Haberler

Hz. Mevlana 748. Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri

Güncelleme:

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, Mevlana'nın, insanı "en üstün varlık" olarak değerlendirdiğini söyledi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Erdem, Mevlana'nın, insanı "en üstün varlık" olarak değerlendirdiğini söyledi.

Konya'da önceki gün başlayan "Hz. Mevlana 748. Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri" çeşitli etkinliklerle sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkısıyla Karatay Belediyesi iş birliği ile KTO Karatay Üniversitesince düzenlenen "The Journey of Being: Yunus Emre, Var Olmanın Dijital Yolculuğu ve Mevlana Celadeddin-i Rumi" Dijital Sanat Sergisi kapsamında, Kılıçarslan Meydanı'nda kurulan kıl çadırda, KTO Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Erdem "Yunus Emre ve Mevlana Düşüncesinde İslam" konulu konferans verdi.

Erdem, gerek Yunus Emre'nin gerekse Mevlana'nın insana bakışının "Ehl-i Sünnet ve'l-cemaat" çerçevesinde olduğunu ifade ederek, Batı toplumlarının önde gelen felsefecilerinin ise insana bir hayvan olarak baktıklarını söyledi.

Prof. Dr. Erdem, şöyle devam etti:

"Batılı felsefecilerin, o kadar da insana şirin baktıklarını göremiyoruz. Bu onların felsefesinden kaynaklanıyor. Aristo mantığı insanı 'düşünen hayvan', 'sosyal hayvan' olarak tanımlıyor. Yine Sokrates de sevdiğimiz bir düşünür olmasına rağmen insanı 'sorgulayan bir hayvan' olarak görüyor. Yine Platon'da insan için 'toplumsal hayvandır' tanımını görüyoruz. İnsanı hayvan olarak gören toplam 22 filozof sayabiliriz, tamamı insana hayvan nazarıyla bakıyor."

"Mevlana ve Yunus Emre insana değer verir"

İslam dünyasında ise çok erken dönemlerde dikkatlerin insan üzerine döndüğünü, kelamcılar, filozoflar, mutasavvıfların konuyu geniş biçimde ele aldıklarını kaydeden Erdem, özellikle mutasavvıflar içinde Mevlana'nın insana bakışını ise şöyle açıkladı:

"Mevlana insanı, çok problemleri olmasına rağmen 'en üstün varlık' olarak değerlendiriyor. Bu konudaki görüşlerini Kur'an'dan ve hadislerden örnek alarak ortaya koymaya çalışıyor. Kur'an'ın Tin suresindeki 'Biz insanı en güzel biçimde yarattık' ayetine vurgu yapıyor. 'En güzel olan insan, şekil olan insan, şekli arştan da üstündür, düşünceye de sığmaz' biz bunu hakkı ile ifade edemeyiz diyor."

Hüsamettin Erdem, Yunus Emre'nin de diğer sufiler gibi ölüme, sevgiliye kavuşma olarak baktığını dile getirerek, "Yunus, insanın can ve akıldan meydana geldiğini, dünyanın bir imtihan yeri olduğunu ifade etmeye çalışıyor. Dünyada her şeyin izafi gelip geçici olduğunu ve insanın da bu ayetlerden biri olduğunu açıklamaya çalışıyor. İnsanın canı ve ruhunun özellikle yüceltilmesi noktasında öğütlerde bulunuyor. Her şeyin akıl ve gönül birliği ile sağlanabileceğini söylüyor. İnsanı, nihai hedefi olan insan-ı kamil olmaya yönelmeye çağırıyor." dedi.

Program, Erdem'in, katılımcıların sorularını cevaplaması ile sona erdi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Karatay Üniversitesi Yunus Emre mevlana Konya Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title