmik çoğulculuğu savunduğunu anlatan Doko, medeniyetleri enerji kullanımına göre sınıflandıran Kardaşev ölçeğine de değindi.
Uluğ Bey - 01.10.2018
18. Türk Tarih Kongresi
"Neşet Ertaş'ın garipliğinden de besleniyoruz" "Bizim ne 'reddi miras' yapmaya ne de kadim tarihimize 'revizyonist' bir bakış açısıyla yaklaşmaya ihtiyacımız yoktur. 2 bin 200 yıllık geçmişiyle, zaferleri ve yenilgileriyle Türk tarihi bir bütündür. Göktürkler de bizimdir, Karahanlılar da bizimdir, Selçuklu da Osmanlı da Cumhuriyet de bizimdir." ifadesini kullanan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Orhun Abideleri de bizimdir, Nizamiye Medreseleri de bizimdir, coğrafyamızın dört bir yanını nakış nakış dokuyan camiler, türbeler, kervansaraylar, köprüler de bizimdir. Buhara bizimdir, Akmescit bizimdir, Bakü bizimdir, Konya, İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Ankara da bizimdir. Kutadgu Bilig ne kadar bizimse, Mesnevi de, Safahat da bizimdir. Uluğ Bey nasıl bizim büyük değerimizse, Piri Reis de, İbni Sina da, Biruni de bizim bir değerimizdir.
Uluğ Bey - 25.09.2018
TBMM Başkanı Yıldırım, Registan Meydanı'nı Ziyaret Etti
TBMM Başkanı Binali Yıldırım Semerkant'taki temaslarını sürdürüyor. TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, merhum Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un mezarını ziyaret ederek çiçek bırakmıştı. Yıldırım, Türk-İslam anlayışının önemli isimleri İmam-ı Buhari ve İmam-ı Maturudi'nin türbelerini ziyaret ederek, dua etmişti. Yıldırım daha sonra Uluğ Bey Medresesi, Şir-dor Medresesi ve Tilla-Karı Medresesi'ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Uluğ Bey Haberleri | Uluğ Bey Kimdir - Haberler - Uluğ Bey haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Uluğ Bey kimdir, hayatı ve biyografisi. Müslüman bilim adamları isimleri! Müslüman bilim insanları kimlerdir?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 20.4.2021 20:44:57. #1.15#

title