Kocaeli Ürsel Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu - Haberler
Haberi Paylaş

Kocaeli Ürsel Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi Ak Partili Belediye Başkanı İsmail Yıldırım'ın ilçeye konferans vermek için gelen İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal ilgili meclis toplantısında, "Teröristlere yardım eden bir kişidir" sözü üzerine Kocasakal, belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi Ak Partili Belediye Başkanı İsmail Yıldırım'ın ilçeye konferans vermek için gelen İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal ilgili meclis toplantısında, "Teröristlere yardım eden bir kişidir" sözü üzerine Kocasakal, belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.CHP İlçe Başkanlığı'nın daveti üzerine geçen ay Karamürsel'e gelen Ümit Kocasakal, 'Başkanlık ve Referandum Tuzağındaki Türkiye' konulu konferensa katıldı. Karamürsel Belediyesi'nin salon tahsis etmemesi üzerine konferans Karamürsel Öğretmenevi'nde düzenlendi. Karamürsel Belediyesi'nin Şubat ayı meclis toplantısında CHP'li meclis üyeleri tarafından konunun gündeme getirilmesi üzerine Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, "Teröristlere yardım eden bir kişidir, siz nasıl olur da böyle birini Karamürsel'e getirirsiniz" şeklindeki sözleri üzerine Kocasakal bugün ilçeye gelerek Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunmasının ardından CHP İlçe Başkanlığı'nda açıklama yapan Kocasakal, "Belediye Başkanı olmak kişilere keyfi davranma, hakaret etme, halkın belediyenin imkanlarından yararlanmasını engelleme hakkı vermemektedir. Teröre destek olanları görebilmek için uzaklara bakmaya gerek yoktur. Bir hukuk ve bilim insanı olarak, yargı bağımsızlığı ve hukukla ilgili olanlar başta olmak üzere ülke sorunlarına karşı duyarlılığım kamuoyunca bilinmektedir" dedi.

Karamürsel Belediyesi'nin Şubat ayı meclis toplantısında konunun gündeme geldiğini ve tartışma konusu olduğunu söyleyen Kocasakal konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Belediye Başkanı İsmail Yıldırım şahsıma yönelik olarak gerçek dışı onur ve saygınlığımı rencide edebilecek ağır ve hakaretamiz isnatlarda bulunmuş, şu ifadeler kullanmıştır, 'Eski baro başkanı Ümit Kocasakal teröristlere yardım eden bir kişidir, siz nasıl olur da böyle birini Karamürsel'e getirirsiniz. Bu ülkede teröristlerin özgürlüğünü, teröristlerin söylemlerini savunanların, teröristlerle kol kola gezenlerin birlik ve beraberliği sağlayacağına inanmayan bir zihniyete sahibim. Teröristlere kol kanat geren, onları destekçiliğini yapan hiçbir konuşmacı Karamürsel Belediyesine ait herhangi bir yerde program yapamayacaktır, hiç bir imkandan yararlanamayacaktır'. Elbette ki Yıldırım şahsımı sevme, beğenme, düşüncelerimi benimseme, onaylama gibi bir zorunluluğu bulunmadığı gibi aksine düşüncelerime katılmamak, bunun yanı sıra bu düşüncelerimi eleştirme hakkı mevcuttur. Hatta kamuya mal olmuş bir kişi olarak şahsıma daha sert, haşin ağır eleştirilerin yöneltilmesi de doğaldır. Ancak Yargıtay'ımızın çeşitli kararlarından ortaya koyduğu gibi bu gibi durumlarda dahi yapılmak istenen eleştiri ile kullanılan dil ve üslup arasında düşünsel bir bağ olması, eleştiri bakımından lüzumsuz yere incitici ve tahkir edici sözcüklerin kullanılmaması zorunludur. Oysa bir belediye başkanının bu konumunun gereği olarak sözlerine ve üslubuna daha fazla dikkat etmesi gerektiği gibi kendisinden eleştirilerini hakaret etmeksizin yapabilme birikim ve becerisine sahip olması beklenir. 3 dönem baro başkanlığı yapmış, ceza hukuku öğretim üyesi olan bir kişiye tamamen gerçek dışı dayanıksız ve soyut bir biçimde terör destekçisi yaftalamasını bu denli kolaylıkla ve fütursuzca yapabilmenin bir açıklaması olamayacağı gibi bunun hukuki bir bedeli de bulunmaktadır"

Kocasakal, Yıldırım hakkında tazminat davası da açacağını belirterek, "Başkan bu keyfi tasarrufu ile esasen Karamürsel halkına yasak getirmiş, onların bilgilenme ve kamuya ait imkanlardan yararlanma hakkını engellemeye çalışılmıştır. Yıldırım'ın belediye başkanı olması, belirttiği üzere şahsına değil Karamürsel Belediyesi'ne yani kamuya ait olan imkanlardan keyfi bir biçimde yararlanılabilmesini engelleme hakkı vermemektedir. Kendisi hakkında tarafımdan bugün Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu ve şikayette bulunulmuştur. Bunun yanı sıra hakkında tazminat davası da açacağımı ve kazanmam halinde bu tazminata el sürmeksizin bir kısmını Mehmetçik Vakfı'na, bir kısmını Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na, bir kısmını ise Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'na bağışlayacağımı beyan etmekteyim"

Kocaeli Ürsel Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Kocaeli Ürsel Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Kocaeli Ürsel Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title