55. Uluslararası Bursa Festivali Muhteşem Konserle Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

55. Uluslararası Bursa Festivali Muhteşem Konserle Başladı

Demirören Haber Ajansı - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
55. Uluslararası Bursa Festivali Muhteşem Konserle Başladı

Bu yıl 55.'si düzenlenen ve Türkiye'nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan Uluslararası Bursa Festivali muhteşem bir konserle açılış yaptı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 55.'si düzenlenen ve Türkiye'nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan Uluslararası Bursa Festivali muhteşem bir konserle açılış yaptı. Bursa Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası & Klazz Brothers Cuba Percussion 'Senfoniküba' konseriyle başlayan festival, dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayacak.

55. Uluslararası Bursa Festivali'nin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, festivalin Bursa'daki önemine değindi. 'Uluslararası Bursa Festivali'nin 1962 yılından bu yana düzenlenen geleneksel bir değer olduğunu söyleyen Başkan Altepe, 'Kültür ve sanatın merkezi Bursa'da gerçekleştirilen bu önemli festival, şehrimizin 55 yıllık geleneğidir. Bursa'ya değer ve renk katan, dünya çapında isimleri Bursa'ya taşıyan, dünya müziklerinin en iyilerinin verildiği köklü ve geleneksel hale gelen uzun soluklu bir festivaldir.' dedi.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik,?Bursa, bir sanayi, kültür ve turizm şehri. Binlerce yıllık süreçte yaşayan bir müze haline gelmiş bir şehir. Görevimiz, geçmişimizin değerlerini ileriye taşımak, üretim ve bilimde hep ileriye odaklanmak. Bunu ancak sanata ve kültürel değerlerimize de sahip çıkarak ve yücelterek başarabiliriz. Bu hizmet sadece Bursa'ya ve ülkemize için değil, tüm insanlığa mal olacak bir hizmettir.? dedi . Fatma Durmaz Yılbirlik, BKSTV olarak bu yıl da dünyaca ünlü sevilen sanatçıları ve farklı kültürlerden en güzel örnekleri Bursalılarla buluşturmak amacıyla, 55. yılında yine sanatla dolu çok güzel bir program hazırladıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından, Bursa Festivali'nin bugüne gelişinde önemli role sahip olan BKSTV Kurucu Üyesi Halit Cura'ya, 'Bursa Festivali'ne Katkı Ödülü' verildi. Merhum Halit Cura'nın ödülünü, kızı Almanya Bursa Fahri Konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu aldı. Programda ayrıca, festivale destek veren sponsor firmaların temsilcilerine de plaketleri verildi. Bursalı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış konserini sanatseverler ilgiyle izledi.

Biletler, satışa çıktığı hafta tükendi

Uluslararası Bursa Festivali, bu yıl da farklı türlerdeki müziklerin harmanlandığı ve dünyaca ünlü sanatçıların bir araya geldiği özel programıyla her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor. Festival biletlerinin tamamının satış çıktığı ilk hafta içerisinde tükenmesi de 10 binlerce sanatseverin festivale olan ilgisini gösteriyor. Festival bu yıl, 16 Mayıs ? 4 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor.

55. Uluslararası Bursa Festivali Programı

16 Mayıs ' Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası & Klazz Brothers, 'Senfoniküba'

17 Mayıs ? Imany

20 Mayıs ' İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 'Dansın Rengi'

22 Mayıs ' İzmir Devlet Opera ve Balesi, 'Çakırcalı Efe'

24 Mayıs ? Incognito

25 Mayıs ? Monica Bulanda

29 Mayıs ' Müziğin ustalarıyla 'Gazino Show' (Neşe Karaböcek, Seçil Heper, Seyyal Taner, Semiha Yankı, Ersan Erdura, Nur Yoldaş, Ercan Turgut, Tülay Özer, Bilgen Bengü, Funda)

30 Mayıs ? Fuat Saka & Niyazi Koyuncu & Karmate

31 Mayıs ? Aşkın Nur Yengi & Harun Kolçak

1 Haziran ? Candan Erçetin

2 Haziran ? The Dire Straits, Experience

4 Haziran ? İlhan İrem

7 ' 12 Temmuz ' 30. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

(Tür: Yurt)

Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Fatma Durmaz, Merinos, Türkiye, Kültür Sanat, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title