15 Temmuz Günü Eğitim Uçuşu Yapan Savaş Uçağı Düşme Tehlikesi Atlatmış

15 Temmuz Günü Eğitim Uçuşu Yapan Savaş Uçağı Düşme Tehlikesi Atlatmış

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

KONYA'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin aralarında 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı ile Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinde görev yapan askerlerin de bulunduğu 29'u tutuklu 31 sanığın yargılanmasına devam edildi.

KONYA'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin aralarında 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı ile Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinde görev yapan askerlerin de bulunduğu 29'u tutuklu 31 sanığın yargılanmasına devam edildi. Konya 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 15 temmuz darbe girişimi günü 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda gündüz gerçekleştirilen eğitim uçuşları sırasında, bir savaş uçağının düşme tehlikesi atlattığı ortaya çıktı.

15 Temmuz'da İstanbul'daki Moda Deniz Kulübü'ndeki düğün basan timlerin bulunduğu 2 helikoptere Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda silah ve mühimmat yükleyen askerlerin de aralarında bulunduğu 29'u tutuklu 31 askerin 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, FETÖ/PDY terör örgütüne üye olma' suçlarından yargılanmasına devam edildi. Konya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ifade veren Uçak Sistemleri Komutanı Albay Şahin Aykaş, 15 Temmuz darbe girişimi günü üste yaşananları anlattı. Mahkemedeki ifadesinde sabah rutin olarak göreve başladığını ve eğitim uçuşları için hazırlık yaptıklarını belirten Albay Aykaş, gündüz gerçekleştirilen eğitim uçuşları sırasında bir savaş uçağının düşme tehlikesi atlattığını söyledi. Aykaş, uçuş sırasında motoru duran uçağın son anda motorunun yeniden devreye girip çalışmasıyla inişini gerçekleştirdiğini belirtti.

'HELİKOPTERLERİN EĞİTİM UÇUŞUNA GİTTİĞİ SÖYLENDİ'

Üste 15 Temmuz günü programların rutin şekilde sona erdiğini ve lojmanına gittikten sonra akşam evde televizyondan İstanbul Boğazı'ndaki tankları gördüğünü söyleyen Albay Aykaş, bunun bir terör eylemi olduğunu düşündüğünü söyledi. Daha sonra üsse acilen çağrıldıklarını ve Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyondaki açıklaması ile olayın kalkışma olduğunu öğrendiklerini savunan Aykaş, daha sonra da üste uçakların kalkmaması için tedbir aldıklarını ifade etti. Üsse yeniden geldikten sonra 2 helikopterin üsten ayrılığını öğrendiğini iddia eden Aykaş, şunları söyledi:

"Üsse giriş yaptığım vakit eski 3'üncü Ana Jet Üssü Harekat Komutanı Mustafa Ertürk'ü gördüm. Ona 'Albayım hayırdır, cuma günü ne uçuşu bu? Uçuşlar cuma günü sona ermiyor mu?' diye sordum. O da bana Beyşehir'e uçuşa gittiklerini merak etmemem gerektiğini söyledi. Yaşanan olayın bir kalkışma olduğunu öğrenince de üsteki uçakların kalkış yapmaması için tedbirler aldık. Daha sonra olayları televizyondan izledik. Ertesi sabah ise üsten ayrılan iki helikoptere geri gelmediği bilgisini aldım. Öğleden sonra Muharip Hava Komutanlığından uçak, helikopter ve araçların durumu hakkında bizden bilgi istendi. Yetkililere iki helikopterin eksik olduğu bilgisini verdik."

'15 TEMMUZ'DA İLK GÖZALTINA ALINAN BENİM'

Görevinden ihraç edilen tutuklu sanıklardan eski Binbaşı Ömer Murat Özal da mahkemeye verdiği ifadede akşam saatlerinde üssün alarm seviyesi kırmızıya çıkarıldığı zaman komutanları tarafından üsse çağrıldığını öne sürdü. Üsse girerken polis tarafından gözaltına alındığını dile getiren Özal, "Olayın yaşandığı akşam, üssün girişinde güvenlik önlemi alan polisleri gördük. Silahın biri yanımdaydı. Diğer silahım da toplu tabanca olduğu için çantanın içerisinde, mermileri de yuvasında takılı vaziyette duruyordu. Polis giriş noktasında aracımızı durdurunca çantamdaki kimliğimi çıkarırken içerisindeki silahımı gördü. Ardından 'Siz ne yapıyorsunuz ulan? Darbe mi yapacaksınız?' diyerek beni etkisiz hale getirip gözaltına aldı. O gün hiç kimsenin ne olduğunu anlamadığı saatlerde ilk gözaltına alınan kişi benim" dedi.

'O DOLARI YERDİM'

Cüzdanından çıkan 1 dolarla ilgili de savunma yapan Özal, 2013 yılında üsteki çalıştığı birimde saymanlık görevini devralırken bozuk paralarla birlikte kendisine verildiğini ve bozdurma gereği duymadığı için de sakladığını ileri sürdü. 15 Temmuz'dan sonra 1 doların FETÖ ile ilişkilendirildiğini öğrendiğini iddia eden Özal, "Öyle olduğunu bilseydim o 1 doları yerdim" diyerek kendisini savundu. - Konya

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title