Kozan'da Baraj Kapağının Patlaması

Kozan'da Baraj Kapağının Patlaması

Aykut Ünlüpınar - Adana Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu hayatını kaybeden ve kayıp olan işçilerin ailelerine gerekli desteğin sağlanması...

Kozan'da Baraj Kapağının Patlaması

Aykut Ünlüpınar - Adana Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu hayatını kaybeden ve kayıp olan işçilerin ailelerine gerekli desteğin sağlanması için çalışma başlatıldı.

İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Neslihan İpek Kobaner, beraberinde il müdür yardımcıları, sosyal hizmet uzmanları ile Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çetin'i makamında ziyaret etti.

Kobaner, baraj inşaatındaki olay ve arama çalışmalarıyla ilgili Sevgili ve Çetin'den bilgi aldı.

Daha sonra Kobaner ve beraberindekiler, olayda yaşamını yitiren işçilerden Eyüp Altıntaş'ın ailesini ziyaret etti. Bekar olduğu belirtilen Altıntaş'ın annesi Aysel Altıntaş ile görüşen Kobaner, ölen işçinin annesi yaşadıklarını anlatırken, gözyaşlarına hakim olamadı.

Kobaner, devletin şefkat elinin zor durumdaki vatandaşlardan hiçbir zaman ayrılmayacağını belirterek, "Biz buraya sizin sıkıntılarınızı, acılarınızı bir nebze olsun paylaşabilmek için geldik. Başınız sağolsun, acınız büyük biliyoruz. Ancak, devlet her zaman sizin yanınızda olacaktır. Bunu hiç aklınızdan çıkartmayın, artık bizler de sizin çocuklarınız sayılırız. Sayın Bakanımız Fatma Şahin'in bu konuda kesin talimatları var. Sizler için ne gerekiyorsa yapacağız. Bundan emin olun" dedi.

Ardından barajdaki kazadan sonra halen kayıp olan servis şoförü Mehmet Yılmaz'ın ailesini ziyaret eden Kobaner, burada ailenin durumuyla ilgili bilgiler aldı. Kobaner'in geldiğini gören annesi Nazife Yılmaz, uzun süre sarılarak, gözyaşı döktü.

Nazife Yılmaz, arama çalışmaları sırasında oğlunun bulunan cüzdanının içinden çıkan fotoğrafı Kobaner'e göstererek, "Bir an önce cenazesinin bulunmasını istiyorum. Şimdi tek tesellim bu fotoğraf. Bulunursa en azından bir mezarı olur" dedi.

Kayıp Mehmet Yılmaz'ın çocukları Esra (9) ve Büşra (5) ile yakından ilgileneceklerini anlatan Kobaner, daha sonra cenazesi bulunan Erkan Yiğen'in evine gitti. Yiğen'in 6 aylık hamile eşi Ayşegül Yiğen (30) ile görüşen Kobaner, oğlu Ravzasu Yiğen'e çikolata vererek, bir süre sevdi.

Kobaner, olayın ikinci günü cenazesine ulaşılan Cumali Değirmenci'nin ailesini ziyaret etti. Eşi Rüveyde Değirmenci, kocasının yaklaşık 2 yıldır baraj inşaatında çalıştığını, olayı öğrendikleri anda büyük şok yaşadıklarını anlattı. Kobaner, Rüveyda Değirmenci ve kayınvalidesi Zeliha Değirmenci ile sohbet ederek, durumlarıyla ilgili bilgi aldı.

Kobaner, Cumali Değirmenci'nin 3 yaşındaki oğlu Semih ile de bir süre ilgilendi.

Kobaner ve beraberindekiler daha sonra aranan işçilerden Latif Değirmenci'nin babası Osman Değirmenci ile görüştü. Gelini Meryem Değirmenci'nin güçlükle ayakta durduğunu anlatan baba Değirmenci, "Devleti ilk günden beri yanımızda hissettik. Herkese teşekkür ediyoruz. Buraya kadar gelmeniz bizim için büyük onurdur" dedi.

Kozan'daki TOKİ konutlarında kirada oturan Meryem Değirmenci'nin, ilk eşinin kanserden ölmesinin ardından Latif Değirmenci ile evlendiği öğrenildi. Meryem Değirmenci'nin ilk eşinden Samet adında bir oğlu olduğu belirtildi.

Kobaner, olaydan sonra ulaşılamayan işçi Hasan Bolat'ın yakınlarını Kozan Belediyesi tarafından kurulan taziye çadırında ziyaret etti.

Bolat'ın eşi Songül ile bir süre görüşen Kobaner, 13 yaşındaki kızları Beyzanur ve 7 yaşındaki oğlu Berkay ile de sohbet etti. Kobaner, derslerinin nasıl gittiğini sorduğu Beyzanur'a her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını anlattı.

Ziyaretler sırasında sosyal hizmet uzmanları da ailelerle görüşerek gelir durumları, sosyal güvenceleri, yaşam alanları, eğitim durumları ile ilgili notlar tutup, ölenlerin ve kayıpların yakınlarından dilekçeler aldılar.

Kozan Hoşkadem camisi görevlisi Abdurrahman Yılmaz da ziyaretler esnasında dualar okudu.

-"Yardım modellerini araştırıyoruz"-

Kobaner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk günden itibaren tüm yetkili ve ilgililerin Kozan'da yaşanan olayla yakından ilgilendiğini vurguladı.

Kozan'da bulunan ailelere destek vermek ve morallerini düzeltebilmek amacıyla ziyaretleri gerçekleştirdiklerini anlatan Kobaner, şöyle devam etti:

"Anneleri ve eşleri ile beraberiz. Onlara taziyelerimizi sunuyoruz. Hem bakanımızın hem başbakanımızın onlar için taziye dileklerini ilettik. Ayrıca biz Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak Sayın Bakanımız Fatma Şahin'in talimatlarıyla bu ailelerimize nasıl yardımımız olur diye araştırıyoruz. Müdür yardımcılarımız ve sosyal çalışmacılarımız ile buradayız. Ailelerin durumunu tespit edip, hangi yardım modellerinden yararlandırabiliriz diye araştırıyoruz. Zor ve sıkıntılı günlerinde devletin şefkat elini onlara ulaştırmak istiyoruz."

Kobaner, ailelerin maddi durumlarına göre çeşitli maddi yardımların da söz konusu olacağını belirterek, "Ailelerin ihtiyaç durumlarına ve özelliklerine göre yardımlar sağlanacak. Belki sürekli yardımlarımız olacak. Belki de bir seferde ciddi bir yardımımız dokunacak. Tabii öncelikle sosyal hizmet uzmanlarımızın çalışmalarının sonuçlanması gerekiyor" dedi.

-Olay-

24 Şubat Cuma günü Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması sonucu 2 işçi yaralanmış, 10 işçi de akıntıya kapılarak kaybolmuştu.

Askeri helikopter ve 300 kişiden oluşan arama kurtarma ekibinin katıldığı çalışmalarda, Eyüp Altıntaş, Cumali Değirmenci, Erkan Yiğen ve Erdal Demirelli'nin cesetlerine ulaşılmış, olayla ilgili şantiye şefi Öncü P. ile proje müdürü Erdal N. tutuklanmıştı. Halen kayıp olan 6 işçiyi arama çalışmaları sürüyor.

- ADANA