Haberler

Emin Işık'a Saygı Gecesi Düzenlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile bu ay eğitimci ve yazar Emin Işık'a saygı gecesi düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile bu ay eğitimci ve yazar Emin Işık'a saygı gecesi düzenledi.

Moderatörlüğünü Uğur Canpolat'ın yaptığı ve İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinliğe, Prof. Dr. Mustafa Tahralı, Dr. Metin Eriş ve Sadık Yalsızuçanlar konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Tahralı, Emin Işık'tan sadece ilim almadıklarını aynı zamanda edep ve irfan aldıklarını söyleyerek, "Emin Hocamızla 1973'ten bu güne kadar hep karşılaştık. Kendisi şairdir, hatiptir, fikir adamıdır, eli kalem tutan bir yazardır, sanatkardır ve musikiyle ilgilenir. Türkçesiyle taktir edilen, gittiği meclislerde aranan bir kimse. Emin Işık Hocamız alim zatlardan duyduğu sohbetleri yeni nesle aksettirecek nadir hocalardan biri olmuştur." dedi.

Bir taşralı olmasına rağmen pek çok mecliste bulunma fırsatı yakaladığını anlatan Tahralı, "Hocamızın fıkracı bir yanı da vardır. Bunu bazen dinlendirmek için yapar. Bunu çoğu zaman doğrudan anlatamadığı şeyleri anlatmak için kullanır. Bazen bir fikri yumuşatmak için kullanır. Hocamız sohbet yaparken ortamı yumuşatmak, kendini deşarj etmek için fıkralar anlatır." ifadelerini kullandı.

Emin Işık'ı anlatmanın çok zor olduğunu ifade eden Dr. Metin Eriş ise, şunları söyledi:

"Emin Işık Hocamızın ve bizlerin yetişmesinde Fethi Gemuhluoğlu'nun, Nurettin Topçu Hocamızın emeği vardır. Emin Işık Hocamızla her zaman yolumuz kesişti. Zor zamanlardan geçti. Bugün çok şükür ciddi anlamda ilim öğreniyoruz. Türk İslam'ının ne demek olduğunu bilmeyenlere o anlatmıştır. Bir şey çok önemli, hocamız sadece tasavvuf ehli olmanın yeterli olmayacağını ve bunun yanında ilim ehli de olmanın gerektiğini söyler."

Eriş, "Kendisini hep gönlümüzde yaşatmak isteriz. Kabul buyurursa gönüldaş olduğumuzu söylemek isterim. Yabancı dillerin hiçbirinde gönül kelimesi yoktur. Gönül kelimesi bizim ruhi derinliğimizde var. Sevgili Emin Hocamız ruhi derinliğim içerisinde ciddi manada bir gönül dostudur. Onunla gönül gönüle yola revan olabilmiş olmak ne kadar güzel bir mazhariyettir." şeklinde konuştu.

Sadık Yalsızuçanlar yaptığı konuşmada, Emin Işık hakkında konuşmanın bir lütuf olduğunu belirterek, "Hocamız bizi medeniyet kökümüzle buluşturdu. Kendisini yenileyen bir ruha sahip. Sokakları tanıyan, evleri iyi bilen, fikri olarak da bunları dile dökebilen, aynı zamanda da rasyonel bir tarafı olan biridir. Hocam aynı zamanda hal ehli olduğu için sözleri son derece tesirlidir." dedi.

Işık'ın etrafında insanların kendilerini irfan cemiyetinde hissedebildiğini söyleyen Yalsızuçanlar, Emin Hocanın hayatının Türkiye'nin yakın tarihinin bir parçasını da oluşturduğunu belirtti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sadık Yalsızuçanlar Ali Emiri Efendi Emin Işık Kültür Sanat Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title