Haberler

Alternatif Turizmde Alternatifsiz Şehir Artvin

YUSUF OKUR/BAYRAM SARAYOĞLU - Artvin'in, Uluslararası araştırma şirketi "Euromonitor International" tarafından hazırlanan, "Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent" sıralamasında Türkiye'deki 4 ilden biri olması kentte memnuniyetle karşılandı.

YUSUF OKUR/BAYRAM SARAYOĞLU - Artvin'in, Uluslararası araştırma şirketi "Euromonitor International" tarafından hazırlanan, "Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent" sıralamasında Türkiye'deki 4 ilden biri olması kentte memnuniyetle karşılandı.

Vali Ömer Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Artvin'in "Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent" arasında bulunmasının sevincini yaşadıklarını söyledi.

Artvin'in her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü belirten Doğanay, son yıllarda özellikle yerli turistlerin ilgisinin ciddi oranda arttığını gözlemlediklerini dile getirdi.

Doğanay, ziyaretçi ilgisinin artmasına rağmen Artvin'in turizm sektöründe hak ettiği düzeyden henüz uzak olduğuna dikkati çekti.

Doğanın ön plana çıktığı Artvin'e dünyadan da ilgi olduğunu anlatan Doğanay, ilde ziyaretçilere doğa ile iç içe olan kampçılık, kayak, jeep safari, rafting ve kano gibi alternatif turizm imkanları sunulduğunu vurguladı.

" Artvin, alternatif turizmde alternatifsiz il." diyen Doğanay, doğaya sevdalı yerli ve yabancı ziyaretçileri yılın her mevsimi ayrı güzelliğe sahip kentte ağırlamak istediklerini ifade etti.

Doğanay, Artvin'in, Türkiye'nin Gürcistan'a açılan Sarp Sınır Kapısı ile Hopa Limanı'na sahip olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"İlimiz, eşsiz doğal ve kültürel zenginliklere sahip. Çoruh Nehri'nin bulunduğu vadide birbirini takip eden baraj göllerimiz bulunuyor. İlimizin küresel iklim değişikliklerinin olumsuzluklarından etkilenmeyeceği öngörülüyor. İlimiz, barajlarda su sporları, ormanlarla kaplı kayak tesisinde kış sporları, hırçın ve sert topoğrafyasının balta girmemiş doğal yaşlı ormanlarında, dağ ve vadilerde trekking, jeep ve motor safari gibi alternatif sporlarla benzersiz imkanlar sunan zengin potansiyele sahip."

Vali Doğanay, Artvin'in, Türkiye'nin tek biyosfer rezerv alanına sahip olduğunu anlatarak, "Artvin vadileri, doğal gölleri, orman varlığı, su kaynakları, dere ve nehirleri, kültürel değerleriyle adeta cennetten bir köşe. Hopa-Borçka Yolu ve Cankurtaran Tüneli'nin yapımının tamamlanmasıyla da Artvin'e ulaşım kolaylaşıp kısalacak. Bu tespitlerden hareketle de Artvin'de turizm sektörünün çok yakın gelecekte ciddi bir gelişim kaydedeceğine inanıyorum." diye konuştu.

" Artvin, dünyada popülaritesi artan bir şehir"

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin'in dünyada popülaritesi artan iller arasında yer aldığını söyledi.

Artvin'in daha önce uluslararası turizm şirketleri tarafından dünyada gezip görülmesi gereken 100 ilden biri olarak açıklandığına işaret eden Kocatepe, "İlimiz şimdi de 2,4 milyon ile en çok ziyaret edilen 100 şehir arasına girdi. Şirketin öngörülerine göre, 2020 yılında Artvin'e 2,8 milyon turistin geleceği tahmin ediliyor." dedi.

Kocatepe, bu tahminlerin turizmde bundan sonra gidecekleri yolu gösterdiğini vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

" Artvin, Türkiye'de en yaşanabilir 6 şehir arasında yer alıyor. Bu da bizim açımızdan, yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunun göstergesi. Belediyemizle, hükümetimizle, siyasilerimizle, hangi partiden olursa olsun halkımızla birlikte aynı noktaya parmak bastığımız müddetçe Artvin, Türkiye'de de dünyada da bir yıldız olma yolunda hızla devam edecektir."

Türkiye'de yaşanabilir şehirler arasında ilk 3'e girmeyi hedeflediklerini belirten Kocatepe, şöyle devam etti:

"Dünyada en çok turistin uğradığı kent sıralamasında 80'lerden 50'lere, 40'lara neden gelmeyelim? Burası adeta cennet. Burada bir hazine var ve bu hazineyi kırmadan, dökmeden sürdürülebilir turizmin yaşandığı kent yapma uğrunda çalışıyoruz. Her zaman turizm için dile getirdiğim, 'taşkın kalabalıkları değil, seçkin misafirleri Artvin'imize bekliyoruz.' sloganımızı tekrarlıyorum. Artvin'in, turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin en iyi göstergesi bu istatistiklerdir. Kentimizin bakir coğrafyasını bozmadan, şehre gelen turistlerin konaklama sürelerini artırmak için çalışmalarımız sürüyor."

"Euromonitor International"ın çalışması

Uluslararası araştırma şirketi Euromonitor International tarafından, 2016'da yapılan ve en az 24 saatlik konaklamayı içeren ziyaretler baz alınarak hazırlanan dünyada en çok ziyaret edilen 100 kentin sıralandığı liste, bir süre önce Londra'da gerçekleştirilen Dünya Turizm Fuarı kapsamında kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Türkiye'den dört şehrin bulunduğu listede, İstanbul 9 milyon 174 kişiyle 15'inci sırada yer alırken, Antalya 6,1 milyon turistle 29'uncu sırada, Edirne 2,8 milyon turistle 68'inci, Artvin ise 2,4 milyon turistle 85'inci sırada yer alıyor.

Raporda, 2020 yılında İstanbul'u 9,5 milyon, Antalya'yı 7 milyon, Edirne'yi 3 milyon ve Artvin'i 2,8 milyon turistin ziyaret etmesinin beklendiği ifade edilmişti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Mehmet Kocatepe Ömer Doğanay Türkiye Artvin Kültür Sanat Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor?
ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title