Haberler

Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Başladı

Güncelleme:

Dünya Festivaller Birliği tarafından 8 kez üst üste 'Dünya'nın En İyi Kültür-Sanat Festivali' ödülü alan Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Cumhuriyetin 100'üncü yılına özel 100 ülkeden kültür elçilerin bir araya geldiği programda Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Dünya Festivaller Birliği tarafından 8 kez üst üste ' Dünya'nın En İyi Kültür-Sanat Festivali' ödülü alan Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Cumhuriyetin 100'üncü yılına özel 100 ülkeden kültür elçilerin bir araya geldiği programda Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür Sanat Festivali'nin açılışı Taksim Meydanı'nda görsel bir şölen ile gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir yanından festivale katılan ülkelerin geleneksel ve renkli kostümlü kültür elçileri bu yıl da Taksim Meydanı'nda unutulmaz anlar yaşattı. Tüm dünyaya barış ve sevgi mesajlarının verildiği törende Brezilya, Meksika, Hollanda, Azerbaycan, Türkmenistan, Hollanda, Bulgaristan, Macaristan, Japonya, Çin, Pakistan, Güney Kore ve Hindistan gibi 100 ülke renkli ulusal folklorik kıyafetleri ve kendilerine has müzikleriyle Taksim'de ülke bayraklarıyla festivalde yer aldı.

Katılımcı ülkelerin dans gruplarının kendi oyunlarını sergilediği program Büyükçekmece Kültür Sanat Festivali komitesinin Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla devam etti.  Ardından Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün açılış konuşması yaptı.

"100 ÜLKE, TEMSİLİ OLARAK BURADA BAYRAKLARIYLA İSTANBUL HALKIMIZI SELAMLIYOR"

Dr. Hasan Akgün konuşmasında, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Uluslararası Büyükçekmece İstanbul Kültür ve Sanat Festivali'nin 24'üncüsünü bugün burada icra etmeye başladık. Bir yıl önce çalışmalara başladığımızda Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında dünyada ilk defa bir festivalde 100 ayrı ülkenin katılımını görmek amacıyla yola çıktık. UNESCO'ya Dünya Festivaller Birliği'ne bunu yazdık ve bugün Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde 100 ülke, temsili olarak burada bayraklarıyla İstanbul halkımızı selamlıyor ve sizleri Büyükçekmece'deki kültür ve sanat ziyafetine davet ediyor. Biraz önce saygı duruşunda bulunup, Atamıza saygımızı sunduk ve çelengimizi koyduk. Saygı duruşu; öncelikle Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı adınaydı. Fakat burada yüz ülkeden yaklaşık 1600 sanat elçisi var. Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz saygı duruşu festivale katılan 100 ülke ve diğer ülkelerde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden bütün dünya insanları içindir. Hepsine yüce Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadelerine yer verdi.

"FESTİVALİMİZ KÜLTÜRLERİN SEVGİYLE KUCAKLAŞTIĞI BİR BARIŞ FESTİVALİDİR"

Festival kapsamında birçok kültürün kaynaşacağını vurgulayan Dr. Akgün, şenlikte yapılacak etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi:

"Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali aynı zamanda burada gördüğünüz gibi kültürlerin sevgiyle kucaklaştığı, kaynaştığı bir barış festivaldir. 24'üncü Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali'ni bugüne kadar büyüterek bir dünya festivali yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. 31 Temmuz Pazartesi günü saat 19.00'dan itibaren Büyükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü üzerinde muhteşem bir açılış gerçekleşecek. Herkesi, açılışa ve ondan sonraki 5 gün boyunca 100 ülkenin kültür sanat elçilerinin ortaya koyacakları gösterileri izlemeye davet ediyorum. El sanatları atölyelerindeki çalışmaları, zanaatkarların ortaya koyduğu muhteşem görüntüleri, 5800 fotoğraf sanatçısının yarışması sonucu ortaya çıkan fotoğrafları, çocuklar için kukla şenliklerini ve diğer aktiviteleri görmeleri için İstanbul halkımızı Büyükçekmece'ye davet ediyorum."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Büyükçekmece Kültür Ve Sanat Festivali Büyükçekmece İstanbul Dünya Kültür Sanat Haberler

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Bakmadan Geçme

Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
Gaziantep'ten İzmir'e kaçmışlardı! Ellerinde simitlerle eve dönerken kan davasına kurban gittiler

Gaziantep'ten İzmir'e kaçmışlardı! Ellerinde simitlerle eve dönerken kan davasına kurban gittiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title