Haberler

Üsküp'te Türk Şiiri Dinletisi Programı Düzenlendi

Güncelleme:

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Aziz Kiril ve Medotiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen 'Bahara Selam' şiir dinletisi programına Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve Türk kurum temsilcileri katıldı.

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Aziz Kiril ve Medotiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından "Bahara Selam" şiir dinletisi programı düzenlendi.

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Yunus Emre Enstitüsü Üsküp destekleriyle gerçekleştirilen programa Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

Büyükelçi Ulusoy, burada yaptığı konuşmada, edebiyatın siyasi sınırları aşan ve insanlar arasında muhabbet bağları kuran evrensel bir dil olduğunu söyledi.

Nesiller boyunca şiir ve sözlü edebiyatın, gelenekleri, değerleri ve kimliği korumanın bir aracı olarak hizmet ettiğini kaydeden Ulusoy, "Edebiyat ve şiir Kuzey Makedonya Türk toplumunun kalbinde her daim özel bir yere sahip olmuş, bu toplumda yetişen usta şairlerin şiirleri Türkçe'nin yaşamasına katkı sağlamıştır. Bu topraklarda Türkçenin canlı tutulmasında edebiyatçılarımızın ve yayın mecralarımızın da hakkını teslim etmek gerekir." diye konuştu.

Bu doğrultuda, 1940'ların başında çıkarılmaya başlayan ilk Türkçe gazete Birlik'i hatırlatan Ulusoy, Yücelcilerin Türk alfabesiyle okuma kitaplarının basılmasından Üsküp Radyosu'nda ilk Türkçe yayın yapılmasına kadar birçok yayıncılık faaliyetine öncülük ederek, Türkçe'nin Kuzey Makedonya'da yaşatılmasını sağladıklarını vurguladı.

Kuzey Makedonya'nın önde gelen üniversitelerinde Türkoloji bölümlerinin bulunmasının önemine değinen Ulusoy, "Bu kürsüler, Türk kültür ve edebiyatının doğru tanınması, akademik camiada tanıtılması ve yeni nesillere aktarılması bakımından büyük vazifeye sahiptir." dedi.

Ulusoy, Türkiye'nin Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU), Maarif Okulları, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu doğrultudaki çalışmaları desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Üniversite bünyesindeki Blaje Koneski Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vladimir Martinovski de program kapsamında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da kutladıklarına işaret ederek, bunu şiir ile en iyi şekilde yaptıklarını söyledi.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Emin ise bölüm olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün ümit ettiği adımlar doğrultusunda gençliği yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bölümün 1976'da bütün imkansızlara rağmen açıldığını vurgulayan Emin, "Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü bir ulusun gelişimi için emek harcayan, çalışkan ellerin bir araya gelip meydana getirdikleri bir milli kurum oldu." dedi.

Öğrenci ve akademisyenlerin farklı şiirleri seslendirdiği program kapsamında Timko Çiçakovski tarafından kanun dinletisi de sunuldu.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Fatih Ulusoy Makedonya Edebiyat Türkiye ulusoy Üsküp Edebiyat Kültür Diplomasi Kültür Sanat Güncel Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Bakmadan Geçme

Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Aziz Yıldırım transferi bitirdi! Jose Mourinho imzayı attı

Aziz Yıldırım transferi bitirdi! Jose Mourinho imzayı attı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title