Kırım ve Rusya'da 400 Milyon Dolarlık İş Hacmi Kayserilileri Bekliyor

Kırım ve Rusya'da 400 Milyon Dolarlık İş Hacmi Kayserilileri Bekliyor

Kırım ve Rusya'da 400 Milyon Dolarlık İş Hacmi Kayserilileri Bekliyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Rusya-Türkiye arasındaki sorunların giderilmesinin ardından Kayseri-Moskova-Akmescit hattında ticaret ve yatırım hareketliliği tekrar başladı.

Rusya-Türkiye arasındaki sorunların giderilmesinin ardından Kayseri-Moskova-Akmescit hattında ticaret ve yatırım hareketliliği tekrar başladı. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Rusya Ulusal Konseyi'nin Anadolu Temsilcisi İlter Sağırsoy, Rus heyeti temsilcisi Mikhail Kriski ve beraberindeki heyetle önümüzdeki hafta, İstanbul ve Bodrum'da 400 milyon dolarlık hacimli işleri, kaldığı yerden başlatacak kararlar almak üzere bir dizi toplantı yapacak.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Rusya Ulusal Konseyi'nin Anadolu temsilcisi olan İlter Sağırsoy, Rusya ile ilişkilerin eskisinden daha iyi olacağına dikkat çekerek, " Kırım ve Rusya'da 12 sektörde yaklaşık 400 milyon dolarlık yatırım için görüşmeler ve işbirliğinde son noktaya gelinmişti. Birkaç şirket değişikliğiyle kaldığı yerden ve daha da gelişmiş olarak işler devam ediyor." dedi.

Rusya-Türkiye arasındaki sorunların çözülmesinin ardından yeni bir sürece girilmesinin ardından bir açıklama yapan Keib Rusya Ulusal Konseyi Anadolu Temsilcisi İlter Sağırsoy, Kayseri için Rusya ve Kırım pazarlarında eskisinden daha büyük pazarlar açıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Geçen 9 aylık sürede, gerek hizmet gerekse ticaret ve özellikle de inşaat ve de gıda sektörlerinde Türkiye'nin yerine koymaya çalışılan ürünlerin ve markaların, ülkelerin hiçbiri Türkiye'nin yerini gerçek manada tutmadı. İnşaat, telekomünikasyon ve haberleşme, çelik kapı, mobilya, keçe, elyaf, bebek bezi,kanatlı hayvan entegre tesisleri, alışveriş merkezleri, seracılık ve turizm konularında yaklaşık bir senedir bu bölgede girişimlerimizle işleri bir noktaya getirmiştik. Uçak kazasıyla, akamete uğrayan ilişkiler şimdi eskisinden daha da iyi bir noktaya geldi. Çoğu şirket oralarda yapılanmıştı ve bir kısmının da banka kredileri daha çıkmıştı. Şimdi bu şirketlerin bir kısmını değiştirmekle birlikte diğerlerine yenilerini de ekleyerek yolumuza devam ediyoruz. İnşallah çok yakında temel atma ya da hizmete açma gibi törenlerle ülkemizi oralarda temsil edeceğiz. Bu arada tüm Kayserili işadamlarımızı da bu 400 milyon dolarlık pazardan ve neredeyse hazır hale gelmiş işlerden yararlanmaya ve pay almaya davet ediyoruz. "

Sağırsoy önümüzdeki hafta İstanbul ve Bodrum'da iki ayrı önemli toplantı yapacağını hatırlatarak, "birliğimizin Rusya tarafındaki Başkan düzeyindeki temsilcisi olan Mikhail Kriski ve beraberindeki heyetle görüşmelere başlıyoruz. Her iki taraf içinde hayırlara vesile olsun inşallah, Eylül ayı içinde yeni bir yönetim ve heyetle sonuca imza atmak üzere ve belki de temeller atmak üzere Moskova ve Kırım a gideceğiz" dedi. Sağırsoy, yeni oluşturulacak heyet ile Eylül ayın ortalarında, Moskova ve Akmescit'e ziyarette bulunarak bir dizi görüşmeler yapıp, işlerin başlaması için belirlenen eylem planına imza atacak. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title